V roce 1993 spatřilo světlo světa nové logo klubu, které s drobnými obměnami identifikuje vítkovický hokej dodnes. Červený kruh, tři žluté hokejky a puk. Z čistě oficiálního hlediska je to v rámci klubové historie druhý nejdéle používaný znak, k překonání historického štítu chybí současnému logu tři roky.
Když na podzim 1993 otevřela své brány nová a samostatná česká extraliga, Vítkovice do ní vstoupily s obměněným názvem a také novým logem. TJ Vítkovice (či někdy po roce 1989 užívaný název SSK Vítkovice) byl nahrazen pro Česko tak typickým přídomkem HC – Hockey Club, či dokonce Hockey Company. HC Vítkovice přišel do premiérové sezony České republiky také s novým klubovým znakem.
„Původně používaly Vítkovice znak historického SSK, který byl v průběhu let modifikován do hokejové podoby. Základem, který byl pro všechna sportovní odvětví s názvem Vítkovice stejný, byla pavéza s bílo-červenými podélnými pruhy pro název klubu a s modro-bílými svislými pruhy. Těm po modifikaci dominovaly tři zlaté hokejky, puk a také logo vítkovických železáren. Od roku 1993 ale hokejové vítkovické byly společností s ručením omezeným a neměly přímou návaznost na vítkovický sportovní klub. František Černík si tehdy přál vytvořit nové logo, které by mělo hlavně kulatý základ. Tak jsem mu připravil několik variant, které ale nechal jsem se inspirovat původním logem – tedy většinové červené a modré barvy s dominujícími třemi hokejkami,“ popisoval v roce 2013 vznik současného loga Vítkovic jeho autor Karel Pinkas.
Původní a prvotní verze ještě obsahovala logo vítkovického železárensko-strojírenského gigantu, konkrétně na puku. Ovšem už od sezony 1995/1996 byl puk černý, bez loga.
S nástupem digitalizace a příchodem nových grafických trendů došlo deset let po vzniku loga k jeho částečné úpravě. Před sezonou 2004/2005, logo HC Vítkovice dostalo nový facelift. „To už měla na starost agentura Api, logo se stalo plastičtější, přidané vlny k hokejkám navodily dojem pohybu a tedy dynamičnosti,“ podotkl Pinkas. K roku 2005 se také vztahuje další detailnější úprava. Vzhledem ke změně názvu klubu na HC VÍTKOVICE STEEL, bylo slůvko steel doplněno logicky i do loga.
V roce 2016 došlo k dosud poslední úpravě znaku, kdy bylo slůvko „steel“ odebráno a do poněkud prázdně vyhlížejícího modrého pole nad hokejkami přibyl bílý znak „R“ reprezentující generálního partnera skupinu Ridera. Název „Ridera“ ovšem už nebyl do červené obruče implementován, a tak v ní zůstal jen původní nápis HC VÍTKOVICE. Vzniklo tím logo, pod kterým vítkovický hokejový klub vystupuje dodnes. V posledních letech modro-bílý klub také stále častěji využívá jednobarevnou, nejčastěji modro-bílou variantu. Jeho základy byly ovšem položeny už před třiceti lety.
Z čistě oficiálního pohledu je současné logo Vítkovic druhým nejdéle používaným znakem klubu. Vítkovický hokej totiž v průběhu času nepoužíval vždy jen neměnné logo celé vítkovické tělovýchovné jednoty (někdejšího SSK), ale užíval své vlastní varianty. Původní štít SSKV byl používán oficiálně v letech 1929 – 1947 a následně jako TJ VŽKG ještě mezi lety 1973 – 1979 a 1985 – 1993, to znamená 32 let. Současné logo slaví 30. výročí, takže se přibližuje metě nejdéle používaného znaku klubu.
Pozn.: Neodmyslitelným symbolem vítkovického hokeje je samozřejmě také Rytíř Vítek, ovšem ten nikdy nebyl logem klubu či součástí loga. Rytíř Vítek vznikl jako maskot a tedy obchodní značka Vítkovických železáren, které jako generální partner hokejového klubu umístily rytíře jako své logo na dresy hokejistů. Postupem času jej fanoušci přijali za svého a ztotožnili rytíře Vítka s vítkovickým hokejem. Ovšem rytíř vždy byl a dodnes zůstává alternativním znakem, nikoli oficiálním klubovým logem.