CAN – VIT 5:4: Vítkovice byly trimufu nad Kanadou hodně blízko

Vítkovičtí hokejisté mohli mít po duelu s Kanadou mnohem lepší pocit, než po posledním vzájemném střetnutí na Spengler Cupu před dvěma lety. Ostravané byli výběru kolébky ledního hokeje vyrovnaným soupeřem, dokonce dvakrát vedli, dostali Kanaďany pod tlak. Bohužel třetí třetina vyzněla lépe pro svěřence trenéra Douga Sheddona, a tak Vítkovice ve svém prvním duelu na 87. ročníku Spenglerova poháru padly těsně 4:5.

Vítkovičtí hokejisté odstartovali 87. ročník Spengler Cupu proti reprezentačnímu výběru Kanady. Do brány ostravského celku se postavil Filip Šindelář, švýcarská posila Gian-Andrea Randegger zaujal místo v první obraně vedle Richarda Stehlíka. Kapitánské céčko obdržel pro svou lepší znalost angličtiny centr nejúdernější vítkovické formace Ondřej Roman. Modro-bílí šli do duelu s přáním odehrát s javorovými listy mnohem lepší utkání, než před dvěma lety. Kanaďané začali samozřejmě velice aktivně, už ve 12. sekundě hasil Filip Šindelář šanci z hole kapitána Glena Metropolita, ovšem úspěšně. Javorové listy sice šly jako první do vedení, konkrétně ve 3. minutě, když Ehrhardt přihrával křížně Bolducovi na doklepnutní do prázdné – 1:0. Nicméně Vítkovičtí dokázali odpovědět rychle a účinně. V 5. minutě prostřelil kolem tyče brankáře Masona Lukáš Kucsera – 1:1. Ostravané se krátce poté také úspěšně ubránili přesile, při které si Kanada nevypracovala příliš nadějných šancí. V polovině třetiny se stav měnil potřetí a znovu ve prospěch Kanady, když Metropolit zůstal u tyče sám a dokázal vlastně v pozici zpoza brány poslat kotouč za čáru – 2:1. Vítkovice upadly do určitého útlumu, ovšem nedovolily soupeři další gól, přestože Noreau nastřelil od modré čáry tyč. Od 16. minuty si na své přišli hlavně sudí, kteří měli hodně práce. Právě nerovnovážný počet hráčů na ledě vrátil Ostravany do zápasu. Přesilovku čtyř proti třem dokázal Richard Stehlík bombou z vrcholu přesilovkového sestavení využít a vyrovnat – 2:2. Pak to na ledě dost jiskřilo, poté co Joel Kwiatkowski atakoval Filipa Šindeláře za bránou a pomstít se ho jal Milan Hruška. Krátce před koncem první třetiny, která přinesla hodně napínavou podívanou, mohli modro-bílí jít dokonce do vedení, přečíslení dvou proti jednomu po dlouhých přihrávkách mezi Svačinou a Hunou však naneštěstí skončilo mimo tři tyče reprezentace kolébky hokeje.

Druhá třetina patřila od začátku Vítkovicím. Na jejím začátku měli Ostravané dvě hodně velké šance, nejdříve se snažil v brejku uniknout Rudolf Huna, pak se o úspěch pokoušela kombinace po ose Hlinka – Kucsera – Kolouch. Kanaďané byli zaskočeni takovým nástupem soupeře. Pořádně zahrozili až kolem 26. minuty, a to ještě obětavá hra Ostravanů zamezila tomu, že by puky ohrozily Šindeláře. Hra se zrychlila, hokej nahoru dolů bavil diváky ve Vaillant Aréně. Strapáčova zpětná přihrávka zpoza brány na Káňu a dorážejícího Burgera gól nepřinesla, za to pořádnou melu, ve které se do sebe obuli Káňa s Bolducem. Kanaďané se pokoušeli přitvrdit hru, alespoň co se týkalo hry kolem brankoviště, pro Vítkovické ale nebyl problém na tento trend přistoupit. Ve 31. minutě nastřelili červení tyč, a ta se jim měla hrubě nevyplatit. Pár okamžiků poté uvolnil Svačina Rudolfa Hunu do samostatného úniku a slovenský kanonýr nedal Masonovi šanci – 2:3. Poprvé od přátelských utkání z první poloviny 50. let tak vítkovické mužstvo vedlo nad výběrem Kanady. A u tohoto nezůstalo. Vítkovičtí byli hodně povzbuzeni, opadla z nich jistá nervozita ze zvučného soupeře a začali si dovolovat více. Kanada srovnala z přesilové hry ve 34. minutě trefou Duponta – 3:3. Ale remíza trvala jen jedenáct sekund. Peter Húževka zachytil uvízlý puk po nedůsledné rozehrávce soupeře mezi kruhy, vystřelil a Masona propálil počtvrté – 3:4. Poslední minutky druhé třetiny sice ovládla Kanada, v pásmu Vítkovic bylo hodně horko, nicméně stav se do druhé přestávky neměnil.

