Lukáš Klimeš: Ženeva? Nejkvalitnější soupeř, s jakým jsem se setkal

V zápase se Ženevou sice nevychytal vítězství, ale rozhodně se neměl za co stydět a jeho výkony oceňovali spoluhráči i domácí publikum. Brankář Lukáš Klimeš nastoupil do těžkého duelu proti švýcarskému šampionovi a obstál. Inkasoval čtyři branky, dvě v přesilovce z hole finské hvězdy Sakari Manninena, ale více než tři desítky střel vyhlášených kanonýrů a hráčů se zkušenostmi z NHL, olympijských vítězů a mistrů světa pochytal s grácií a bravurou.

Lukáši, je jasné, že prohra samozřejmě bolí, ale jaký byl zápas Ženeva – Vítkovice z tvého brankářského pohledu?

Tak extrémně těžký. Soupeř určitě asi nejkvalitnější, se kterým jsem se kdy setkal. První třetina samozřejmě s námi trochu otřásla, ale kluci to nevzdali a zabojovali jsme o to, aby to nebyla ostuda.

Prohra s šestým nejlepším týmem Evropy asi nebude brána jako ostuda. Jaká byla po zápase nálada v kabině?

Tak nebylo tam nic moc co říkat. Samozřejmě všichni jsme viděli kvalitu soupeře, ale nebudeme hledat žádné výmluvy. Byl to náš třetí zápas ve čtyřech dnech plus cesta autobusem, takže všechno se to nahromadilo. Věřím, že kdyby to bylo za podmínek třeba domácího zápasu, mohlo by to vypadat jinak. Každopádně před soupeřem klobouk dolů.

Zmínil jsi domácí prostředí. Všiml sis, že ve třetí třetině, když jsi předvedl tři zákroky v krátkém sledu za sebou, že to hlediště, které bylo natěšené na domácí Ženevu, aplaudovalo a oslavovalo Váš výkon, nebo tvůj konkrétně?

Jo, tak já myslím, že lidi tady přišli hlavně na hokej, ne na fandění vyloženě Ženevě. Přišli na dobrý hokej a dokázali ocenit i soupeře.

Ty jsi v tom zápase měl několik desítek zákroků. Bavili jste se s trenérem brankářů, kolik jich nakonec bylo?

Po těch prvních třech gólech jsem se určitě necítil dobře, to je s jakýmkoliv soupeřem, ale s Martinem Falterem jsme si po první třetině něco řekli a nějak jsem se s tím vyrovnal i já sám. Dal jsem se v tom zápase nějak dohromady a zákroků bylo hodně. Kolik jich bylo nevím, v přípravě s trenérem brankářů řešíme jiné věci, takže střely nevím, ale určitě pro mě kvalitní zápas.

Dva ze tří zápasů švýcarského turné jsi odchytal ty, co si i přes tři prohry ze Švýcarska odnášíte jako tým, nebo co ty konkrétně?

Pořád je to léto, pořád pilujeme nějaké věci, jsou tady noví kluci, takže některé věci ještě nejsou stoprocentní. Ale byli to neskutečně silní soupeři, takže si myslím, že pro všechny to byla velká škola a před sebou máme ještě spoustu práce, abychom byli na jejich úrovni.

Ale směrem k následující sezoně je určitě z čeho čerpat, je to tak?

Určitě. Čeká nás i Liga mistrů, kde budeme hrát s podobnými soupeři. Já myslím, že i ta třetí třetina ukázala, že s nimi můžeme hrát. Těšíme se na to.

A tým
2024 Příprava