Banner Promo

Každý rekord je jednou překonán, říká Roberts Bukarts k historickému bronzu

Datum publikování:

Úspěšnou sezonu ve Vítkovicích si prodloužil ještě úspěšnějším vystoupením na mistrovství světa. V ostravské kabině sedí čerstvý medailista ze světového šampionátu. Roberts Bukarts se na chvíli oprostil od současné přípravy a zavzpomínal na bronzový úspěch lotyšské reprezentace… Aby se pak zase vrátil k současnosti a k tomu, co jej a Vítkovice čeká v novém soutěžním ročníku.

 

V uplynulém ročníku jsi zaznamenal s Vítkovicemi rekordní sezonu, v květnu jste pak v dresu Lotyšska vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa. Byla pro vás sezona 2023/2024 tou nejlepší, jakou jste kdy zažil?

Těžko říct, ale v hokeji se vždycky říká, že když vyhrajete poslední zápas sezony, tak ta sezona byla úspěšná. A povedlo se, takže ano, určitě to byla velmi dobrá sezona.

 

Lotyšsko nikdy žádný cenný kov z velké mezinárodní akce nepřivezlo, jak velký úspěch je to pro vás?

Vezmu to trochu oklikou. Poprvé jsem si uvědomil, že jsme schopní uhrát medaili už před rokem, těsně před olympiádou. Ve chvíli, kdy bylo jasné, že na olympiádu nepojedou hráči z NHL. V tu chvíli byly všechny týmy hodně vyrovnané. A něco podobného se stalo i letos na mistrovství světa. Samozřejmě v každém týmu se našel nějaký hráč se zkušenostmi z NHL, ale nikdo neměl vyloženě rozdílového hráče, který pravidelně rozhoduje zápasy NHL. A v tom byla naše výhoda. My jsme bojovali jako tým, nikdo nám nevěřil, ale měli jsme příležitost, kterou jsme využili. Když se nám podařilo postoupit do semifinále, věděl jsem, že medaili uděláme.

 

Každopádně pro Lotyšsko to bylo něco nevídaného. Vždyť vláda po vašem bronzovém úspěchu vyhlásila i státní svátek…

Ano, je to tak. Bylo to neskutečné. Už když jsme přistávali v Rize, tak celé letiště bylo obsypáno lidmi. Z letiště jsme jeli autobusem do města a celou cestu lemovali fandové a na náměstí nás čekalo nějakých šedesát tisíc lidí. Byli jsme na návštěvě u prezidenta, byl tam premiér, vláda. Ale upřímně, když jsem přijel domů, byl jsem neskutečně unavený. Den na to jsem v šest hodin ráno odletěl na dovolenou…

 

Vyprávíš o tom prakticky bez emocí. Užil sis vůbec oslavy světového bronzu?

Nebyl čas si to užít. Všechno bylo strašně rychlé. Mám několik bláznivých zážitků… Podívejte, u nás v Lotyšsku se nikdy nic podobného nestalo a všichni to neskutečně slavili, ale já hned v jedné z televizních debat říkal – „My jsme udělali bronz, ale po nás přijde někdo, kdo udělá stříbro, nebo i vyhraje šampionát, takže tenhle náš dnešní úspěch zmizí v minulosti.“ Každý rekord je dříve nebo později překonán. Pro mě není tak důležitá medaile.

 

Co je tedy pro tebe důležitější?

Když jsem byl dítě a hrál jsem s bratry a kamarády hokej, klidně jen za domem. Vždy jsme si představovali, jak jednou budeme hrát o Stanley Cup v NHL. Pro nás to tehdy byla reálnější představa, než myšlenka, že bychom v dresu Lotyšska uspěli na mistrovství světa. Teď ale doufám, že dnešní děti, nejen v hokeji, vidí, že i v dresu Lotyšska lze dosáhnout úspěchu. A že tyhle děti si budou hrát právě na to, jak v národním dresu vyhrávají medaile. Ta motivace pro mladé generace, to je pro mě důležitější. I proto, že mám sám malého syna a chci, aby věděl, že nic není nemožné.

