Lahti Pelicans3104Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

8.9.2023 17:30 A tým 2023-2024 Champions Hockey League 03

CHL: LAH – VIT 4:0: Finský vicemistr naplno ukázal sílu

Severské dobrodružství Vítkovic začalo pátečním utkáním na ledě Lahti. Pelikáni Vítkovicím udělili lekci, když dokázali využít jejich nedisciplinovanosti. Čestná branka Vítkovic visela ve vzduchu zejména ve třetí třetině, kdy modro-bílí svého soupeře přestříleli, ale bezchybný Patrikainen se nakonec mohl radovat z čistého konta. Šanci na reparát mají Vítkovice v neděli, kdy vyzvou Ilves.

Druhý soutěžní víkend Champions Hockey League zavedl Vítkovice do Finska. Dvojzápas v zemi tisíce jezer zahájili Ostravané na ledě vicemistra Liigy Lahti Pelicans. Modro-bílé v hledišti Isku Arény podporovala i téměř padesátka fandů a příznivců, kteří s týmem společně cestovali. Trenéři Miloš Holaň a Radek Philipp s sebou vzali i útočníka Petera Muellera, ale do sestavy se po zranění v tomto utkání ještě nevrátil. Mezi tři tyče se postavil Lukáš Klimeš a společně s ním se celý tým chtěl pokusit zabojovat o úspěch na ledě finského finalisty.

Domácí začali utkání aktivně a Klimeš se tak musel mít v brance na pozoru. První vážnější zákrok musel vytáhnout proti střele Viléna z vrcholu kruhu. Lahti mohlo využít drobného zaváhání Percyho, který přišel o kotouč v blízkosti vítkovické branky, ale Klimeš střelu Carlssona vyrazil do ochranné sítě. Úspěšný byl i po buly, kdy se dokázal včas přesunout ke vzdálenější tyči proti střele Tukianena. Vítkovice se nadechly k útoku, ale Mikuš nedokázal udržet modrou čáru, kde kotouč získal Jämsen, který tak vítkovického obránce přečíslil společně s Jordánem. Za záchrannou brzdu musel zatáhnout vracející se Grman, který si tak vysloužil dvouminutový trest na Jämsena. Ten následně najel do Klimeše a zbytečně jej v brankovišti přistrčil, rozhodčí se ale rozhodli jeho zákrok nepotrestat. Lahti dostalo vítkovickou čtveřici pod tlak, který vyústil ve faul Kováře, jenž přesekl hůl svému soupeři a poslal tak svůj tým na více než půl minuty do tří. V dvojnásobné přesilové hře střílel Vilén, jeho pokus sice Klimeš neudržel, ale následně si jej dokázal najít a přerušit hru. Po návratu vyloučeného Grmana přišla další sprška střel domácích. Klimeš srdnatě vzdoroval, ale Jämsen jej nakonec odrazem o beton dokázal překonat – 1:0. Kouč Miloš Holaň zkusil situaci zvrátit trenérskou výzvou, protože Klimeš byl v brankovišti v kontaktu s Enlundem, ale finský sudí zůstal neoblomný. Lahti navíc pokračovalo v přesilové hře a dvě vteřiny po návratu Kováře udeřilo. Královu střelu od modré čáry Klimeš vyrazil pouze před sebe, na hranici brankoviště o odražený puk bojoval Stehlík s Enlundem, ale kotouč se odrazil k Laschovi, na jehož dorážku už byl vítkovický brankář krátký – 2:0. Na druhé straně Bukarts zkoušel pozornost Patrikainena bekhendovým nahozením a jeho zákrok lapačkou nebyl moc přesvědčivý. Finský brankář svůj tým podržel po Mikušově nahození od modré čáry, které navíc tečoval Káňa. Souboj s Raskobem pak neustál Lasch, který padl k zemi a finský rozhodčí neváhal poslat Raskoba na trestnou lavici. Tentokrát si ale modro-bílí s přesilovkou soupeře dokázali poradit. Individuálně to zkusil Lakatoš, který se prokličkoval obranou domácích, ale Patrikainen byl připraven. Po této ojedinělé šanci Vítkovic znovu přišlo vyloučení. Půček napadal soupeře jednoruč, ale hokejka mu v souboji sklouzla do obličeje a musel tak pykat za zásah vysokou holí. Lahti znovu rozjelo přesilovkovou kombinaci, která skončila na holi Viléna, jenž navýšil vedení domácích přesnou střelou k bližší tyči – 3:0.

