TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA01113Výhra
Mountfield HK20002Prohra

11.4.2023 17:30 A tým 2022-2023 SF5

SF5: VIT – MHK 3:2 PP: Série pokračuje! Vítkovice odvrátily doma druhý mečbol Hradce

Vítkovice do utkání vstupovaly s nožem na krku a po první třetině, ve které prohrávaly 0:2, se mohlo zdát, že je utkání ztraceno. Do druhé třetiny ale jakoby vstoupilo jiné mužstvo, které od úvodní minuty šlo za vyrovnáním, které přišlo díky dvěma využitým přesilovkám. Na rozhodující gól si diváci museli počkat až do druhého prodloužení, ve které rozhodl individuální akcí obránce Koch. Ten skóroval v čase 98:59 a rozhodl tak třetí nejdelší extraligový zápas play off.

Vítkovice si v Hradci ve čtvrtém zápase doslova vynutily prodloužení série a její návrat do Ostravy. Na domácí půdě chtěli modro-bílí využít energie plného paláce a odvrátit i druhý mečbol Mountfieldu. Trenér Miloš Holaň znovu poupravil sestavu – musel, protože Roberts Bukarts obdržel od disciplinární komise jednozápasový trest a do duelu tak nemohl naskočit. V bráně zůstal fantom čtvrtého utkání Lukáš Klimeš, do sestavy se vrátil Švéd Lindberg a formace doznaly určitých změn.

V úvodní minutě to bekhendem z velkého úhlu zkoušel Mueller a Kiviaho, který dostal přednost před Machovským, si připsal první, ne zcela jistý zákrok. O pár minut později emoce rozdmýchal zbytečný zákrok Chalupy, který po odpískání u mantinelu dohrál Lindberga. Zákrok se ale obešel bez vyloučení a hradeckého útočníka před potencionálním odvetným zákrokem uchránili sudí, kteří jej doprovodili na střídačku. První vážnější šanci zaznamenali hosté, ale Klimeš si poradil jak se střelou Miškáře, tak s dorážkou Wereka. Mountfieldu se podařilo dostat pod tlak druhou vítkovickou formaci, která dlouho nedokázala vyhodit kotouč z pásma, na druhou stranu ale vítkovičtí nepustili svého soupeře k nebezpečné střele, takže převaha Hradce byla jen optická. Jenže i tak to byl právě Mountfield, který se poprvé radoval z vedení na ostravském ledě. Kevin Klíma dokázal obstřelit blokující hráče a zamířil přesně pod víko – 0:1. O chvíli později to mohlo s modro-bílými vypadat ještě hůře, když Werek vystihl kotouč ve středním pásmu, nabruslil si mezi vítkovické obránce, ale přestřelil Klimešovu branku. Rozruch před Kiviahem měla na svědomí první formace Vítkovic, ale po střele Grmana puk našel hradecký brankář bezpečně ve své lapačce. Bohužel v patnácté minutě na hranici brankoviště sváděl souboj Kovář s Jerglem a právě jejich clony dokázal využít Perret, který od modré čáry přidal druhou branku hostů – 0:2. Hosté nabuzeni dvěma góly nepolevovali v útočné aktivitě. Okuliar si dobrou kličkou potáhl kotouč na střelu mezi kruhy, ale Klimeš jej vychytal. Kolem pravého mantinelu měl dobře nabrusleno Stehlík, který viděl prostor u vzdálenější tyče, do kterého ale nedokázal přesně zamířit. Snížení měl na holi Lakatoš, který ale střelou z první minul odkrytou branku.

