HC VÍTKOVICE RIDERA0404Výhra
SC Rapperswill-Jona Lakers0101Prohra

3.9.2023 17:30 A tým 2023-2024 Champions Hockey League 02

CHL: VIT – RAP 4:1: Vítkovice kanonádou druhé třetiny srazily silný Rapperswil

Hokejová euforie v Ostravě. Vítkovice na vlastním ledě v neděli zvítězily na třetím nejlepším týmem švýcarské ligy uplynulé sezony. Rapperswil-Jona Lakers vedený Romanem Červenkou inkasoval porážku 1:4. Modro-bílí tak vytěžili z domácího dvojutkání Champions Hockey League skvělých 5 bodů!

Druhý nejlepší český tým proti třetímu nejlepšímu švýcarskému týmu. Nedělní odpoledne se v Ostravě opět neslo v duchu zápasu hokejové Ligy mistrů. Vítkovice na svém ledě přivítaly Rapperswil-Jona Lakers. Modro-bílí v pátek přetlačili na nájezdy německé šampiony z Mnichova, Švýcaři zase přestříleli v divokém utkání Oceláře v Třinci 7:6 v prodloužení. Hosty přivedl na led v pozici kapitána Roman Červenka. Vítkovičtí udělali v sestavě pár korekcí, do brány se postavil Machovský, pro zranění chyběli Mueller, Kotala a nově Gewiese. Dres Top Scorera oblékl po tříbodovém pátečním zápase zadák Stuart Percy, v Top Scorer dresu Rapperswilu nastoupil Jordan Schroeder.

Vítkovice se ihned po úvodním vhazování vrhly do útoku a byly z toho dvě solidní šance první formace. Nejprve Fridrich zpoza branky hledal Bukartse, ke kterému se ale kotouč nedostal a následně se k Fridrichovi příhodně odrazil kotouč, ale křídlo první formace z pravého kruhu minulo branku. Rapperswil hrozil především střelami od modré čáry, nejprve to po vítkovické ztrátě kotouče zkusil Maier a o chvíli později pálil do skrumáže před Machovským Gerber, ale vítkovický brankář si ve změti těl kotouč našel. V šanci se ocital na pravém kruhu osamocený Krieger, ale dobře postaveného Nyffelera se mu nepovedlo prostřelit. Neúspěchem skončila také střela Raskoba od modré čáry, kterou Nyffeler vyrazil do rohu. Na prvního vyloučeného se čekalo do třinácté minuty, kdy na trestnou lavici usedl za hru vysokou holí obránce Grman. Rapperswil rozestavěl své přesilovkové komando, ale Machovský neměl příliš práce. S nepříjemnou sérií odrazů v těsné blízkosti brankoviště si s přehledem poradil a kotouč přikryl. Dělovku Tylera Moye, který dostal nabito na pravý kruh ke střele z první, obětavě zablokoval Kovář. V závěru přesilové hry pálil od modré čáry Aebischer, ale Machovský udržel puk ve své výstroji. Vítkovice se tak ubránily a naopak se samy mohly opět soustředit na dobývání branky soupeře. Nyffeler byl ale připraven i na střelu Kaluse, kterého zpoza branky našel Káňa. V závěrečné minutě úvodní třetiny se po dobrém forčekingu Grmana a přihrávce Káni dostal ke střele Fridrich, ale ani napodruhé z dobré pozice nezamířil přesně. V posledních vteřinách ještě ze středního pásma zkusil Nyffelera nachytat Raskob a málem se mu to povedlo. Nyffeler jeho nahození nezachytil, ale puk naštěstí pro něj zamířil vedle pravé tyče.

Úvod druhé třetiny měli lepší hosté, ale Baragano se u modré čáry provinil nedovoleným bráněním a hru v početní výhodě si mohli vyzkoušet také modro-bílí. Vítkovičtí potřebovali pouhých šestnáct vteřin vítkovičtí k tomu, aby Nyffelera prostřelili. Percy na modré čáře posunul puk na Lakatoše, jehož střelu přesnou tečí poslal za Nyffelerova záda Marek Kalus – 1:0. Vítkovická přesilová hra navíc pokračovala dále. Ukončit ji ale mohl Lammer, který vystihl vítkovickou rozehrávku, ale naštěstí minul branku. Vítkovice se tak opět usadily v útočném pásmu a zajímavou tečí se málem prosadil Dej, jenže puk skončil jen na boční síti. Vítkovice se ale v závěru samy okradly o přesilovou hru, protože hrály chvíli v šesti. Jenže ani přesilová hra Rapperswilu neměla dlouhého trvání, protože Albrecht v rohu kluziště zasáhl vysokou holí jednoho z vítkovických obránců. V téměř stoprocentní šanci se u pravé tyče objevil Kalus, ale minul. Neujala se ani střela Percyho, kterou ještě doráželi Kalus s Kriegerem. V samotném závěru přesilové hry si na modré čáře nabruslil Lakatoš mezi tři soupeře a při zakončení nedal tváří v tvář Nyffelerovi šanci a poslal puk mezi jeho betony do branky – 2:0. Rapperswil mohl záhy snížit, ale Červenka po skvělé přihrávce Wettera nedokázal usměrnit kotouč za Machovského. Vítkovice se ocitly pod tlakem, ze kterého se sice dokázaly dostat, ale ve stejnou chvíli Krieger mimo hru nešťastně zasáhl svého soupeře vysokou holí, a tak mohl Rapperswil pokračovat v tlaku díky přesilové hře. V té nejprve Kovář pocítil tvrdost střely Schroedera a následně se v permanenci ocitl Machovský, který si poradil s oběma střeleckými pokusy Zanggera, stejně jako se střelou Noreaua od modré. Hosté svírali vítkovickou čtveřici po celou dobu přesilové hry, ale tlak nezužitkoval ani kapitán Červenka, který nejprve trefil tyč a jeho další střelu v závěru přesilové hry lapil Machovský. Červenka byl střelecky nejaktivnějším hráčem soupeře a o chvíli později mohl potrestat chybu v rozehrávce vítkovických beků, jenže v rozhodující chvíli promáchl. Hosté dobrým pohybem dostávali domácí obránce pod tlak, a ti tak častěji chybovali. A právě jednu z chyb v rozehrávce dokázali hosté potrestat. Od modré čáry vypálil Baragano, jehož střelu Machovský neviděl přes clonícího Raska s Kovářem – 2:1. Krátce po kontaktní brance ale fauloval Lammer a vítkovičtí po buly ukázali povedený signál, který zakončoval nikým nehlídaný Lakatoš, který nechytatelnou střelou vrátil Vítkovicím dvoubrankové vedení – 3:1. Domácí navíc stále měli k dispozici téměř dvě minuty dlouhou přesilovou hru, ve které se znovu dokázali prosadit. Mikušovu střelu od modré čáry Nyffeler neudržel v lapačce a odrazem o obránce Gerbera si srazil kotouč za svá záda – 4:1. V závěru druhé třetiny mohl snížit Čajka, ale mezi vítkovickými beky byl osamocen a s jeho střelou si Machovský poradil.

