TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
Ilves Tampere020013Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA200002Prohra

10.9.2023 15:00 A tým 2023-2024 Champions Hockey League 04

ČAS UTKÁNÍ UVEDEN – STŘEDOEVROPSKÉHO LETNÍHO ČASU (v místě utkání se hraje v 16:00 hodin)

CHL: ILV – VIT 3:2 SN: Vítkovice vezou z Tampere cenný bod

Vítkovice chtěly v Tampere odčinit páteční ztrátu v Lahti a podle toho také vypadal úvod utkání. Domácí byli zaskočeni aktivní hrou modro-bílých a vyrovnat se s ní dokázali až ve druhé dvacetiminutovce, do které vstoupili se ztrátou dvou branek. Ani dvoubrankové vedení však Vítkovicím nestačilo a o vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy. Početná skupina vítkovických fanoušků tak oslavila návrat Petera Muellera do sestavy a zisk důležitého bodu do vyrovnané tabulky Ligy mistrů.

Na ledě nejmodernější haly v Evropě, hostitelky posledních dvou mistrovství světa, Nokia Arény, se Vítkovičtí v neděli postavili jednomu z největších favoritů celé CHL, Ilvesu Tampere. Trenéři již den před utkáním avizovali, že kvůli zdravotním problémům není a nebude tým kompletní. Na jedné straně se poprvé od play off 2023 dostal do hry po zranění uzdravený Peter Mueller, nicméně mimo sestavu zůstali útočník Jan Káňa, obránce Jakub Stehlík. Do brány se postavil Matěj Machovský a Ostravané, podporovaní zhruba padesátkou vlastních fanoušků, šli do boje proti bronzovému medailistovi uplynulé sezony finské Liigy.

Vítkovice nechtěly nic ponechat náhodě a nedělní utkání začaly aktivně. Zajímavé parametry měla jak střela Grmana od modré, tak následná dorážka Bukartse. Vítkovická aktivita vyústila první přesilovou hrou zápasu, když Kodýtek podrazil Muellera startujícího do rychlého protiútoku. Vítkovice power play zahájily dobrou střelou Bukartse, který viděl mezírku v postoji Gunnarssona, ale švédský brankář zakročil ramenem a poté zlikvidoval i střelu Lakatoše z mezikruží. Elitní přesilovkové komando pokračovalo v kombinaci, Lakatoš zvolil místo střely prudkou přihrávku a po tečích Kriegera s Kalusem puk skončil za zády Gunnarssona – 0:1. V pokračující přesilovce se do hry dostala také druhá formace, do které se po návratu zařadil útočník Peter Mueller. Drobného zaváhání v rozehrávce mohl využít Pelli, ale Machovský byl připraven. Střelu Jurma od modré čáry Machovský sice jen vyrazil před sebe, ale pohotoví obránci kotouč odklidili do bezpečné vzdálenosti od vítkovické branky. Po přihrávce Chlána zpoza branky, byl v šanci Fridrich, ale ani jeho dorážka si cestu do branky nenašla. Rychlý protiútok Vítkovic zakončoval z druhé vlny Krieger, ale jeho střela zamířila doprostřed branky. Nicméně vítkovičtí alespoň vybojovali buly v útočné třetině, a to se ukázalo být klíčovým. Claireaux byl na buly úspěšnější než soupeř a po Kalusově přiťuknutí se puk dostal na modrou čáru k Prčíkovi. Mladý vítkovický obránce na nic nečekal a poslal kotouč pod víko – 0:2. Ilves mohl záhy odpovědět a snížit. Gregoireho pokus z vrcholu kruhu, Machovský chytil a v důležitou chvíli také udržel puk ve své výstroji, čím nepustil k dorážce na brankovišti Kosa, který byl před brankou zcela sám. Modro-bílí byli i nadále aktivní v útočné třetině a Dejovi se podařilo vybojovat další přesilovou hru, když jej v rohu kluziště přidržel Parikka. Vítkovice dlouho kombinovaly a na konci akce stál Lakatoš, jeho střelu ale obětavě zblokoval jeden z obránců.

