HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra
HC VERVA Litvínov0112Prohra

29.1.2021 17:30 A tým 2020-2021 40

VIT – LIT 3:2: Nervák až do konce, ale korunovaný výhrou

A znovu se potvrdilo, že když hrají Vítkovice s Litvínovem, radují se domácí. A protože se hrálo v Ostravě, byli to modro-bílí, kdo na své konto zapsali tři body. Dramatický zápas až do konce rozhodla pro svůj tým první formace Vítkovic, Vladimír Svačina dal dva góly, Jan Hruška jeden a Ostravané vyhráli 3:2.

HC Verva Litvínov

Odveta na ostravském ledě už se odbývala bez zraněného kapitána Vítkovic. Céčko převzal Lukáš Krenželok a mezi tři tyče se vrátil Daniel Dolejš. Utkání s Litvínovem bylo rovněž vítkovickou premiérou pro útočníka Davida Stacha, který dorazil výměnou za Martina Dočekala z Plzně.

Start zápasu nemohli mít domácí lepší. Udeřili z první šance a skóre tak otevřeli už po 39 vteřinách, na puk po Lakatošovi si středem z druhé vlny sjel Vladimír Svačina a ráznou a přesnou ranou nedal Denisi Godlovi zblízka šanci – 1:0. Po rychlém úvodu mohli Vítkovičtí navýšit v brzké početní výhodě, dvakrát nebezpečně pálil Irgl, ale střely byly pokaždé sraženy. Poté se strhla bitva o střední pásmo, kterou oba brankáři sledovali spíše zpovzdálí, přetahovanou rozčísl v 9. minutě aktivní Svačina, který projel obranou Litvínova ze strany, ale zakončení pod víko směřoval až příliš vysoko a přestřelil. Modro-bílí bohužel nevyužili ani druhou přesilovou příležitost, nicméně alespoň rozhýbali soupeře a hrálo se více nahoru dolů, ovšem s tím, že iniciativa zůstávala na holích Vítkovic. Až v 17. minutě se dostali hosté do vyložené šance, křížný pas z levého rohu našel u pravé tyče připraveného Patrika Zdráhala, jenže ten netrefil puk vůbec ideálně a tedy netrefil ani bránu. Ale ani domácí nebyli ve využívání vyložených šancí v závěru třetiny lepší, Dominik Lakatoš si v 18. minutě počkal na puk za obranu Litvínova, ale sólo neproměnil. A gólem neskončila ani jasná akce Deje s přihrávkou na Irgla na hranici brankoviště, Godla dokázal puk zachytit.

Také druhé dějství začalo okamžitě náporem před Godlou, ale tentokrát bez gólového efektu či větší šance, Ostravané si ale vynucovali převahu a ve chvíli, kdy se po chybné rozehrávce dostal ke slovu Litvínov, dokázali také účinně a efektivně eliminovat rodící se nebezpečí. Jenže kratší závar v obranném pásmu Vítkovic mohl rychle celou situaci zvrátit poté, co se konalo první vyloučení na straně domácích. Naštěstí pro ně se tak ale nestalo a po dvou minutách v oslabení se modro-bílí mohli opět obout do ofenzivnějšího pojetí hry. Každopádně chemici se začali dostávat do tempa a z dalšího ataku v útočném pásmu vzešla druhá přesilovka hostů, při ní byl hodně důrazný Lukeš u tyče Daniela Dolejše. Severočeši ukončili svou výhodu dříve, než vypršel její čas, ale jinak, než bylo záhodno. Vlastním faulem. V následné zkrácené přesilovce udeřili domácí podruhé v utkání, Vladimír Svačina posunul na kruh ke střele na Jana Hrušku, který propálil Godlu pod paží – 2:0. Daniel Dolejš se dostal pod palbu ve 35. minutě, nejprve z levé strany pálil Látal, jedovatě, ale nepřesně, to s následnou Cibulskisovou střelou už měl vítkovický gólman více práce, ale byl opět úspěšný. Pak tady ale byl opět tlak domácích a vzhledem k tomu, že se hrálo daleko od střídačky Litvínova, byli hosté v obrovském tlaku. V jednom momentu už byl dokonce puk v jejich kleci, ta ovšem byla posunutá a i když se domácí radovali, rozhodčí se vydali celou situaci prokonzultovat s videorozhodčím, který gól neuznal, puk zcela nepřešel za úroveň brankové čáry. Vítkovičtí následně spálili na začátku poslední minuty druhé třetiny přečíslení dvou proti jednomu. Gewiese ujel s pukem a vyměnil si jej s Lakatošem, snažil se ale předat puk zpět Lakatošovi, kterému ale pod nohy padl jeden z obránců a gól se tak nekonal. To mělo domácí mrzet, pouhých 25 sekund před druhou sirénou totiž střelou z kruhu snížil František Lukeš – 2:1.

