Kapitán se loučí. Roman Polák se rozhodl ukončit kariéru

Jedna z velkých osobností českého i světového hokeje končí svou bohatou kariéru. Obránce a kapitán Vítkovic Roman Polák se rozhodl v šestatřiceti letech definitivně pověsit brusle na hřebík. Rozloučil se stylově – v klubu, ve kterém vstoupil do velkého hokeje.

Čas bohužel nelze zastavit, jen pár dnů po svých šestatřicátých narozeninách se hokejový obránce Roman Polák rozhodl definitivně ukončit svou bohatou a úspěšnou kariéru. Odchází na vrcholu, jako kapitán Vítkovic patřil k největším osobnostem a nejlepším hráčům tuzemské extraligy. K rozhodnutí pověsit nadobro brusle na hřebík jej vedlo více faktorů.

„Těch motivů, proč jsem se rozhodl ukončit kariéru, bylo více. Ale tím hlavním asi je, že jsem ztratil chuť do hokeje. Nechci, aby to vyznělo špatně, ale hokej už mi z mého pohledu nevracel a nedával to, co jsem mu dával já po celou dobu, kdy jsem ho hrál. Dalším důvodem, důležitým, je zdravotní stránka. Já myslím, že jsem za svou kariéru už dost trpěl a nechci zase dál prožívat nové bolesti. Uvědomil jsem si, že mě hokej už nenaplňuje, jako kdysi a dospěl jsem k závěru, že je čas to skončit. Radši teď, než abych to potom lámal přes koleno. Bylo by to pro mě horší a ani mé výkony by už nebyly na odpovídající výši,“ vypráví nyní už bývalý hokejista Roman Polák. O jeho rozhodnutí a celé kariéře se rozpovídal více v rozhovoru pro webové stránky hc-vitkovice.cz.

Šestatřicetiletý ostravský rodák ukončil profesionální kariéru tam, kde ji před sedmnácti lety začal. Ve vítkovickém dresu poprvé nastoupil v dospělé soutěži, v sezoně 2005/2006. Nyní, jako uznávaný a respektovaný lídr vítkovické kabiny se v modro-bílém dresu s hokejem loučí. Uzavřel se tím kruh. „Už když jsem před dvěma lety odcházel z NHL, přemýšlel jsem o konci kariéry. To, že jsem se domluvil ve Vítkovicích mi kariéru prodloužilo. Jsem rád, že jsem tady ty dva roky mohl být a moc děkuji Vítkovicím za tu možnost. Být kapitánem bylo pro mě ctí,“ přiznává Polák.

V roce 2020 se rozhodl uzavřít svou zámořskou misi. Rozloučil se s NHL, kde působil od roku 2006, vystřídal čtyři kluby, v roce 2016 došel do finále Stanley Cupu a celkově odehrál v nejlepší lize světa 877 zápasů. Vrátil se domů, do Vítkovic.

„Z pozice majitele HC VÍTKOVICE RIDERA chci jménem klubu poděkovat Romanovi za jeho služby, přístup a výkony. Jsem velmi rád, že jsem mohl mít v našem týmu takovou personu, jakou Roman Polák je. Myslím, že se mnou budou všichni souhlasit, když řeknu, že ve své generaci patří Roman k nejlepším českým hokejistům,“ říká majitel vítkovického hokejového klubu Aleš Pavlík, který urostlého zadáka po konci v Dallasu přivedl zpět do ostravského extraligového týmu.

„Obrovsky si vážím top přístupu, který u nás Roman předváděl. To, co ukázal v sérii s Olomoucí, kdy přes zranění nastupoval do zápasů a bojoval jako opravdový lídr a kapitán, bylo něco neuvěřitelného. Prokázal, že má vítkovické srdce. Mně osobně to zůstane navždy v paměti. Na takový výkon nelze reagovat jinak, než smeknout pomyslný klobouk,“ pokračuje Aleš Pavlík v připomínce závěru letošní sezony, kdy Polák hrál klíčové zápasy navzdory zlomenině nohy.

Majitel ostravského extraligového klubu věří, že koncem kariéry nekončí vzájemný vztah mezi Vítkovicemi a Romanem Polákem. „Věřím, že si v budoucnu ještě sedneme a po Romanově, takzvané roční dovolené, se domluvíme na nějaké formě spolupráce u nás v klubu. Ještě jednou bych závěrem opravdu jménem celého HC VÍTKOVICE RIDERA chtěl Romanovi Polákovi poděkovat za jeho výkony, bojovnost i profesionalitu. Za všechny říkám – Poly díky!“

Ačkoli Roman Polák při svém příchodu v roce 2020 podepsal tříletý kontrakt a měl tak ve Vítkovicích platnou smlouvu ještě na extraligovou sezonu 2022/2023, klub logicky vyhověl jeho žádosti o předčasné ukončení. Posledním zápasem Romana Poláka v kariéře tak zůstává vítězný pátý duel předkola play off 2022 v sérii s Olomoucí, kdy na domácím ledě mohl oslavit se zaplněnou arénou postup do čtvrtfinále.

To, že si Vítkovice váží svého kapitána a oceňují osobnost Romana Poláka bude ještě zdůrazněno na začátku nadcházející sezony 2022/2023, kdy ostravský klub plánuje oficiální rozloučení s Romanem Polákem při jednom z úvodních domácích extraligových utkání.