Juraj Mikuš před sérií s Hradcem: Bude to agresivní a rozhodnou detaily

Jako kapitán povede Vítkovice do boje play off proti Hradci Králové obránce Juraj Mikuš. Jak zkušený slovenský zadák zhodnotil základní část, co čeká od série s Mountfieldem a co pro něj znamená „céčko“ na dresu?

Play off je tady. Jak moc jste se na něj těšili a jak jste se na něj připravili?

Jako každý rok, myslím, že každý hráč má v závěru už plné zuby té základní části a velmi se těší na play off. To je to, proč hokej hrajeme. A jak jsme se připravili? Věřím, že tak, abychom v něm zůstali co nejdéle.

První série je s Hradcem. Co od této bitvy předkola ty osobně čekáš?

Očekávám, že ty zápasy budou vyrovnané tak, jako všechny naše vzájemné zápasy z poslední doby. Bude to určitě agresivní a rychlý hokej a myslím, že rozhodnou detaily.

Poslední zápas základní části jste hráli právě s Hradcem. Co vám tedy před startem vzájemné série ukázal?

Myslím, že už se nemáme moc čím vzájemně překvapit. Už jsme toho spolu za poslední rok odehráli celkem dost. Rozhodnou určitě detaily. Myslím, že to nebudou zápasy, kde bude rozhodovat velký počet gólů. Je potřeba být připravený na každý jeden moment, aby nám to neuteklo.

V tom posledním zápase základní části se zdálo, jako by Hradec šel po vašich nejlepších hráčích. Jste připravení na takovou osobní bitvu?

Já nevím, jestli to mohlo být tím, že už věděli, že budou v play off hrát s námi, takže se v tom posledním zápase zkusili možná nějak zaměřit na tohle. Ale zase jsem já osobně moc neviděl nějaké velké záměry. Za sebe si myslím, že v play off už každý spíše přemýšlí a dává si pozor, aby neoslabil svůj tým nějakým vysokým trestem a podobně. Takže předpokládám, že se to v play off může vrátit více do normálu.

Jak ty osobně hodnotíš základní část této sezony?

Určitě to nebylo tak, jak jsme si představovali. Opět se potvrdil ten fakt, že pokud vám uteče první čtvrtina soutěže, tak už je pak extrémně náročné to dohnat. My jsme ten začátek hráli opravdu velmi špatně. V té první čtvrtině jsme získali pramálo bodů a i když se nám pak začalo dařit ty body více sbírat, hlavně ve třetí a ve čtvrté čtvrtině, tak to nakonec stačilo jen na to deváté místo. Bohužel, snažili jsme si zajistit do toho předkola lepší příčku, ale nepovedlo se. Alespoň, že ta forma nám gradovala a doufáme všichni, že se to odrazí i v play off.

Když se podíváme na posledních deset zápasů základní části, tak jste z pohledu dosažených bodů figurovali na čtvrtém místě. Kde podle tebe přišla ta změna?

Nevím, kde a jak ta změna přišla. Ale určitě jsme si i každý museli sáhnout do vlastního svědomí a začít od sebe. Možná tím to nastalo. Všichni si uvědomili, že sice jsme v minulém roce nasbírali nějaké body a udělali nějaké umístění, ale že to nám v téhle sezoně nezaručí to samé. Možná, až si to všichni uvědomili a začali hrabat všichni spolu, tak jsme zjistili, že v tom je ta síla a jde nám to lépe.

Peter Krieger z Vítkovic, brankář Vítkovic Lukáš Klimeš a Juraj Mikuš z Vítkovic – Utkání 48. kola hokejové TIPSPORT extraligy: HC Vítkovice Ridera – HC Škoda Plzeň, 23. února 2024, Ostrava.

Play off je samo o sobě největší motivací, nicméně jak moc se do vaší touhy postoupit do čtvrtfinále může promítnout ten fakt, že hrajete s Hradcem a ty vzpomínky na loňské semifinále a touha po odplatě?

Určitě si pamatujeme, že to byli oni, kdo nás před rokem vyřadil. A způsobem, jakým se to potom všechno odehrálo. Ale na druhé straně – emoce jsou dobré jen do té míry, dokud tě nezačnou ovládat. Je potřeba do této série jít s chladnou hlavou a taky tak přistupovat k Hradci. Je to soupeř jako každý jiný, kterého chceme porazit.

V tom zmíněném posledním kole základní části jste společně hráli o to, kdo bude mít domácí výhodu úvodu předkola. Jak moc je domácí začátek reálnou výhodou? Jak to vnímáš?

Určitě je nevýhodou začínat venku. Každý chce přece jen začínat doma. Ale nakonec loni se nám domácí zápasy v semifinále moc nevyvedly, pokud si dobře vzpomínám, tak jsme ze čtyř tehdy vyhráli pouze jeden. Takže možná, že tento rok to bude naopak a otočí se to. Uděláme pro to všechno, samozřejmě.

Ty vedeš Vítkovice do tohoto play off jako kapitán. Jsi druhým hráčem ze Slovenska, který má regulérní céčko na vítkovickém dresu. Před tebou to byl jen Róbert Petrovický. Co to pro tebe znamená?

Je to jednoznačně čest. Jestli přede mnou měl céčko ve Vítkovicích Robo… myslím, že on je hráčem úplně jiné kategorie a vyššího levelu, než jsem já. O to více si toho vážím. Ale není to jen o mě. Je to tom, abychom všichni společně tahali za jeden provaz a jedině tak se dá dokázat nějaký úspěch.