HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra
HC Sparta Praha3014Výhra

7.1.2022 17:30 A tým 2021-2022 39

VIT – SPA 1:4: Spartu výhra v Ostravě bolela

Vítkovice čekal po mistrovském Třinci další soupeř z kategorie aspirantů na extraligový titul. Byť se Sparta momentálně v tabulce nachází daleko za Vítkovicemi, byla před tímto zápasem v pozici favorita, a to zejména díky soupisce nabité reprezentanty v čele s nejproduktivnějším hráčem soutěže Chlapíkem či kanonýrem Thorellem. A právě švédský útočník se dvěma góly zasloužil o pohodlný náskok Sparty, která šla po první třetině do kabin s tříbrankovým vedením. Vítkovice dokázaly zásluhou dělovky Solovjeva jen snížit. Domácí nedali svou kůži lacino a závěr utkání nabídl několik vypjatých chvil, které vyústily v pěstní souboje. V těch byli úspěšnější domácí bijci.

HC Sparta PrahaVe druhém ze tří domácích zápasů po sobě přivítali Vítkovičtí opět velice atraktivního soupeře. Po Třinci dorazila do Ostravy Sparta. Tým, který si před sezonou brousil zuby na mistrovský titul a místa na čele tabulky, ale před utkáním se nacházel až na desáté příčce. Na druhé straně, Pražané v předchozím týdnu dokázali dvakrát vyhrát, Boleslav rozdrtit 7:0, takže síla v útoku i v kádru je znát. Modro-bílí proti svému nejtradičnějšímu soupeři nastoupili prakticky v totožné sestavě, v jaké v úterý přehráli Třinec.

Sobotka v úvodu obkroužil branku, ale bekhendem minul, jeho druhý pokus zastavil Stezka. První nadějnou šanci domácích měla na svědomí čtvrtá formace, když Chlán hledal bekhendem najíždějícího Fridricha. Vítkovický útočník byl zastaven faulem a Vítkovice tak hrály první přesilovou hru zápasu, v té se ale do souvislého tlaku nedostaly. Podél levého mantinelu pláchl opět Fridrich, který se sice zvládl natlačit před bránícího hráče, ale po Salákově podrážení skončil na ledě. Tentokrát z toho pře, se ale tentokrát nevylučovalo. Sparta po delší době zahrozila nebezpečnou tečí Thorella, na kterou ale Stezka stihl zareagovat. V polovině první třetiny už byl ale švédský střelec úspěšnější, když milimetrově přesnou tečí Moravčíkovy střely překonal Stezku – 0:1. Po Polákově lehké sekyře měla možnost přesilové hry také Sparta, ta se ale zprvu musela bránit, protože do úniku se po vhazování dostal Dej. Ten sice čekal na najíždějícího Krenželoka, ale nakonec se rozhodl pro střelu, díky které vybojoval vhazování v útočném pásmu. Hra se ale opět vrátila před Stezku a Sparta sehrála pohlednou kombinaci, na jejímž konci stál u pravé tyče nikým nehlídaný Erik Thorell a švédský střelec bez problémů zasunul kotouč za Aleše Stezku – 0:2. Pět a půl minuty zbývalo do konce první třetiny, když Dominik Lakatoš ukázkovým bodyčekem poslal k ledu jednoho ze Sparťanů, k nevoli domácích fanoušků ale Lakatoš inkasoval od rozhodčích dvouminutový trest za napadení. Sparta tedy mohla rozehrát další přesilovkovou kombinaci, kterou z levého kruhu přesně zakončil Michal Řepík – 0:3. Na ledě se přiostřovalo a k vidění byla velká spousta osobních soubojů. Nebezpečně si u mantinelu počínal zejména Voženílek, který zezadu tvrdě atakoval Fridricha. Náskok Sparty mohl navýšit Dvořáček, který byl po přihrávce zpoza branky zcela sám v mezikruží, naštěstí nemířil přesně.

V úvodu druhé třetiny pálil na bližší tyč z voleje Chlapík, ale Stezka se zvládl rychle přemístit. Vítkovice kontrovaly střelou Marosze. Tvrdá střela Roba Flicka mířila pod horní tyč, ale Salák na poslední chvíli zasáhl přilbou. Po Buchteleho střele stálo při Stezkovi štěstí, když kotouč zůstal ležet pod hranou betonu až do písknutí. Po delší době si zahrály přesilovou hru i Vítkovice, když fauloval Sobotka. Vítkovická pětice dobře kombinovala v útočném pásmu, ale střely Solovjeva a Lakatoše si cestu do branky nenašly. Druhá speciální formace Vítkovic zvolila jinou taktiku a místo kombinace ostřelovala Saláka ze všech pozic, brankář Sparty ale stále držel čisté konto. V sedmé minutě druhé periody vyhrál Hruška v útočném pásmu buly přímo na hůl Romana Poláka, který ke střele vyzval svého parťáka z obrany Alexeje Solovjeva a ten se prosadil dělovkou od modré čáry – 1:3. V jednom ze soubojů vylétla hokejka jednoho ze Sparťanů příliš vysoko a Roman Polák si cestou na střídačku musel přepočítat zuby. Vítkovický kapitán těžce nesl fakt, že i nadále se hrálo v plném počtu. To se ale brzy změnilo, když Spartu oslabil Vitouch. Před brankou stál tradičně zaparkovaný Lukáš Krenželok, ale v poslední chvíli mu byla zablokována hokejka. Po Plášilově střele se kotouč kutálel v brankovišti Sparty, ale před Flickem včas zasáhli obránci Sparta. Vítkovice ve druhé třetině ožily a tlačily se za dalším snížením. Lakatošovu tvrdou střelu vyhlavičkoval Salák do ochranné sítě. V přesilové hře Sparty se po efektivní otočce dostal ke dvěma střelám nejproduktivnější hráč extraligy Filip Chlapík. Více toho ale Sparťané nepředvedli. Lakatoš navíc provětral Poláška, kterému musel na pomoc vybruslit Salák, ten ale chyboval a na úrovni bodu pro vhazování musel betonem zasahovat proti střele Hrušky.

