MHK – VIT 0:2: Vítkovice vyplenily třetí Hradec

Po úspěchu na Spartě si hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA připsali další veledůležité vítězství. Ostravané uspěli na ledě královehradeckého Mountfieldu a brankář Patrik Bartošák udržel druhou nulu za sebou. .

Ostravané se chtěli v Hradci revanšovat za dva týdny starou vysokou porážku, kterou jim na jejich ledě Mountfield uštědřil. Modro-bílým se pod Bílou věží dlouhodobě příliš nedaří, ovšem přesto bylo jejich odhodlání před zápasem veliké a povzbuzené především povedeným výkonem z úterního duelu na Spartě. V sestavě Vítkovic stále chyběli zranění Jan Hudeček a Petr Kolouch. Zápas začal obrovským náporem domácích. Pomohl tomu brzký faul hostů a Hradec následně hrál více než minutu v ponechané výhodě. V následné přesilové hře domácí dominovali, Patrik Bartošák řešil hned několik nebezpečných akcí, jako například Knotkovu teč Bednářovy střely, dorážky z předbrankového prostoru, Štajnochův pokus od modré či Šimánkovu střelu z kruhu. Ostravané oslabení ustáli. Sami se mohli do šance dostat v 7. minutě, Michael Vandas si počkal za beky Hradce na přihrávku, jenže při převzetí kotouče se mu zlomila hůl a z potenciálního sóla nebylo nic. Mountfield sázel na rychlou kombinaci, čímž se okamžitě dostával do pásma soupeře. Vítkovice byly ale dostatečně důrazné v předbrankovém prostoru. Ve 12. minutě Jan Výtisk efektní rybičkou ve středním pásmu zamezil dalekonosné přihrávce volnému Köhlerovi do brejku. Hradec se přesto chvíli na to usadil opět před Bartošákem, nebezpečná byla dorážka Čápa, ale ostravský gólman, byť byl vychýlen ze svého postavení, dokázal zasáhnout. Krátce na to předvedli domácí rychlou kombinaci se třemi hráči, kdy vyšachovali hostující obranu, zakončoval dojíždějící Štajnoch, ale Bartošák byl opět neoblomný. Sebevědomé útoky Východočechů pokračovaly. V 15. minutě mohl zužitkovat chybnou přihrávku vítkovické defenzivy Šimánek, ale sám tváří v tvář Bartošákovi přestřelil. Pár okamžiků poté se kolem mantinelu snažil protáhnout Michael Vandas, byl však faulován. Vítkovice v přesilové hře zahrozily tečí Tybora po Romanově nastřelení. Pumelice Ivana Baranky skončila blokem prvního domácího hráče. Yan Stastny zůstal sám před Rybárem, ale přestřelil. Vítkovice si v závěru první třetiny vytvořily mírný tlak, ale klíčové pro ně bylo, že přestály úvodní dominanci soupeře.

Mountfield po přestávce neztratil nic ze své aktivity, ovšem Vítkovičtí se počínali přece jen jistěji a sebevědoměji i v ofenzivní fázi hry. Výsledkem tak byl svižný a z obou stran útočný úvod druhé třetiny. Po hříchu ale s tím ubylo vyložených šancí, domácí se pokusili ohrozit Batošáka Picardem, který vyjel z rohu, ale byla odstaven dříve, než mohl zakončit. Ostravané zaměstnávali Rybára spíše ze střední vzdálenosti bez dorážek. Šestadvacátá minuta přinesla druhou početní výhodu pro hosty, ti ji začali drtivým tlakem, dvakrát pálil Ondřej Roman, jenže jednou minul a podruhé jeho projektil zachytil Rybár. Pak už Mountfield dokázal udržet hru mimo své pásmo, a to i s využitím drobných chyb v ostravské rozehrávce. Ve 29. minutě střílel od bočního mantinelu Yan Stastny a puk těsně před Rybárem ze vzduchu tečoval Vojtěch Tomi, i proti této šanci ale východočeský brankář dokázal zasáhnout, a tak bezbrankový stav trval nadále. V polovině utkání začaly Vítkovice získávat optickou převahu, čím dál méně pouštěly soupeře do svého obranného pásma a naopak častěji zaměstnávaly Rybára a hradeckou defenzivu. Rychlá kombinace přes střední pásmo začala zdobit právě modro-bílé, i když finální tah na bránu a vyložené šance stále spíše chyběly. Až tedy do 32. minuty, to po pravém křídle vyrazil na zteč Ondřej Roman, po obkroužení brány nastřelil před brankoviště, odkud Marek Hrbas úspěšně dorážel za Rybárova záda – 0:1. Vítkovický nástup pak ještě mohla umocnit už třetí přesilová hra. Hosté v ní byli aktivní herně i střelecky, Kucserův pokus jen těsně minul růžek hradecké brány. Také Květoňova dorážka mohla slavit úspěch, ale mířila jen o pár centimetrů vedle pravé tyče. Jakmile se Hradec vrátil do pěti hráčů, sevřel soupeře a po přihrávce do mezikruží zívala před Romanem Kukumbergem odkrytá klec, než ale domácí borec stačil vystřelit, Patrik Bartošák se dokázal zázračně přesunout a tutovku bezpečně zneškodnit. Modro-bílí se ale zaskočit nenechali, znovu aktivně získávali útočné pásmo a Rybár byl v neustálé permanenci. Hradečtí se pokusili v závěru druhé části přitlačit soupeře v pásmu, což se jim opticky podařilo, ale bez větších střeleckých šancí.

