Mário Grman: Vítkovice? Mužstvo vypadá kvalitně

Slovenský obránce Mário Grman přišel do Vítkovic po třech letech strávených ve Finsku. Účastníkovi letošního mistrovství světa je sice teprve pětadvacet let, ale už má zkušenosti s nejlepšími evropskými ligami. Nyní je v ostravském klubu jako jedna z letních posil a měl by být velmi platnou součástí zadních řad modro-bílého celku.

Máš za sebou první týden ve Vítkovicích, jak se cítíš ve svém novém působišti?

Zatím velmi super. Kluci v kabině mě přijali velmi dobře. Je tu dobrá parta, zatím můžu potvrdit. Trenéři jsou nám nápomocní. Trénovat jsme začali minulý týden zostra. Tento týden to pokračuje, ale už je to lepší. Přece jenom, minulý týden jsem šel poprvé na led, o to to bylo těžší. Jsem rád a těším se, až začne sezona.

Jak se zrodil tvůj příchod do Vítkovic? Ohlášen byl až v průběhu června…

První kontakt jsem měl už během mistrovství světa, kdy jsem volal s panem trenérem. Nějak jsme to tehdy nechali otevřené, protože já jsem hlavně řešil zahraničí a chtěl jsem vrátit do Finska. Postupem času se ale cesta do Skandinávie zavírala. A Vítkovice stále měly zájem, ozvaly se s tím, jak to vypadá. A tak jsme se dohodli. A celkem rychle, řekl bych.

Takže zahraničí vyšlo, přece jen Česko je pro slovenské hráč zahraniční štací, ne?

Ano, samozřejmě.

Poslední tři sezony jsi působil ve Finsku. Jak se ti tam vedlo?

První dva roky jsem byl v Lappeenrantě, kde působil i Laky (Dominik Lakatoš, pozn. red.). A přiznám, že to bylo jako na houpačce. V obou sezonách jsem měl zranění, kdy jsem vypadl až na měsíc, i déle. Hůře jsem se do toho dostával. Poslední rok jsem strávil v Hämeenlinně, kde se toho zase dost poměnilo během sezony. Brali mě na jiné pozice a já skončil až na pozici sedmého beka. Takže jak jsem řekl, jako na houpačce.

Finská liga obecně patří k evropské špičce. Ty jsi v minulosti hrál v zámoří, v KHL i v české extralize. Jak srovnáváš tyto soutěže, především finskou?

Těžko se mi porovnává, protože každá ta liga je něčím specifická. Ve Finsku dávají strašně hodně prostoru mladším hráčům. Je to bruslařská liga. Hraje se rychle, je tam málo času, i hřiště jsou menší. Česká liga, alespoň co si pamatuju z působení v Chomutově, je taková vyspělejší. Jsou tady zkušenější hráči. Uvidíme, jak to bude rychlostně. Každá liga se posouvá. Každopádně já se na to těším.

Tvůj mezisezonní program byl samozřejmě dost ovlivněn i mistrovstvím světa, příchod do Vítkovic se uskutečnil také až v pozdějším termínu. Takže jsi suchou letní přípravu absolvoval individuálně. Jaká byla?

Po mistrovství světa jsem si dal nějaké dva týdny úplného volna, kdy jsem trochu odpočinul. Pak jsem se začal připravovat individuálně se svým kondičním trenérem Janem Černianem, se kterým se připravuji od šestnácti nebo sedmnácti let, kdy jsem odcházel do Kanady. Známe se dobře, zná mě dobře, ví, co potřebuji v létě dělat, abych přišel na sezonu připravený a myslím, že se nám to povedlo i letos.

Nové působiště, nový tým, nová soutěž. Jaká jsou tvá očekávání od nové sezony ve vítkovickém dresu?

Co jsem zatím viděl na tréninku, tak mužstvo vypadá kvalitní a podle toho také asi budou cíle co nejvyšší. Minimálně zvládnout tu top skupinu, abychom šli přímo do play off. Uvidíme, kam až to dojde. Ale tým vypadá dobře. A mé osobní cíle? Hrát co nejlépe a být nápomocný týmu. Začít od těch nejmenších věcí a možná se k tomu už přidají i ty kanadské body a bude to fajn.

A tým
2024 Příprava