Banner Promo

95. VÝROČÍ! 23. prosince 1928 vznikl dnešní HC VÍTKOVICE RIDERA

Datum publikování:

Parta nadšenců kolem Viléma Rokyty začala s pravidelným tréninkem tehdy nového moderního sportu – hokeje – 23. prosince 1928 na kluzišti u krematoria, kde nyní stojí Dům kultury města Ostravy. Začala se tím psát historie dnešního vítkovického hokeje.

Dlouhá léta zůstávalo přesné datum a vlastně i veškeré okolnosti založení dnešního vítkovického hokejového klubu zahaleny tajemstvím. Vždy se uváděl rok 1928. Ale kdy a jak přesně? Až v předvečer oslav 90. výročí klubu se podařilo najít klíčové informace a tehdy poprvé vyšlo po dekádách opět na světlo ono magické datum – 23. 12. 1928.

Krátký novinový článek z 23. prosince 1928 uvádí: „Kanadský hockey v Ostravě! Jak jsme již včera (22. 12., pozn. red.) odpol. oznámili, zřídil hockeyový odbor SKMO po ruském vzoru kluziště pro kanadský hockey. Agilní sekretář sekce hockeyové vyjednává již pilně matche s mimoostravskými kluby, z nichž start vynikajícího hockeyového teamu Troppauer E. V. vzbudí jistě sensaci. Počítá se s tím, že již dnes (23. 12., pozn. red.) bude započato s trainingem. Sparring partnerem bude hockeyový team místního Makabi, kteří disponují velmi dobrým teamem.“

Na vysvětlenou je na místě trochu celý článek rozvést. Hokej byl ve druhé polovině 20. let 20. století v Československu něčím novým, progresivním a moderním. Zájem o něj začínali mít především již zaběhnutí sportovci, fotbalisté, atleti, tenisté, kteří v něm našli novou zábavu pro zimní měsíce, kdy se nemohli věnovat svému hlavnímu sportu.

Byl to zmrzlinář a cukrář Vilém Rokyta, majitel vyhlášené cukrárny na Masarykově náměstí v Ostravě, kdo se pro hokej nadchnul snad nejvíce ze všech. Byl známým sportsmanem, hrával fotbal za SK Moravská Ostrava, ve své době slavný ostravský klub, jeden z nejstarších ve městě. Rokyta byl sportovcem tělem i duší a on se chopil role hlavní hybné síly, která měla uvést ostravský hokej v život.

 

Před založením hokejového týmu SKMO

Vlastně Ostrava jako taková začala pozvolna koketovat s hokejem už kolem roku 1923, to tehdy do Ostravy přestoupil Jaroslav Srp. Fotbalista, ale zároveň velký hokejový nadšenec. Ten si z Prahy nechal zaslat plány a výkresy, aby mohl v Ostravě postavit kluziště a branky dle platných rozměrů a regulí. Úplně první hokejové krůčky dělala Ostrava na kluzišti zřízeném na kurtech německého MOSC (Mährisch Ostrauer Sport Club), naproti městských jatek u nadjezdu (v roce 1947 zde vyroste zimní stadion Josefa Kotase, pozn. red.). Jenže byly to jen nepatrné a neúspěšné pokusy. Nadšenci, kteří se rekrutovali především z řad fotbalistů SK Moravská Ostrava a Vilém Rokyta mezi nimi nemohl chybět, stačili odehrát do roku 1928 vlastně jen jediné propagační utkání. To když v roce 1924 zajel do Ostravy tehdy již zaběhnutý tým opavských Němců Troppauer EV. Zápas skončil výhrou Opavy 9:2. Šlo v pravdě pouze o exhibici. Navíc, zimy 1925, 1926 a 1927 byly velmi mírné a teplé a tudíž nebylo možné rozvíjet hokej prakticky vůbec. Však také z původní sestavy „ostravského výběru“ ze zápasu proti Troppaueru zůstal u hokeje pouze Rokyta, který onen zápas dochytával za zraněného Daňka.

Každopádně cokoli, co se stalo před rokem 1928, nelze vůbec brát jako regulérní začátek hokeje v Ostravě. I když zájemců o ledový sport bylo dost a postupně s ním více či méně koketovali nejen fotbalisté SKMO, ale i hráči židovského SK Makabi, již zmíněného německého MOSC a dokonce také německého DSV Witkowitz, sídlící ve Vítkovicích.