 

V minulé sezoně jsi s Vítkovicemi bojovali o nejvyšší příčky, byli jste velmi blízko medaili, velmi blízko přímému boji o mistrovský titul. Jak vnímáš klubovou sezonu?

Stačí se podívat, co se nám povedlo. Překonali jsme klubový rekord v počtu bodů v základní části – poprvé jsme překročili hranici sta bodů. Udělali jsme obrovský krok kupředu. V play off jsme byli dobří, byli jsme jeden gól od finále. O to těžší to ale, myslím, bude v nové sezoně, kdy se od nás bude více očekávat, bude na nás větší tlak od soupeřů. Ale věřím, že letos předvedeme něco speciálního.

 

Jak těžké to v nové sezoně může být, když připustíme, že soupeři už s vámi budou počítat?

Těžko říct. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel, protože já mám vlastní zkušenost takovou, že když jsem na ledě, tak soupeř proti nám posílá to nejlepší, co má. Vždycky jdu do souboje na ledě s tím, že soupeř hraje agresivně, tvrdě, hlídá si nás. Takže je otázka, jestli se v tomhle směru něco změní v nové sezoně. Týmy, které proti nám budou hrát nás možná více budou respektovat ale také mohou z nás teoreticky mít větší strach…

Dva roky zpátky jsi měl hodně problematický rozjezd sezony a tehdy jsi až s odstupem času přiznal, že to bylo tím, že jsi prakticky dvě sezony jel v kuse bez odpočinku. Hned po sezoně jsi měl reprezentační povinnosti, pak rovnou do přípravy, olympijská kvalifikace a rovnou do sezony. Také ten uplynulý ročník byl hodně náročný. Stihl sis aspoň trochu odpočinout?

Toto léto bylo zřejmě nejkratší v mé kariéře. Poslední roky se mistrovství světa stále více a více posouvá na pozdější termín. A vzhledem k tomu, že jsme hráli semifinále a zápas o bronz, tak jsme si sami tu sezonu prodloužili o další týden. Ale problém je především v letní přípravě na suchu, která je kvůli tomu minimálně o ten týden kratší. Ale nevadí, pracujeme velmi tvrdě na ledě v těchto dnech, pracujeme tvrdě i v posilovně. Každý den jsme skoro dvě hodiny na ledě. Je velice důležité být na novou sezonu připraven fyzicky. Ale řekl bych, že stejně důležité je být na novou sezonu připraven i psychicky. Je podstatné mít mezi sezonami čas vypnout, být s rodinou, přáteli, na chvíli neřešit hokej. A pak se po psychické stránce dáte do kupy, uplynulá sezona je pryč a vy se můžete v pohodě začít koncentrovat a připravovat na novou sezonu, která vás čeká.

 

Příprava na novou sezonu už je v plném proudu. Jak trávíte tyto dny vlastně?

Trénujeme tvrdě. Už od konce července trénujeme na ledě, v srpnu se k tomu přidávají zápasy. Trénujeme na ledě v kombinaci s přípravou mimo led, takže posilovna a tak dále. Pro mě je tohle období ale pořád svým způsobem přechodné. Je důležité se na novou sezonu nachystat nejen fyzicky, ale i psychicky. V sezoně jsem zcela koncentrovaný na hokej, ale teď v létě koncentraci dělím mezi čas s hokejem a čas s rodinou. Odpoledne jsou určená rodině, dětem a činnostem, na které v sezoně není prostor. Bude to fajn. Jsme všichni profíci, takže se připravíme, jak nejlépe to půjde a půjdeme naplno do nové sezony.

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
Zimní stadion Ivana Hlinky

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
6Bílí Tygři Liberec5023342079
7HC VERVA Litvínov5022442078
8HC VÍTKOVICE RIDERA5018572071
9Mountfield HK50157111770
10HC Olomouc5016752267