Třetí třetina, její úvod a znovu atak Vítkovic, hned ve 41. minutě ujel Zbyněk Irgl, ale puk přes Godlu nedokázal propasírovat ani on, ani dojíždějící Lukáš Krenželok, před kterým místo zajistili už také oba obránci Litvínova. Ostravané byli rozhodnutí nepřipustit další ztrátu dvoubrankového vedení, tlačili se do útoku, tlačili se do zakončení. Už ve 42. minutě hledal před bránou Mallet Kaluse, ale Kalus neuspěl. Zahrozil i Litvínov, po odrazu od Dolejše už hrozila dorážka do prázdné klece, naštěstí na puk dosáhl Pyrochta a před odkrytou branou jej odpálil do bezpečí. Hra rychle plynula a útočné vlny se střídaly na obou stranách. Ve 48. minutě obsadil útočné pásmo Litvínov, vyložené šance si sice nevytvořil, nicméně řada nebezpečných střel ze střední a větší vzdálenosti rozhodně dělala problémy domácím. Dění na ledě přitom čím dál více připomínalo ostrou řež. Oba týmy totiž už začali pomýšlet i více na zadní vrátka, aby neudělali rozhodující chybu, takže útoky byly vrhány takzvaně do plných, ale aktivně. A to až do 50. minuty, kdy se opět otevřela vrátka na trestné lavici hostů. Vyloučení se ale nekonalo, sudí uznali chybu a hrálo se dál v plném počtu hráčů na ledě. V 52. minutě zahrozily opět Vítkovice, Vladimír Svačina nejdříve netrefil z mezikruží bránu při zakrytém výhledu Godly, ale akce pokračovala, byl to znovu Svačina, kdo se dostal k odraženému kotouči a tentokrát už nezklamal – 3:1. Litvínov následně musel vsadit vše na jednu kartu, a tou byla ofenziva. V 55. minutě si hosté vytvořili souvislejší tlak, domácí odolali. Aktivita vydržela na holích hostů i nadále, ale příležitosti ke snížení či srovnání nepřicházely. Dvě minuty před třetí sirénou přišel čas na time-out a také power play hostů. Litvínov bušil do modro-bílých v šesti a výsledkem byla střela Balinskise z modré čáry, proti které měl Dolejš zacloněný výhled – 3:2. Jiskra naděje pro hosty byla minutu před koncem vykřesána, ale srdnatý výkon Vítkovic v defenzivě posledních momentů byl více, než jejich snaha. Ostravané domácí vedení udrželi a proměnili ve tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky: 1. Svačina (Lakatoš, J. Hruška), 31. J. Hruška (Svačina, Pyrochta), 52. Svačina (Lakatoš, Hruška) – 40. Lukeš (Ščotka, Pospíšil), 60. Balinskis (Pospíšil, Hübl). Rozhodčí: Hejduk, Kika – Malý, Pešek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Bez diváků. Střely na branku: 25:36

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, R. Černý, L. Doudera – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Irgl – Fridrich, Stach, Schleiss – Mallet, Werbik, Kalus

HC VERVA Litvínov: Godla – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Štich, Demel, Zeman – Jarůšek, Hanzl, Zdráhal – Lukeš, Hübl, Pospíšil – Látal, Žejdl, Petružálek – Zygmunt, Jícha, Helt