Ve druhé třetině Ilves zlepšil svůj pohyb a obraz hry se vyrovnal. Na vlastní modré čáře dobře vystihl kotouč Lakatoš a ten do brejku vyslal Chlána. Jenže Chlán při kličce přišel o kotouč, který si tak z druhé vlny převzal znovu Lakatoš, potáhl si jej do strany, ale jeho střela byla tečována do ochranné sítě. Jestliže doteď byla hra vyrovnané, díky přesilovým hrám se hra naklonila na stranu domácích. Nejprve si pro faul chytře došel Stránský, který při obskočení Mikuše zavadil o jeho hůl. Vítkovice se ale bránily dobře, Lancasterovu střelu od modré čáry Machovský zlikvidoval a geniální přihrávku Stránského, který mezi bruslemi bránících hráčů hledal Kodýtka, nedokázal ex-plzeňský útočník usměrnit mezi tři tyče. Vítkovičtí navíc dobře napadali rozehrávku Ilvesu a ten tak měl problém s obsazením útočného pásma. Největší šanci měli domácí až po návratu vyloučeného Mikuše. Palve mířil na lapačku a Machovský škrtnul kotouč pouze jejím lemem, od kterého se puk odrazil do břevna a následně nekontrolovatelně padal za Machovského záda. Ten jej ale nakonec ve spolupráci s obránci dokázal zkrotit a přerušit tak hru. Po ztrátě puku v obranné třetině Grman sekl unikajícího Kosa a domácí dostali další příležitost ke snížení. Modro-bílí ale vcelku bez problémů přečkali i druhé oslabení. Jenže ani po návratu Grmana se dlouho v plném počtu nehrálo, protože v jednom ze soubojů ve středním pásmu Kalus nešťastně zasáhl svého soupeře vysokou holí. Ani tohle nebyla poslední změna v počtech hráčů na ledové ploše. Grman podrazil jednoho ze soupeřů a Ilves tak dostal k dispozici pětasedmdesát vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. A s tou už Ilves dokázal naložit lépe. Vítkovičtí se dlouho úspěšně bránili, ale Ilves postupně utahoval šrouby. Suomi v mezikruží zcela mimo hru vysekl hůl a Fridrich tak jako nejvýše postavený hráč nemohl zabránit přihrávce Stránského na Lancastera, který následně propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:2. Na reklamace vítkovického útočníka sudí nebrali zřetel. Se zbytkem přesilové hry si modro-bílí už dokázali poradit a mohli se tak soustředit na konec druhé třetiny, Jenže Jurmo od levého mantinelu našel v mezikruží Nymana, a ten i přesto, že měl kolem sebe tři vítkovické hráče, prostřelil Machovského a vyrovnal – 2:2. Šanci zareagovat dostali vítkovičtí poté, co Bau sevřel kotouč v rukavici a byl vyloučen. Střela Lakatoše po buly ani Bukartse z levého kruhu si nenašla cestu do branky.

Čtvrtá vítkovická formace se řítila do přečíslení tří na jednoho, ale Přibylovi utekl kotouč. Ten pak ještě napravil své zaváhání a našel v mezikruží Deje, jenže jeho pokus skončil pouze na těle jednoho z obránců. O chvíli později ostře pálil Krieger, jenže minul. Dobrý průnik ukázal Lakatoš, který se dostal k brance poměrně elegantně, ale Fridrich jeho nabídku na střelu nečekal. Oba týmy hrály aktivně, ale výraznější šance nepřicházely ani na jedné straně. Hrálo se bez častých přerušení, takže čas utíkal velmi rychle. Vítkovice dostaly šanci vzít si vedení zpět po faulu Pelliho, který zahákoval Kaluse. Ilves se ale bránil velice solidně. Bukarts střelou vyrazil hůl bránícímu hráči a krátce poté mu jeden z bránících hráčů málem vyrazil zuby, jenže bez povšimnutí finských sudích. Soumi si v souboji v rohu kluziště přidržel hůl Gewieseho a následně padl k zemi. Sudí byli ale neúprosní a na trestnou lavici usedl vítkovický obránce za držení. Domácí tak v závěru třetí třetiny dostali darem velkou příležitost k tomu, aby rozhodli. Vítkovická defenziva ale pracovala na sto procent a oslabení ustála. Od zisku bodu je pak dělila jen minuta. Čekání mohlo být příjemnější, kdyby si rozhodčí všiml Bauovy hole v Grmanově obličeji.