Třetí třetina se od úvodu dost podobala té prostřední. Hradec sice začal optickým náporem, ale bez vyložených příležitostí. Vítkovičtí odpověděli rázně, po zkušebních pokusech Illéše se v pásmu usadila první formace, David Květoň zblízka, nestřílel, posunul na volného Radoslava Tybora, před kterým se u pravé tyče otevřel prostor – 0:2. Východočeši zapnuli na maximální otáčky, snažili se z Ostravanů vymačkat, co se dalo, ve 45. minutě pálil z kruhu Plášil, ale Bartošák byl připraven. Krátce po něm to ze strany zkusil Kopta, ale ani on neslavil úspěch. Ostravané pak lidově řečeno povozili domácí na svém přesilovkovém kolotoči, ale navzdory zajímavým šancím z hole Květoně a Olesze se třetí branky nedočkali. Hradci začal zápas utíkat mezi prsty, v 50. minutě se tak utvořila trochu emotivní skupina za vítkovickou bránou a následovala šarvátka, hosté se ale nehodlali nechat vyprovokovat, stav zněl v jejich prospěch. Východočeši se stůj co stůj chtěli dostat zpět do zápasu. Emoce začaly vzrůstat i v hledišti, ale Ostravané, nyní už sebevědomě hrající, si šli v poklidu za svým cílem. Navíc dokázali využívat i nově vzniklý prostor v defenzivní fázi domácích, takže Rybár rozhodně neměl klid. Naděje domácích mohla zachránit početní výhoda z 55. minuty. Jenže Ostravané odehráli oslabení úsporně a na holích Východočechů byl znát neklid. Domácí se pokusili v závěru hrát i bez brankáře a přitlačili Vítkovické, dokonce nastřelili tyč, ale emoce vystartovaly do maxima, především poté, co si Picard chtěl vylít zlost na Michaelu Vandasovi a pak také na Janu Výtiskovi. Za své provokace a shození rukavic i přilby nakonec zámořský hráč ve službách Hradce musel do kabin. Modro-bílí udrželi dvoubrankové vedení až do závěru a z ledu třetího celku tabulky si odvezli plný počet bodů.

Hlasy trenérů po utkání:

Václav Sýkora (Mountfield HK): Do zápasu jsme vstoupili výborně, celou první třetinu jsme měli velkou převahu a tlak, spoustu střel i vyložených šancí. Zatímco ve Vítkovicích nám ale spadlo do brány všechno, do čeho jsme uhodili, dneska to bylo úplně naopak. I z těch nejvyloženějších šancí jsme buď trefovali Bartošáka, nebo netrefovali bránu. Tím ale nechci snižovat jeho výkon, protože pro Vítkovice byl základním stavebním kamenem úspěchu. Po takovém tlaku pro nás bylo frustrující, když jsme inkasovali gól. Celá druhá třetina byla od nás v utkání nejhorší. Ve třetí jsme se to ještě pokoušeli zvrátit, ale bohužel jsme po ojedinělé akci dostali druhý gól. Vítkovice hrály soustředěně a kompaktně do obrany, bylo hodně těžké ji překonat. Proto jsme se vůbec neprosadili.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Byli jsme si vědomi kvalit soupeře, v posledním domácím utkání na nás vlítl a v desáté minutě jsme prohrávali 0:4. Snažili jsme se připravit na začátek utkání, což se nám moc nepodařilo. Dostávali jsme se pod enormní tlak, výborně nám zachytal Patrik Bartošák. První třetinu jsme naštěstí ustáli. Potom se náš pohyb zlepšil a myslím, že ve třetí třetině už jsme si vývoj pohlídali. Jsme rádi za tři body, které jsme tady získali.

MOUNTFIELD HK – HC VÍTKOVICE RIDERA 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 32. Hrbas (Roman), 43. Tybor (D. Květoň). Rozhodčí: Hribik, Rohatsch – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:2, navíc Piccard (MHK) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Bez využití. Diváci: 4478. Střely na branku: 28:32

MOUNTFIELD HK: Rybár – Vydarený, Pláněk, Čáp, Gregorc, Newton, Štajnoch, Plášil, Dvořák – Šimánek, Červený, Jarůšek – Dej, Kukumberg, Bednář – Picard, Dragoun, Köhler – Kopta, T. Knotek, Pavlík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, Urbanec, D. Krenželok – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Stastny, Tomi – Kucsera, E. Němec, Vandas – Szturc, Illéš, Kurovský – Zdráhal