Lukáš Klimeš opět nuloval: Jsem rád, že jsme výročí oslavili vítězstvím

Sedmá nula v této sezoně, třetí v posledním týdnu, druhá proti Kometě Brno během šesti dní. Lukáš Klimeš se rozchytal do fantastické formy a z velké části jeho zásluhou se Vítkovicím podařilo v úterý vyhrát výroční zápas v retro dresech proti jihomoravskému rivalovi.

Lukáši, po týdnu jste opět doma vyzvali čtvrté Brno, opět jsou z toho pro Vítkovice tři body a pro tebe čisté konto. Jaký byl z tvého pohledu tento konkrétní zápas?

Byl zase extrémně těžký, zase byl hodně vyrovnaný. Říkali jsme si, že už to je příprava na play off a myslím, že to i jako play off zápas vypadalo. Zase musím pochválit tým, protože až na pár úniků Kuby Fleka to bylo celkem pokryté. Samozřejmě bylo tam více nebezpečných situací jako přesilovka nebo tak, ale znovu jsme předvedli hodně dobrý výkon z defenzivy.

Souboj ty versus Jakub Flek. Útočník Komety měl tři nebezpečné úniky, ani jednou neuspěl. Pokaždé jsi jej vychytal. V čem byl klíč k úspěchu zneškodnit tohoto jinak experta na brejkové situace?

Ten první, jak jel, tak já to mám samozřejmě i trochu nakoukané, tak jsem věděl, že používá často střelu na vyrážečku, tak jsem udělal takový zákrok, že jsem si tuhle stranu pohlídal. U druhého úniku už jsem si říkal, že asi bude zkoušet něco jiného, když to prvně nevyšlo. A taky zkusil jít do bekhendu, na což jsem já i byl připravený. No a pak ten třetí, to už bylo z mé strany štěstí, protože kdyby trefil bránu, byl by to asi gól.

Ale brankář potřebuje i trochu toho štěstí, souhlasíš?

Určitě ano. Teďka nám to zezadu lepí a i když má soupeř nějakou šanci, tak ty góly moc nedávají, což je pro nás strašně důležité.

Další nula na tvém kontě, v této sezoně už sedmá. V tomto ohledu jsi nejlepší brankář Extraligy. Co na to říkáš?

Je to něco, s čím jsem vůbec nepočítal. Je to neskutečný. Nevím ani, co mám na to pořád říkat (pousměje se). Je to práce celého týmu. Je to třetí nula od těch nešťastných Budějovic, kdy jsme si řekli, že to musíme hrát vzadu úplně jinak. Že nemůžeme vyhrávat 5:3, ale musíme hrát play off hokej odzadu. A s tím přicházejí i ty moje nuly vzadu, protože všichni přede mnou hrají zodpovědně.

Pátá výhra v řadě a pokud se podíváme na bilanci posledních 25 zápasů, což je tedy druhá půlka základní části, tak vám patří čtvrté místo v tabulce. To o lecčems před play off může svědčit, nemyslíš?

V play off se samozřejmě všechno maže a začíná se od nuly úplně. To předkolo bude strašně těžké, ať už narazíme na kohokoli. Ale je dobře, že ta naše forma se nějak našla a nějak načasovala a je teď už jenom na nás to přenést i do play off.

Herní sebevědomí získané touto sérií může být celkem klíčovým faktorem, ne?

Přesně tak. Já myslím, že i kluci vepředu si více dovolí. Sice jsme teďka s Kometou dali jen jeden gól, když nepočítám power play, ale je vidět, že si ve hře více dovolí, v přesilovce si více dovolí a že to vypadá teď velice dobře. Odráží se to zase od toho, že vzadu je to zodpovědné, čímž vznikají šance vepředu a není to ten blázinec, co byl.

Jakub Flek z Brna a brankář Vítkovic Lukáš Klimeš – Utkání 50. kola hokejové TIPSPORT extraligy: HC Vítkovice Ridera – HC Kometa Brno 27. února 2024, Ostrava.

Zápas s Kometou měl i výroční podtext, retro dresy, oslava města Ostravy. Jak sis to užil po této stránce?

Ty dresy jsou strašně krásné. Tím, jak jsou bez reklam, tak to každý vnímá ještě víc. Vynikl ten znak města. Bylo to krásné. Samozřejmě pro nás je to skrz návleky na kalhoty a fakt, že ten dres je nový a není používaný, není roztažený, tak je v tom člověk více sevřený a trochu více se v tom potí, ale to k tomu patří. Já jsem strašně rád, že jsme to výročí oslavili vítězstvím.

Jak moc vnímáš jako paradox, že brněnský rodák v dresu se znakem města Ostravy porazí brněnský celek?

Já už to takhle neberu. Už je to nějaký šestý nebo sedmý zápas, co proti Brnu hraju. Už je to trochu pryč. Já se chystám na každého soupeře stejně. A že to je Brno? Já už tam ani moc těch kluků neznám. Když jsme si po zápase podávali ruce, tak jsem tam poznal snad čtyři nebo pět kluků, se kterými jsem se tam potkal. Takže se to snažím už takhle nevnímat. I když samozřejmě vím, že to je Brno.

Boj o osmičku vrcholí, přetahujete se s Hradcem, který také budete mít v neděli doma a není vůbec vyloučeno, že se právě s Mountfieldem znovu potkáte v play off, teď tedy v předkole. Co říkáte na tuhle variantu?

Jako v prvé řadě bych chtěl říct, že to ještě neřešíme. Nejde si vybrat soupeře. Všichni měli tu sezonu nějakou, do play off se dostali a tam se začíná odznova. Bude to extrémně těžké s každým. Samozřejmě chápu, že série s Hradcem by byla pro lidi hodně pikantní skrz tu loňskou sezonu, ale my to tak nebereme. Nám je to jedno, na koho narazíme, soupeře si nevybíráme.

A tým
2024 Příprava