Hráli jsme stále svůj hokej a góly přišly, říká reprezentant Petr Fridrich

Dvaadvacetiletý vítkovických odchovanec Petr Fridrich se zařadil mezi největší tahouny ostravského týmu a svými povedenými výkony si opět řekl o pozvánku do reprezentačního výběru. Do dnešního utkání nastoupil na křídle Maroszovy formace, pak ale trenér Holaň dle svých vlastních slov chtěl do zápasu přinést více přímočarosti, a tak mladého útočníka přesunul do lajny ke Kriegerovi a Muellerovi. Fridrich pak stál na začátku akce, které vedla k vyrovnávací brance a vidět byl i v prodloužení, kde se sice chvíli radoval z vítězné branky, ale nakonec se ukázalo, že ta přišla až po vypršení času. Radost si spravil v nájezdech, kde střelou mezi betony poslal tým do vedení.

Petře, dnes se čekalo čtyřicet minut na úvodní gól a ve třetí třetině padly hned tři branky během čtyř minut. Co stálo za tou změnou a jaký to byl z tvého pohledu zápas?

Byl to těžký zápas. Bylo to takové, ani ne nervózní, ale řekl bych, že oba týmy hrály ze zabezpečené obrany a byly tam spíše brejky. V té druhé třetině už to tam smrdělo, ale řekl bych, že i my jsme tam měli nějaké šance. Dostali jsme gól v poslední sekundě, ale vůbec jsme se z toho nějak nesložili. Věděli jsme, že tady je naše síla. Máme tady v té hale sebevědomí, takže jsme do třetí třetiny šli s tím, že jsme schopní to otočit, že jsme schopni vyhrát a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Jaký byl z tvého pohledu závěr třetí třetiny? Už jste si to chtěli pohlídat a nepřijít o body, nebo čím to, že ta třetí branka nepřišla?

Byly tam takové náznaky. Myslím si, že se nehrálo na remízu. Byly tam protiútoky, byly tam takové rovnovážné akce, že oba týmy chtěly dát gól, ale přece jen ten závěr se hraje více v klidu, nikdo nechce o ty body přijít a tak jsme si to pak dali v nájezdech.

Plzeň proti vám opět v prodloužení zvolila hru ve čtyřech. Čekali jste to?

Asi jsme to čekali. Byli jsme na to trošku připravení a věděli jsme trochu, co máme dělat. Pořád jich tam je ale o jednoho víc, a pokud to zahrají precizně, tak se s tím těžko něco dělá. Proto to hrají. Dneska jim to nevyšlo, měli na to docela dost času. My jsme tam taky mohli dát do prázdné branky, ale nedopadlo to.

Obrat se vám povedlo dokonat až v samostatných nájezdech. Ukázala se zase vaše síla?

Jo, je to určitě dobré pro sebevědomí. V pauze se bude se lépe trénovat, více v pohodě. Vyhráli jsme dva body a myslím, že jsme s tím spokojeni.

Věděl jsi při tvé střele v prodloužení, že tě tlačí čas?

Věděl jsem, že tam je pár sekund, ale nevěděl jsem přesně kolik. Snažil jsem se vystřelit co nejrychleji ale, potřetí v zápase video v akci a tentokrát v náš neprospěch.

Nešlo přece jen vystřelit o vteřinku dříve?

Jo, ale zase kdybych to trefil vedle, tak by to vypadalo blbě (směje se). Narovnal jsem si to co nejrychleji tak, abych si byl jistý, že to trefím. I tak jsem si ale nebyl jistý, když to letělo trošku k tyči. Bylo to po čase, nevím kolik, ale myslím si, že to bylo hodně málo.

Říkal jsi, že ten gól do šatny vás nerozhodil. Mohlo to mít třeba i opačný efekt, že vás to trochu nabudilo a začaly padat góly?

Určitě to bylo tak, že jsme trošku otevřeli hru, ale ani si nemyslím, že bychom nějak tu hru měnili. Hráli jsme stále svůj hokej, který víme, že nám funguje a dali jsme góly.

Ve třetí třetině jste si prohodili místo s Bukartsem a prosadily se nakonec obě řady, trenérům to tedy dnes vyšlo, co myslíš?

Jo, byl to impuls a změna. Pak se prosadily vlastně obě ty změněné lajny. Někdy to je potřeba, když se úplně nedaří dostat do koncovky. Trenér to prohodil, obě lajny daly gól, takže to vyšlo perfektně.

Zapojili jste do taktiky i rolbaře?

Vypadá to blbě (směje se), ale vymyšlené to nebylo. Kluci z Plzně asi nejsou teď moc rádi, že tam ty problémy byly, protože ten sníh je rozhodil asi i psychicky. My s tím nic nenaděláme a bereme dva body.

Bylo tam nakonec docela dlouhé čekání, jaké to bylo? Přece jen vychladnout není asi úplně dobré.

Není to úplně příjemné, ještě třeba pro ty, kteří nehrají v prodloužení, ale uklidňovali jsme se tím, že vychladne jejich gólman. Říkali jsme si, že vychladne, bude studený a my ty góly dáme.

U tvého gólu to tak rozhodně vypadalo, nemyslíš?

Jo, vyšlo to. Do poslední chvíle jsem čekal, gólman byl celkem vyjetý. Naznačil jsem bekhend, ale ten si myslím, že měl celkem pohlídaný, i střelu měl pohlídanou, tak jsem zakončil střelou mezi nohy.

Podobně zakončovali i Mueller s Lakatošem. Bylo to dáno i třeba pokyny trenéra brankářů?

Trenér nám určitě nějaké tipy dal. Myslím si, že v těch nájezdech si každý řeší to zakončení podle sebe, co mu vychází, co umí a na co si zrovna věří.

Jak důležité bylo po té prohře v Litvínově to dnešní utkání zvládnout?

Bylo to určitě důležité. Hráli jsme dva zápasy venku, i předtím ty zápasy doma nebyly herně úplně ideální, i když se vyhrálo. Jsme určitě rádi, že jsme to doma vyhráli a ta série trvá.

Dalo by se říci, že i kvůli Lukáši Klimešovi, který nahradil nemocného Aleše Stezku?

I kvůli gólmanovi, protože v tom Litvínově jsme mu moc nepomohli. I dnes tam padly takové blbé tečované góly, kdy s tím nemůže vůbec nic dělat. Celý zápas a nakonec i v nájezdech nás podržel.

Tebe teď čeká další reprezentační akce. Těšíš se?

Těším se moc! Je to super zkušenost. Už jsem to zažil na jaře, kdy jsem tam vydržel celkem dlouhou dobu, což jsem ani vůbec nečekal. Užil jsem si to a těším se na další týden. Je to parádní zkušenost a těším se na ty zápasy, protože je to zase o level výše.

Při tvé premiéře v reprezentaci sis připsal hned gól a asistenci. Chystáš teď něco podobného?

Chystám! (směje se) Uvidíme, jak to dopadne, budou to těžké zápasy a moc se na to těším, zahrát si s tak kvalitními hráči, jaké Fini, Švédové nebo Švýcaři mají. Když jsme byli na turné ve Švýcarsku, tak ten jejich hokej se mi moc líbil, takže se na to moc těším.

A tým
2024 Příprava