Také úvod druhé třetiny patřil domácím, kteří hráli aktivně a nepouštěli vítkovické do šancí. Nejzajímavěji vypadaly dvě střely Raskoba, jenže ta první skončila na zadním mantinelu a druhé se do cesty postavilo břevno Patrikainenovy branky. Vítkovickou defenzivu navíc stále zaměstnával zejména aktivní Jämsen. Náznak šance zaznamenal Půček, kterého na pravém kruhu našel Lednický, jenže Patrikainen si našel kotouč i přes clonícího beka. Pěknou akci ukázal Riihinen, který si sebevědomě nabruslil mezi vítkovické hráče. O kotouč sice přišel, ale jako první u něj byl Carlsson, který orazítkoval tyč Klimešovy branky. Patrikainen si bez větších problémů poradil se střelou Lakatoše, který se pak pokusil před brankou udělat alespoň nějaký rozruch, jenže obránci Lahti zůstali ledově klidní. Přiostřovalo se i před vítkovickou brankou, kde byl po Králově nahození dotěrný Virtanen, to se nelíbilo Mikušovi, který si musel zjednat pořádek. Po jednom ze soubojů před finskou brankou došlo k výměně názorů mezi Lakatošem a Käyhköem. Byly z toho dvouminutové tresty pro oba kohouty, takže se pokračoval v pěti na obou stranách. Střelu Hämäläinena srazil blokující Raskob za branku, jenže puk se od zadního mantinelu odrazil na hůl Lasche, který z ostrého úhlu odrazil kotouč o přesouvajícího se Klimeše a zvýšil vedení domácích – 4:0. Vítkovice si zahrály první přesilovou hru v osmatřicáté minutě, kdy Utunen zahákoval Fridricha, který se dral s pukem do mezikruží. Po Kalusově přihrávce do poloprázdné branky střílel Bukarts, ale nedokázal zvednout kotouč nad beton. Dobře střílel Percy od modré čáry, Patrikainen nevěděl, kde přesně má kotouč, ten ale zůstal pod jeho betony.

V úvodu třetí třetiny měly Vítkovice dobrou šanci, když Krieger zpětnou přihrávkou poslal puk na Percyho a za Patrikainenem se znovu rozezněla tyč. Vítkovice pokračovaly v aktivní hře, ale ani přečíslení Lakatoše se zakončujícím Káňou brankou neskončilo. O chvíli později byli sudí benevolentnější k domácím a odpustili jim dvouminutový trest za podrážení. O pár vteřin později ale neváhali zvednout ruku a za podrážení na trestnou lavici znovu usedl Půček. Vítkovice oslabení ustály a dvě nebezpečné střely vyslal Stehlík. Z dobré pozice pálil Chlán, ke kterému vyplaval kotouč po nepřesné rozehrávce Enlunda, Chlán ale nezamířil přesně. Smůla se vítkovickým ve třetí třetině lepila na hokejky. Velkou šanci měl Krieger, ale ani on nedokázal dostat puk za Patrikainena. Aktivní první formace byla odměněna alespoň přesilovou hrou, kterou znovu vybojoval Fridrich. Individuálně to zkusil Krieger, který se snažil dostat před Patrikainena a způsob, jakým se dostal k zemi, volal po dalším vyloučení domácích. Tvrdou střelu Bukartse Patrikainen dokázal vyrazit a Fridricha, který se dral za dorážkou, zahákoval Utunen. Vítkovice přesilovou hru nevyužily, ale za výkon ve třetí třetině si modro-bílí čestnou branku zasloužili.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Dneska jsem zklamaný, zklamaný z výkonu. Samozřejmě respektuji sílu soupeře, domácí prostředí, tady ty aspekty k tomu patří, ale do šesté minuty taktický boj, my s dobrou obranou středního pásma, soupeř jezdil do plných a nastřeloval puky. My jsme byli první na kotouči, což bylo fajn do prvního vyloučení. Dnes jsme nebyli disciplinovaní, dali jsme soupeři hned čtyřikrát a on dal tři góly. Nechci říkat, že bylo o výsledku prakticky rozhodnuto, protože obzvlášť při pravidlech Ligy mistrů je ještě šance, proto jsem hráče nabádal, aby nic nebalili, protože ten zápas končí po šedesáti minutách. My jsme ale byli pomalejší než soupeř, nevyhrávali jsme souboje, byli jsme zakřiknutí, v rychlosti jsme nestačili. Na náš trenérský vkus toho dnes bylo hodně, hrozně moc věcí, které nám nešly. Ty hlavy nebyly nastavené. Prohrát se může s každým soupeřem, ale dnes jsem tam neviděl chtíč, který nás vždy zdobil. Bylo fajn, že jsme doma dvakrát vyhráli, dnes to byla nová zkušenost s finským hokejem. Neměl jsem ji já, ani někteří hráči, ale výsledkově ani výkonem jsme si dnes to vítězství nezasloužili.

Champions Hockey League

4:0
(3:0, 1:0, 0:0)

Branky: 9. Jämsen (Lasch, Vilén), 10. Lasch (Enlund, Král), 19. Vilén (Lasch, Carlsson), 37. Lasch (Hämäläinen, Utunen). Rozhodčí: Salonen, Vikman – Hautamaki, Nikulainen.
Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 658. Střely na branku: 31:29.

Lahti Pelicans: Patrikainen – Jordán, Puutio, Král, Niemelä, Utunen, Riihinen, Käyhkö – Roine, Hämäläinen, Horký – Tukainen, Carlsson, Lasch – Jämsen, Vilen, Hirvonen – Virtanen, Endlund, Kiiskinen – Bareš

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, Stehlík, L. Kovář – Bukarts, Krieger, Fridrich – Káňa, Chlán, Lakatoš – Dej, Claireaux, Kalus – Lednický, Přibyl, Půček – Krejsa