Po Kovářově střele se za dorážkou tlačili Flick s Kalusem, ale nebyli úspěšní, protože Salák špičkou svého betonu na poslední chvíli vykopl puk z brankoviště. Sparťané využili nepřesné rozehrávky v obranném pásmu Vítkovic, ale Thorellova bekhendová střela Stezku ohrozit nemohla. Vítkovičtí dřeli, šli si za kontaktní brankou, ale štěstí se k nim ne a ne přiklonit. Z tlaku druhé formace vytěžili alespoň přesilovou hru. V ní tvrdě stříleli Solovjev s Lakatošem, ale ani tentokrát nebyli úspěšní. Po skončení přesilové hry se v obrovské příležitosti ocitl Chlán, který ale z mezikruží přestřelil. Devět minut před koncem třetí třetiny se před střídačkou Sparty semlela strkanice, ve které se vytvořilo hned několik aktivních dvojiček, dvě minuty za hrubost ale obdržel pouze Lukáš Kovář a Sparťané tak hráli další přesilovku. Spartě stačilo pouhých dvanáct vteřin k tomu, aby přesilovku využila. Pavelkovu střelu od modré čáry Stezka vyrazil pouze k Horákovi a ten navýšil vedení Sparty – 1:4. Čtyři minuty před závěrečnou sirénou se do sebe po buly pustili hostující Mikliš s domácím Bittenem, který měl v dlouhé pěstní přestřelce nakonec navrch a srazil svého soka k ledu. Kanadský host z prvoligové Poruby ukázal tisícovce domácích fanoušků, že se o místo v extraligovém celku hodlá poprat. Hned před následujícím vhazování se osekával Kalus s Chlapíkem a bylo tak jasné, že se na ledě semele ještě něco dalšího. Chlapík výzvu k pěstnímu souboji nepřijal, a tak se do sebe v průběhu střídání pustili Kalus s Buchtelem a byť vítkovický útočník brzy přišel o helmu a byl tak v nevýhodě, srazil svého soupeře k ledu. Následovala přesilová hra Sparty, která ale nic dramatického nepřinesla. V závěrečné minutě se na ledě schylovalo k hromadné rvačce, když své nervy na uzdě neudržel Dominik Lakatoš a pustil se do Daniela Voženílka. Druhou dvojici vytvořil Solovjev s Formanem. Korunu tomu nasadil metrákový a téměř dvoumetrový obránce Tomáš Dvořák, který si k souboji vybral v tu dobu nejmenšího hráče na ledové ploše Petra Chlána, kterého se okamžitě vydal bránit vítkovický kapitán Roman Polák. Na toho si již nikdo netroufl a vyhrocená situace se tak uklidnila.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Myslím si, že my jsme dnes dobře vstoupili do zápasu, ta první třetina rozhodla. Rozhodly proměněné přesilovky a ubráněné oslabení.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Za nás špatný vstup do zápasu. Nevyšly nám přesilové hry, ve kterých jsme mohli trošku přiblížit tomu výsledku 3:1. Ve druhé třetině jsme měli trošku více ze hry, ale celý zápas se odvíjel od té první třetiny, kde jsme si za ten výkon nezasloužili vyhrát.

1:4
(0:3, 1:0, 0:1)

Branky: 27. Solovjev (Polák, Hruška) – 10. Thorell (Moravčík, Řepík), 14. Thorell (Buchtele, Kaše), 16. Řepík (Horák, Sobotka), 52. Horák (Pavelka, Řepík). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Lučan, Kis. Vyloučení: 6:6, navíc Bitten, Kalus, Lakatoš (VIT) + Mikliš, Buchtele (SPA) 5 min. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 23:27.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, Plášil, Koch, L. Kovář, Gewiese – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Bukarts – Bitten, Flick, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Bernovský

HC Sparta Praha: Salák – Moravčík, Mikliš, Polášek, Pavelka, Dvořák, M. Jandus – Buchtele, Sobotka, Chlapík – Thorell, Horák, Řepík – Kaše, Voženílek, Forman – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Konečný