Jiří Veber: Věřím, že se to podaří nakopnout

Novým asistentem trenéra A-týmu je Jiří Veber, který na střídačce doplnil hlavního kouče Pavla Trnku a Romana Šimíčka. Někdejší vynikající reprezentační obránce a dnes také zkušený trenér se podělil o své první dojmy z nového angažmá ve Vítkovicích. Čeká velkou výzvu.

Trenére, vítejte ve Vítkovicích. Jak se těšíte na svou premiéru v tomto klubu?

Děkuji za přivítání. Samozřejmě se těším. Za nabídku, kterou jsem dostal, jsem vděčný. Vůbec jsem neváhal. Vím, co je tady za tým, ať už realizační, trenéři, nebo mančaft. Vím, že všichni mají představu, že by Vítkovice měly být rozhodně výše. Souhlasím s tím a jenom věřím, že se to podaří nakopnout a že se dostaneme do těch pater, kde bychom chtěli všichni být.

Na střídačce doplníte hlavního trenéra Pavla Trnku a asistenta Romana Šimíčka. Znáte se se svými kolegy?

Samozřejmě, nesetkali jsme se poprvé. S Pavlem jsme se sice jako hráči moc nepotkávali, ale známe se hodně z pozdější doby, kdy už jsme byli oba trenéři, hlavně na reprezentační úrovni. Se Šimonem se známe léta, společně jsme hráli i za národní tým, takže se známe ještě déle.

Už jste se připojil k týmu a absolvovali jste první trénink – byť kvůli viróze v hodně nekompletní sestavě. Přesto, jaké poznatky jste si z tréninku odnesl?

Je to zatím hrozně krátká doba. Ale je vidět, že jsou tady šikovní kluci, kteří to potvrzovali konec konců i loni během sezony. Na každý mančaft někdy dolehne nějaká deka. Akorát pak záleží na tom, jak se z toho ten tým dokáže oklepat. Dobrý kolektiv, dobrý tým – to dělá právě ta kabina. Já věřím, tomu, že se z toho kluci dokážou dostat a že ten hlavní problém je teď hlavně o hlavách.

Máte za sebou výbornou hráčskou kariéru, jste i zkušeným trenérem. Zažil jste toho hodně. Nervozitu při příchodu do Vítkovic jste necítil?

Nervozitu určitě ne. Cítil jsem akorát takové správné svrbění, protože se na to moc těším. V Extralize jsem delší čas nepůsobil a vždy to byl můj sen. Po nějaké době jsem opět v ní a moc se na tu práci tady ve Vítkovicích těším.

V trenérském štábu Vítkovic jste nyní tři, už máte rozdělené kompetence?

Konkrétně a detailně ještě ne, protože jsem tady opravdu jen chvilku. Ale já jsem tady na to přistoupil, nejdříve mi volal Pavel Trnka, pak mi volal Roman Šimíček, jestli zájem stále ještě platí. Já jsem zájem měl a už při tom prvním kontaktu jsme si nastínili, ne zrovna kompetence, ale to, jak budeme pracovat a že my tady budeme pro ten tým, ne naopak. My jsme tady pro hráče, pro klub a já jsem s tím srozumění a hlavně s tím i souhlasím. Detaily ještě probíráme.

Jak velká výzva to pro vás osobně je, když přicházíte do ambiciózního klubu, jehož aktuální pozice není úplně nejlepší? Jak velkou výzvou je to nakopnout a zlomit?

Je to velká výzva. Pod námi je jen jeden mančaft, jsme dole, takže musíme pro tu změnu udělat úplně vše. Ta cesta je v tom, že chceme pro to udělat maximum. Bude to těžké, ale tohle je náš úkol, popereme se s tím.

A tým
2024 Příprava