Ve třetí třetině Nyffelera svižnou střelou přivítal Půček, ale švýcarský brankář jeho střelu vyrazil. Rapperswil potřeboval vstřelit kontaktní branku, a tak pálil z každé pozice. Machovského připravenost prověřil tvrdou střelou Dünner. Po Červenkově křížné přihrávce byl napravo osamocen Schroeder, ale prostor u pravé tyče, kam mířil jeho pokus, dokonale ucpal Machovský. Ten byl i nadále pod švýcarskou palbou, jenže skvělými zákroky deptal jak Dünnera, tak dorážejícího Raska. Úspěch neslavila ani Moyova střela z mezikruží. Vítkovice se snažily usadit v útočném pásmu, ale jejich soupeř rychle vracel hru do obranného pásma Vítkovic. Pohlednou kombinaci zakončoval střelou do poloprázdné branky Rask, ale Machovský se skvěle přesunul ke své vzdálenější tyči. S blížícím se koncem utkání vítkovičtí zjednodušili hru, ale především bylo patrné, že nikdo nechce tým oslabit zbytečným, nic neřešícím faulem. Konec utkání byl ve znamení šarvátky poté, co byl na buly, dvě vteřiny před koncem utkání zbytečně zasažen do choulostivých míst Chlán. Rozhodčím se ale podařilo udržet oba týmy na uzdě a naplno tak mohla propuknout vítkovická radost.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já bych zase v úvodu chtěl poděkovat fanouškům, že zase přišli v takovém počtu a podporovali nás celý zápas. Myslím si, že jsme začali daleko lépe než proti Mnichovu, ale pak jsme malinko ztratili otěže, odskakovaly nám puky a neměli jsme přesnost, třetina ale skončila 0:0. Ve druhé třetině jsme si ten výsledek uhráli díky přesilovým hrám, které jsme zahráli perfektně a soupeři jsme odskočili. Ve třetí třetině musím hráče pochválit za parádní defenzivní hru ve středním i obranném pásmu. I když to místy vypadalo, že má soupeř prostor a je v našem pásmu na kotouči, ale tím naším systémem, který my hrajeme do obrany, spousta střel bylo zablokovaných. Nicméně vynikající výkon dnes podal Machovský, ten nás tam držel a měl spoustu těžkých zákroků a dal nám šanci na to vítězství. Samozřejmě spokojenost s oběma zápasy, je to další zkušenost pro kluky, hrát se silným soupeřem ze švýcarské ligy. Není to jednoduché je porazit. Viděli jsme ten jejich obrat v Třinci, takže jsme věděli, že i na toto se musíme připravit, že musíme být disciplinovaní, což kvituji, že se nám to podařilo.

Stefan Hedlund (SC Rapperswil-Jona Lakers): Trenér hostů se z tiskové konference omluvil.

Champions Hockey League

HC VÍTKOVICE RIDERA – SC Rapperswil-Jona Lakers
4:1
(0:0, 4:1, 0:0)

Branky: 23. Kalus (Lakatoš, Percy), 27. Lakatoš, 36. Lakatoš (Bukarts, Krieger), 37. Mikuš (Dej, Káňa) – 35. Baragano (Moy, Čajka). Rozhodčí: Pražák, Ondráček – Ondráček, Rampír. Vyloučení: 3:3. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 025. Střely: 19:36.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Prčík, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Fridrich – J. Káňa, Chlán, Lakatoš – Dej, Claireaux, M. Kalus – Lednický, Přibyl, Půček – Krejsa

SC Rapperswil-Jona Lakers: Nyffeler – Grossniklaus, Aebischer, Gerber, Noreau, Maier, Baragano, Alge, Vouardoux – Čajka, Rask, Moy – Červenka, Schroeder, Wetter – Forrer, Dünner, Wick – Lammer, Albrecht, Zangger