Jestliže druhé dějství patřilo českému celku, tak třetí opanoval zámořský tým. Kanaďané, jakoby nevnímali, že prohrávají. Od prvních minutek šli tvrdě za vyrovnáním. Filip Šindelář byl ve velké permanenci. Nejprve za přispění beků vychytal pokus Ritchieho, pak brejkový únik Griouxe, nakonec lapačkou zneškodnil i střelu Genowaye. Ve 48. minutě zůstal kotouč pod Šindelářem v brankovišti, načež do brány se nahrnuli všichni kanadští hráči. Však se také dožadovali gólu, ale rozhodčí se o možné brance nechtěl ani bavit. Každopádně Kanada si šla pro vyrovnání a nakonec se jej i dočkala. Ve 49. minutě se po rozehrávce odrazil kotouč zpět směrem k vítkovické bráně, zachytil ho Beaudion, posunul na Ritchie a ten nikým neatakován překonal Šindeláře střelou pod vyrážečku – 4:4. Kanada nabyla neuvěřitelného sebevědomí. Následnou přesilovku sice Vítkovičtí ustáli, ale tlak javorových listů neustále sílil. V 54. minutě přišel rozhodující úder. Metropolit zůstal s pukem za bránou, přihrál před ni, kam si najel Walser a střelou mezi betony vrátil kolébce hokeje vedení – 5:4. To byl pro Ostravany hodně hořký moment. Čas utíkal, modro-bílým nepomohl ani obrovský tlak při ponechané výhodě. V posledních minutkách se ještě byli nuceni bránit. Power play a oddechový čas necelou půlminutku před koncem třetí třetiny změnu také nepřinesly. Vítkovice byly hodně blízko triumfu nad Kanadou, ovšem nakonec podlehly 4:5.

Ohlasy trenérů po utkání:

Peter Oremus (HC VÍTKOVICE STEEL):
Výborný výkon podal brankář Šindelář, který nás hodně podržel. Je beze sporu, že Kanada má svou obrovskou kvalitu a být blízko vítězství s ní se nestává velmi často. My jsme mu blízko byli. Mrzí nás prohra, ale na druhé straně na první zápas, navíc proti takto silnému soupeři, to nebylo špatné.

Spengler Cup 2013

Team Canada – HC VÍTKOVICE STEEL 5:4 (2:2, 1:2, 2:0)

Branky: 3. Bolduc (Ehrhardt), 10. Metropolit (Kinrade), 34. Dupont (Micflicker), 49. Ritchie (Beaudoin, Haydar), 54. Walser (Metropolit, Stewart) – 5. Kucsera (Hlinka, Kolouch), 17. Stehlík (Randegger, Burger), 32. Huna (Svačina), 34. Húževka (Vandas). Rozhodčí: Kurmann, Massy – Flury, Kohler. Vyloučení: 4:6, navíc M. Hruška (Vit.) 10. minut. Využití: 1:1. Diváci: 6076.

Team Canada: Mason – Kwiatkowski, Walser, Kinrade, Noreau, Bell, Dupont, Vandermeer, Erhardt – A. Giroux, A. Stewart, Metropolit – Haydar, Williams, Ritchie – Genoway, Micflikier, McLean – Macmurchy, Beaudion, Bolduc.