ČF4: KOM – VIT 2:1: Kometa udolala Vítkovice a vyrovnává sérii

Vítkovice měly možnost pro sebe uzmout i druhé utkání na ledě brněnské Komety, jenže v zápase narazila na soupeře, který hrál mnohdy až za hranicí tvrdosti, o čemž se před první brankou přesvědčil Raskob. Ten ještě kontaktní brankou ve druhé třetině vrátil Vítkovice na dostřel, jenže byť byl výkon Vítkovic ve třetí třetině dominantní, sráželo ho časté vylučování. Zápas rozhodla první využitá hra série z hole Luboše Horkého.

Až v 19 hodin vstoupily Kometa a Vítkovice do čtvrtého duelu čtvrtfinálové série. Ostravané po úterním úspěchu vedli v sérii a chtěli pokračovat v koncentrovaném výkonu předešlého dne. V sestavě chyběl pro nespecifikované důvody opět Bukarts, nově také Jarůšek a Gewiese, na druhé straně – Peter Krieger, který třetí duel nedohrál, byl připraven na středu první formace, ve které nově alternoval Jan Bernovský. Na poslední chvíli – po rozbruslení – také ze sestavy vypadl Petr Chlán, kterého narychlo zastoupil Tomáš Gřeš.

První šance byla k vidění ve 4. minutě, když Fridrich v bruslařském souboji vyzrál na Kučeříka, vybojoval puk pro Kriegera, který zpětnou přihrávkou hledal před Furchem Muellera, ten ale promáchl. Prvním vyloučeným byl Lindberg, který byl potrestán za napadení Pospíšila, ten poté po odpískání dohrál Kaluse, ale tento atak potrestán nebyl. Kometa si začala připravovat palebnou pozici, ale Zbořilova střela od modré minula branku. Brněnští nedovolili vítkovické čtveřici minutu a tři čtvrtě vystřídat, obrovskou šanci měl při dorážce Strömberg, jehož vychytal Stezka. Kometa proti předchozím zápasům přidala v důrazu v osobních soubojích, ale ani vítkovičtí se nenechali zahanbit a svému soupeři se v důrazu vyrovnali. Po potyčce ve středním pásmu na trestnou lavici usedli Kalus s Kundrátkem. Pokračovalo se ve čtyřech a po průniku to zkoušel Holík na první tyč, kde byl ale Stezka připraven. K dobré střele z mezikruží se dostal Holland, ale ani ten na Stezku nevyzrál. K vidění byla další mela poté, co byl po odpískání dohrán Krieger. Ten se vydal vyříkat si celou situaci s Hollandem, jenže zezadu se do souboje připletl jako třetí hráč Pospíšil, kterého se vydal zpacifikovat Kovář. Oba kohouti inkasovali pětiminutový trest za bitku. Dobrou šanci měl Raskob, který se objevil netypicky až u branky Komety, jenže jeho střelu dokázal na poslední chvíli zblokovat Zaťovič. Přesilovou hru si vyzkoušeli i vítkovičtí, když Kundrátek neustál atak Krenželoka u mantinelu a následně se sekerou ohnal po Lakatošovi, ale byla z toho jen jedna tvrdá střela Lakatoše, se kterou si Furch poradil. První branku zápasu vstřelila brněnská Kometa a nutno podotknout, že tady to zavánělo porušením pravidel. Pospíšil v obranné třetině srazil rukama Raskoba k ledu, kde ještě ležícímu vítkovickému obránci přidal pár ran navíc a zjevně jej zasáhl i hokejkou do obličeje. Kometa dokázala této situace využít, dostala se do rychlého brejku, který po Ďalogově přihrávce proměnil Zaťovič – 1:0. V závěru první třetiny neudržel nervy na uzdě Krieger, který v souboji s Kučeříkem oplácel a musel tak pykat za sekání.

