ČTVRTFINÁLE 2023: Co přinesly zápasy v Ostravě?

Dvě velké bitvy, téměř 20 000 diváků, po jedné výhře na obou stranách, velký hokej, emoce, zajímavé příběhy. Už úvod čtvrtfinálové série mezi Vítkovicemi a Kometou byl hodně atraktivní.

Po zápasech v Ostravě se oba celky do Brna přesouvaly za nerozhodného stavu 1:1. Co nabídly páteční a sobotní duel ve vítkovickém paláci?

Divácká kulisa

1. zápas čtvrtfinále HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno, Tipsport Extraliga – Generali Česká pojišťovna play-off 2022/2023 , 17. března 2023 v Ostravě. Foto: Petr Kotala

Předně návštěvnost a atmosféra. Dvakrát prakticky vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA, 9 593 a 9 725 diváků, tedy celkem 19 318 fanoušků sledovalo první dva zápasy. Play off je vždy atraktivní a atmosféra je výborná, ale bez jakéhokoli umělého přehánění je potřeba přiznat, že kulisa obou ostravských zápasů byla jiná, než obvykle. Lepší. Bouřlivější. Samozřejmě i početný kotel z Brna na tom měl podíl, ale ostravské publikum neslo domácí prapor také velice kvalitně. Při gólech, či vypjatých momentech opravdu atmosféra připomínala bájné bitvy minulosti, kterých byl ostravských palác svědkem. Bez nadsázky.

Vítkovická převaha vs účelnost Komety

Peter Mueller z Vítkovic – 1. zápas čtvrtfinále HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno, Tipsport Extraliga – Generali Česká pojišťovna play-off  2022/2023 , 17. března 2023 v Ostravě. Foto: Petr Kotala

Sice to může znít paradoxně, při stavu 1:1 na zápasy, ale v obou utkáních měly Vítkovice navrch. V tom druhém výrazněji! O to paradoxnější je, že právě on vyhrála Kometa. Při vší úctě k brněnskému soupeři, který produkuje kvalitní a hlavně účelný hokej, herně měly Vítkovice navrch, to objektivní divák musí uznat. Ale samozřejmě – počítají se góly. Pro vítkovického fandu je však dobré po letech vidět, že jeho tým není ve čtvrtfinále jen do počtu.

Disciplinovanost

Dominik Lakatoš z Vítkovic a Adam Zbořil z Brna – 2. zápas čtvrtfinále HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno, Tipsport Extraliga – Generali Česká pojišťovna play-off 2022/2023 , 18. března 2023 v Ostravě. Foto: Petr Kotala

V prvním zápase celkem jen dvě vyloučení. Ve druhém sice už počet trestných minut rostl, nicméně až na vyhrocenou situaci ze 42. minuty po střetu Stezky s Raskobem za přispění Pospíšila nebyl k vidění žádný exces. A přitom se hraje emotivní a vypjatá série. Ale v mezích a s dobrým hokejem.

Souboj brankářů

Brankář Vítkovic Aleš Stezka – 1. zápas čtvrtfinále HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno, Tipsport Extraliga – Generali Česká pojišťovna play-off  2022/2023 , 17. března 2023 v Ostravě. Foto: Petr Kotala

„Kdo chce uspět v play off, musí mít výborného gólmana,“ poznamenal před startem série trenér Vítkovic Miloš Holaň. První dva zápasy v Ostravě ukázaly, že na obou stranách bitvy stojí vynikající brankáři. Jak domácí Aleš Stezka, tak hostující Dominik Furch zatím kapitulovali shodně třikrát. Stezka vynikal v prvním utkání, kdy díky jeho zákrokům tým ustál závěrečný tlak Brna. Furch zase odolal kanonádě soupeře ve druhém utkání a připsal si čisté konto. Řečí čísel – Stezka má úspěšnost 93,48% s průměrem 1,50 gólu / Furch má úspěšnost 95,52 s průměrem 1,52 gólu na zápas.

Odvety v Brně a revanš v Ostravě

Kim Srömberg z Brna a Peter Mueller z Vítkovic – 2. zápas čtvrtfinále HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno, Tipsport Extraliga – Generali Česká pojišťovna play-off 2022/2023 , 18. března 2023 v Ostravě. Foto: Petr Kotala

Dva dny bez zápasu a znovu do víru bitev. Tentokrát pod Špilberkem. Série se přesouvá do Brna, 3. zápas je na programu v úterý 21. března od 17 hodin, ve středu 22. března od 19 hodin. A vzhledem k tomu, že oba týmy mají po jedné výhře, je také jasné, že se série vrátí i do Ostravy k 5. utkání, to se odehraje v sobotu 25. března v OSTRAVAR ARÉNĚ, čas bude teprve určen podle požadavku vysílatele utkání.