 

SKMO, kluziště u krematoria a zrod vítkovického hokeje

Zpět do roku 1928. Tehdejší zimní sezona byla skvělá. Československo sevřely kruté mrazy a zatímco státní infrastruktura se potýkala s problémy, hokejoví nadšenci měli pré.

Fotbalový SKMO se rozhodl na svém hřišti u krematoria zřídit přes zimu kluziště. Hřiště stálo tam, kde v dnešních dnech stojí Dům kultury města Ostravy, zatímco dnešní sad Milady Horákové byl ústředním ostravským hřbitovem – odtud název hřiště „u krematoria“. Kluziště na hřišti SKMO, to byla ideální příležitost pro Rokytu a založení hokejového týmu. Rokyta byl hlavní postavou, připojili se k němu Rudofl Blažek, Alois Šmidák, bratři Václav a Bohuš Klevarové. To byla ona základní osa.

Hřiště SKMO, tzv. u krematoria. Fotbalové hřiště, na kterém bylo zřizováno kluziště, na němž 23. 12. 1928 vznikl tým Viléma Rokyty, pozdější dnešní HC VÍTKOVICE RIDERA

Tým, vzhledem k tomu, že hrával na hřišti SKMO a jeho hráči byli téměř výhradně fotbalisty a sportovci SKMO, se zrodil taktéž pod hlavičkou SK Moravská Ostrava.

Sluší se dodat, že první sestava nově zrozeného týmu SKMO byla v průběhu sezony: Rokyta – Blažek, Šmidák, V. Klevar, B. Klevar, Gebauer, Jurda, Srp. Vzhledem k tomu, že se nejednalo zatím o organizovaný sport, ale čistě zájmové uskupení, registrace se ještě neřešily a bývalo běžné, že hráči se často měnili a občas nastoupil i někdo jiný – prostě pokud bylo málo hráčů, hrál ten, kdo přišel, uměl bruslit a měl zájem.

První hokejový tým SKMO. Vilém Rokyta, zakladatel a brankář,uprostřed. Po jeho levici Alois Šmidák, po pravici Rudolf Blažek, dole klečí bratři Václav a Bohuš Klevarové

 

SKMO ve své první sezoně našel zdatné soupeře v již zmíněných ostravských týmech, ale už tehdy, na přelomu let 1928 a 1929 se zrodila nová velká rivalita. Svůj hokejový tým totiž založili i studenti z SK Slovan. Městské derby lákalo diváky a bylo ozdobou první ostravské hokejové sezony. Dva zápasy. První vyhrál na svém ledě Slovan 9:1, ve druhém SKMO doma vybojoval remízu 1:1.

 

Jak to bylo dál? Odchod do Vítkovic…

 

Sezona 1928/1929 přinesla zrod ostravského hokeje. Tým Viléma Rokyty pravidelně trénoval i hrál, sbíral zkušenosti a hlavně sbíral fanoušky. Už zmíněná derby se Slovanem se hrála za velkého zájmu ostravské veřejnosti, která si v hokeji našla oblibu.

Ne tolik obliby si ale hokej získal u vedení do té doby čistě fotbalového SKMO. Zisk ze vstupného nepokryl náklady na provoz kluziště a navíc po dlouhé zimě a tedy dlouhém užívání kluziště bylo primárně fotbalové hřiště na jaře dlouho nezpůsobilé pro fotbal. Proto se funkcionáři SKMO rozhodli, že v příští zimní sezoně už kluziště provozovat nebudou. A v tu chvíli hokejisté přišli o domov…

Celé léto vyjednával Rokyta možnosti. Ta klíčová se nakonec otevřela v organizaci největšího sportovního klubu Ostravska, v SSK Vítkovice, který sice kluziště provozoval, ale vlastní hokejový tým neměl. Rokyta za přispění Šebora a Žáčka vyjednal přesun do Vítkovic, na základě meziklubové dohody mezi SKMO a SSKV. V neděli 1. prosince 1929 se konala první ustavující schůze hokejového odboru SSK Vítkovice, který potvrdil přestup kompletního mužstva i s hokejovým vybavením z SKMO do Vítkovic…

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761