Z prvního útoku Vítkovic mohl rozhodnout Lakatoš, který přebruslil svého soupeře, kterého si navíc dobře odstavil tělem, jenže Gunnarsson si dobře pokryl prostor u bližší tyče. V dobré šanci byl také Mueller u pravé tyče, kde jej našel Bukarts, ale ani on neměl kudy dostat kotouč za brankáře domácích. V závěru prodloužení mohli rozhodnout domácí, ale o Gregoireho se postaral vracející se Bukarts.

O vítězi utkání tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější domácí střelci. Ve druhé sérii se elegantní kličkou do bekhendu, po které následovalo zakončení mezi betony, prosadil Lancaster. Druhou branku přidal ve třetí sérii Šimon Stránský, který naznačil kličku do bekhendu a pak prudce strhl kotouč na forhend a poslal kotouč za Machovského.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dneska fantastická první třetina, začali jsme úplně jinak, byli jsme aktivní, forčekovali jsme, získávali jsme kotouče a tím pohybem jsme si vynutili dvě přesilové hry, ze kterých se nám podařilo skórovat. Druhý gól po pěkné akci hned po buly střela. V jednoduchosti jsme byli dobří. Druhá třetina ale byla jako den a noc, tam nám to nešlo. Nevím, musíme si objasnit, proč to tak bylo, ale vázla nám rozehrávka, nezpracovávali jsme kotouče, nebyli tak rychlí a důslední v malých momentech a z toho asi vyplývaly ty naše fauly, kterých bylo tolik, abychom soupeři dovolili s tím výsledkem něco udělat. Ve třetí třetině si myslím, že jsme se vrátili k té hře, kterou jsme produkovali. V prodloužení tam tolik těch šancí nebylo. V nájezdech byl soupeř lepší, a proto si odvezl dva body. Z té kvality těch soupeřů je bod dobrý. Když se ohlédnu za všema zápasy, tak z možných dvanácti bodů máme polovinu. Myslím si, že je to dobrý počin kluků a hlavně ta zkušenost, která je nenahraditelná. Když to člověk nezažije na vlastní kůži, tak si třeba myslí, že je hodně dobrý a tyhle zápasy mu ukážou, že je stále na čem pracovat. Tak jak byla fantastická naše první třetina, tak fanoušci si za těch šest, potažmo sedm třetin zaslouží to samé, tedy velkou pochvalu. Děkujeme za takovou velkou podporu, podporovali nás celý zápas, šli dobře slyšet a je fajn tu podporu slyšet i na střídačce. Jen ať tak pokračuje i dál.

Champions Hockey League

3:2 SN
(0:2, 2:0, 0:0 – 0:0 – 1:0)

Branky: 36. Lancaster (Stránský, Kodýtek), 37. Nyman (Jurmo, Könönen), rozhodující samostatný nájezd Lancaster – 5. Kalus (Krieger, Lakatoš), 14. Prčík (Kalus, Claireaux). Rozhodčí: Kova, Ruuska – Hautamaki, Thomann. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 387. Střely na branku: 28:35.

Ilves Tampere: Gunnarsson – Parikka, Lancaster, Mašín, Pelli, Jurmo, Latvala, Aho, Päkkilä – Suomi, Kodýtek, Meskanen – Könönen, Mäntikivi, Š. Stránský – Virtanen, Palve, Nyman – Kos, Bau, Gregoire

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Prčík, L. Kovář, Gewiese – Bukarts, Krieger, Mueller – Fridrich, Chlán, Lakatoš – Krejsa, Claireaux, M. Kalus – Dej, Přibyl, Lednický – Půček