Druhou třetinu tak zahájila Kometa v přesilové hře, ale kromě Pospíšilovy nepřesné střely nic neukázala. Po šancích Kriegera a Lakatoše ale přišla chyba Vítkovic při střídání a další přesilová hra Brna, kterou tentokrát domácí dokázali využít. Zbořilovu střelu dokázal ještě zblokovat Lakatoš, jenže puk se odrazil k Horkému a ten prostřelil Stezku – 2:0. Vítkovice mohly snížit hned po buly, když do brejku ujeli Mueller s Kriegerem, jenže ten Furcha nepřekonal. Vítkovice nicméně pokračovaly s pukem na holi a Mueller geniálním pasem našel Raskoba, který neměl problém poslat kotouč do odkryté branky – 2:1. První vítkovická formace byla hodně vidět i o chvíli později, na Grmanovi se během patnácti vteřin vyfaulovali hned dva brněnští a v ponechané výhodě navíc měl velkou šanci Fridrich, jenže z bezprostřední blízkosti neprostřelil Furcha. Na Vítkovice tak čekala dvě minuty dlouhá dvojnásobná přesilová hra. Jenže ani ta nevedla k brance. Lakatošova střela byla zblokována a Mueller minul. Před brankou se otáčel Krieger, ale ani on nebyl úspěšný a Kometa se tak dokázala ubránit. Do velké šance se dostal Bernovský, jenže jeho akci scházelo lepší zakončení z důvodu faulu Strömberga. Jenže vítkovická přesilová hra neměla dlouhého trvání a po faulu Kaluse se pokračovalo ve čtyřech. Vítkovice tlačily, ale narazily hned na trojitý blok Komety před Furchem.

Po střetu Lakatoše s Furchem zůstal brněnský brankář na ledě, jenže vítkovickým se toho nepodařilo využít. Kometa byla pasivní a Vítkovice ji zatlačily do těžké defenzivy, jenže Furchovi se podařilo přerušit hru. V obrovské šanci byl Dej, který byl osamocen mezi kruhy, jenže jeho svižná střela nezamířila mezi tři tyče. Tlak Vítkovic sílil, ale Raskobovi se nepodařilo přidat druhou branku. Kovář ve snaze tělem zasáhnout Šalého trefil do kolene a inkasoval tak právem trest, jenže na Kováře se zezadu vrhnul Zembol, který tak inkasoval dvouminutový trest za hrubost. Ve čtyřech se nehrálo moc dlouho, protože Raskob k zemi srazil Kundrátka. Vítkovice si ale s oslabením poradily a Kometu k ničemu nepustily, jenže sotva se vyloučení vrátili na led, inkasoval čtyřminutový trest za vysokou hůl Koch. Po kombinaci s Holíkem pálil Horký z nebezpečné pozice mimo, ale i teď se ostravští ubránili. Dvě minuty zbývaly do konce utkání, když Stezka do hry pustil šestého hráče. Vstříc prázdné brance se hnal Ondráček, kterého čistě obral o kotouč Krenželok. Na něm se navíc vyfauloval Okál a Vítkovice dostaly v závěru možnost přesilové hry. Po Raskobově střele kotouč poskakoval kolem clonícího Kaluse, jenže ten se k dorážce nedostal.

Pátý zápas série je na programu v sobotu, kdy se série vrací na led OSTRAVAR ARÉNY, úvodní buly bude vhozeno v 17:00 hodin.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vyrovnaný zápas v parádní atmosféře. Brnu se podařilo jít do dvougólového vedení a my jsme sice dotáhli na jeden gól, měli jsme velkou příležitost se dotáhnout při přesilovce 5 na 3, i v závěru při přesilovce 6 na 4, ale přišlo mi dnes, že jsme měli spoustu zbytečně vyloučených. Na to si musíme dávat pozor a doma už to nezopakovat. Věřím, že nám domácí fanoušci pomohou k tomu, abychom získali třetí výhru.

Patrik Martinec (HC Kometa Brno): Já to shrnu, diametrální rozdíl v pocitech proti tomu včerejšku. Tady to bylo skvělé play off, atmosféra, oba týmy hrály parádně, všichni tam nechali všechno. I když padlo relativně málo gólů, tak si myslím, že každý kdo přišel, se musel bavit a muselo se mu to líbit. Pro tohle se ten sport dělá a já věřím, že v pondělí se tady hraje znovu a bude vyprodáno.

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
ČTVRTFINÁLE

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:1
(1:0, 1:1, 0:0)

Stav série: 2:2

Branky: 18. Zaťovič (Ďaloga, Pospíšil), 26. Horký (Zbořil, Kundrátek) – 27. Raskob (Mueller, Krieger). Rozhodčí: Květoň, Pražák – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 7:9
Využití: 1:0, navíc Kovář (VÍT) a Pospíšil (KOM) oba 5 minut za bitku. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 24:27

HC Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Kundrátek, Kučeřík, Holland, Hrbas, Ščotka, Gulaši – Okál, Holík, Horký – Flek, Strömberg, Pospíšil – Boltvan, Zembol, Šalé – Zaťovič, Ondráček, Zbořil

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, Prčík – Bernovský, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Gřeš, Lednický