Díky fandům jsme doma sebevědomí, líčí Lindberg. Na souboj s Hanáky se těší

Švédský forvard Tobias Lindberg se v minulé sezoně stal hrdinou čtvrtého zápasu série předkola mezi Vítkovicemi a Olomoucí, když přestřelku rozhodl vítězným gólem pro ostravské mužstvo. Na páteční konfrontaci s Hanáky na vítkovickém ledě se těší. A stejně tak se těší, že modro-bílí fandové přijdou v hojném počtu a vytvoří svému týmu znovu neskutečnou atmosféru.

Tobi, v pátek vás čeká zápas s Olomoucí. Vzpomeneš si ještě na jarní sérii předkola play off s tímto týmem a konkrétně na tvůj rozhodující gól ve čtvrtém utkání?

Pamatuji si, že jsem byl samozřejmě velice nadšený. Viděl jsem, že oba týmy, obě města hodně chtějí tuhle sérii vyhrát, bylo to opravdu derby. My jsme tehdy měli velké problémy s marodkou, takže jsme nemohli moc plánovat, ale soustředit se hlavně na to nejbližší, co přijde. Vzpomínám si, že ten zápas byl nahoru dolů a bylo to hodně náročné. A pak jsem se dostal do dobré příležitosti, využil jsem ji a bylo vidět, že jsme tím najednou ožili a dostali opravdu velkou energii. Byla to výborná zkušenost, hrát proti Davidu Krejčímu. Fanoušci na obou stranách byli opravdu skvělí, pomáhali oběma týmům. Opravdu skvělé vzpomínky.

Považuješ tuhle trefu za tvou dosud nejdůležitější ve vítkovickém dresu?

Jistě. Tenhle gól určitě. A možná taky moment z prvního zápasu série tady v Ostravě, z prodloužení, ale myslím, že to tehdy připsali Marku Kalusovi. Ale jednoznačně je tenhle gól pro mě jedním z nejdůležitějších, které jsem dal.

Druhá sezona pro tebe ve Vítkovicích. Jak se tady cítíš?

Letos je to tady mnohem jednodušší, než když jsem sem přicházel. Opravdu si užívám čas, který trávíme společně se spoluhráči. Uvnitř týmu je výborná atmosféra. Pro cizince není snadné být v jiné zemi, ale tady jsou strašně ochotní lidé, kteří vám pomůžou, když je potřeba. A to i v mimohokejových věcech, jakými jsou například jen běžné typu, kde je nejlepší obchod a kam kde můžete umýt své auto, prostě i v běžném životě. Cítím, že se tady i my cizinci můžeme na navzájem s místními na sebe spolehnout. Pamatuji, že v minulé sezoně jsem se tady cítil o něco více osamocený. Teď je to tady přátelštější. Potkáváme se na ledě, mimo něj, s rodinami. A opravdu miluji zázemí a zajištění. Je tady výborné kluziště, skvěle zařízená kabina. A třeba jen fakt, že je tady studená i horká lázeň vám hodně pomůže. Je tady profesionální prostředí. Stejně jako potřebujete dobrý trénink, potřebujete také dobrou možnost regenerace, což tady je. Opravdu jsem tady spokojený a cítím se tady velice dobře.

Začátek sezony měly Vítkovice výborný. Co tomu říkáš ze svého pohledu?

Jednoznačně říkám, že se nám povedl výborný start. Měli jsme hodně zápasů venku, hodně zranění, ale přesto jsme byli schopní bodovat, vyhrávat, držet se čela tabulky. Možná právě ta venkovní série a spousta zraněných bylo tím, co nás všechny v týmu semklo. Možná proto je v mužstvu tak výborná atmosféra. Měli jsme před sebou obrovské překážky, které jsme prostě museli zdolat. A to nás spojilo. Věříme si navzájem, podporujeme se navzájem. Opravdu jsem hrdý na to, co jsme zatím dokázali a věřím, že to není jediné, co tenhle tým umí.

Jak vnímáš ostravské publikum a návštěvy a hlavně atmosféru na domácích zápasech ve Vítkovicích?

Absolutně fantastické. Já jsem sem přišel v době korony, kdy fanoušci nemohli být na stadionu, nebo jen ve velmi omezeném počtu. Teď už je ale vše dovoleno. Na zápase se Spartou jsem měl v hledišti svého otce a ten vyloženě nemohl uvěřit tomu, co zažil. Byl z atmosféry nadšený, stejně jako všichni ostatní. Je to velká energie, když máte plné hlediště a lidé vás bouřlivě podporují. To pak třeba dostanete pukem do obličeje nebo tvrdou ránu do nohy, ale publikum vám pomůže překonat tu bolest a bojovat ještě více a dál. Když je v hale prázdno, neříkám, že nebojujete, neříkám, že nehrajete obětavě, ale bez diváků a v komorní atmosféře vás nic nestrhne, nevybičuje k ještě většímu zápřahu. Když máte fanoušky v zádech, neřešíte, že se vám zrovna nedaří, nehroutíte se, že prohráváte o dva góly. Fanoušci hodně pomáhají. Díky nim se cítíme doma hodně sebevědomí.

Více o tom, jak je Tobias Lindberg v Ostravě a Vítkovicích spokojený a také o tom, jak je ve Švédsku vnímána česká extraliga si můžete přečíst v hokejovém bulletinu Rytíř Vítek k pátečnímu utkání mezi Vítkovicemi a Olomoucí