Trenéři zkusili dát týmu nový impuls a od druhé třetiny se do branky postavil Aleš Stezka. První formace vystihla ve středním pásmu rozehrávku hostů, ale Mueller zamířil jen do chráničů Kiviaha. Toho zkusil z ostrého úhlu hned při dalším střídání překvapit Krieger, ale tomu se podařilo jen rozvlnit boční síť. Z podstatně lepšího místa pálil Dej, kterému do jízdy přenechal kotouč Lakatoš, ale finský brankář ve službách Mountfieldu vytasil zákrok lapačkou. Vítkovice byly střelecky aktivní, ale Kiviaho si dokázal poradit jak se střelou Stehlíka od modré čáry, tak s dorážkou Kaluse, který pohotově dorážel. Právě vítkovický útočník s číslem jedenáct byl prvním vyloučeným zápasu, když v souboji nešťastně podrazil svého soupeře. Jako první se tak ve čtyřech bránily Vítkovice, ale i přesto to byli právě modro-bílí, kteří zaznamenali největší šanci. Lakatoš cestou z obranné třetiny absolvoval dva souboje u mantinelu, ze kterých odešel jako vítěz a díky tomu se dostal do úniku, který se faulem snažil hasit Blain. Lakatošovi se ale přesto podařilo zakončit, jenže jeho střela z forhendu na vyrážečku nebyla gólová. Pokračovalo se tak ve čtyřech na obou stranách a poté následovala krátká přesilová hra Vítkovic. V té dostal na modrou nabito Lakatoš, ale jeho pokus obětavě zblokoval Filip Pavlík. První regulérní přesilová hra Vítkovic přišla ve čtyřiatřicáté minutě, když Rosandič podrazil Lakatoše. Přesilová hra Vítkovic mohla být záhy dvojnásobná, když Perret jako dřevorubec sekl rozehrávajícího Mikuše, jenže sudí byli tentokrát benevolentní. Modro-bílým se nicméně nepodařilo hostující branku výrazně ohrozit. Poté, co se na led vrátil vyloučený Rosandič, orazítkoval pravou tyč Stezkovy branky Werek. Vítkovice mohly pokračovat v útočné snaze díky faulu Jergla, který ve středním pásmu podrazil Krenželoka. Domácí se dlouho nemohli dostat do útočného pásma a rozjet přesilovkovou kombinaci, ale přesto byli nakonec úspěšní. Stehlíkovu střelu od modré čáry před Kiviahem dokázal zastavit a zpracovat Kotala, který následně dokázal poslat puk za záda hradeckého brankáře – 1:2.

Aktivní třetí vítkovická formace byla za svůj dobrý pohyb odměněna a za faul na Kaluse byl na trestnou lavici poslán Rosandič. Kalus se dokázal na brankovišti vytočit s pukem na holi, jenže z bezprostřední blízkosti nedokázal zvednout kotouč nad betony Kiviaha. Vítkovice byly ale za svou snahu ve třetí třetině odměněny. Důležitý souboj na modré čáře svedl Mikuš, který nedovolil hradeckým, aby vyhodil kotouč do středního pásma, po přihrávce Muellera se puk dostal k Dominiku Lakatošovi, který nechytatelnou dělovkou nedal Kiviahovi šanci – 2:2. Vítkovice se tlačily za třetí brankou, jenže jejich snažení nakonec přerušila posunutá hradecká branka. Následně se musel mít na pozoru také Stezka, protože Radovan Pavlík napálil kotouč do skrumáže před vítkovickou brankou, Stezka si ale puk směřující k první tyči našel a vyrazil jej do bezpečí. Na ledě se začalo přiostřovat a hosté se začali uchylovat k drobným faulům, kterými brzdili rozjeté Vítkovice, jenže vylučovalo se až po vzájemném pošťuchování Grmana s hostujícím Radovanem Pavlíkem. Šanci rozhodnout měl po střele Gewieseho tečující Kotala, ale kotouč zamířil nad branku. Vítkovická třetí formace pokračovala v tlaku a po přihrávce Kaluse zakončoval zadovkou opět Kotala, ale Kiviaho vykopl svůj pravý beton a poslal tak zápas do prodloužení.

Mueller vyzval ke střele z dobré pozice Jarůška, ale ten na Kiviaha nevyzrál a trefil jeho rameno. K vidění byla opatrná hra, nikdo nechtěl udělat chybu, který by vedla k brance. Vítkovické fanoušky trochu vyděsil Chalupa, který rozvlnil boční síť Stezkovy branky. Na druhé straně Koch nabíjel Kovářovi, ale ten nemohl střílet z první, protože mu přihrávka šla na brusle. Jeho střela byla přesto nebezpečná a Kiviaho musel zasáhnout betonem. Škoda jen, že na dorážku nikdo nedosáhl. Ve středním pásmu byl vysokou holí zasažen Koch a na trestnou lavici usedl Okuliar. Vítkovice dostaly šanci rozhodnout. Nejvýraznější byla střela Kriegera, který napřahoval k dělovce, ale trefil prvního blokujícího hráče. Vítkovice tak přesilovou hru nevyužily. Soustředěný musel zůstat i Stezka, který čelil hbité střele Radovana Pavlíka a následně také důrazným útočníkům, kteří se jej snažili rozhodit. Po závaru před brankou Hradce se kotouč odrážel o brankovou konstrukci, ale Dej se k dorážce nedostal.

Hned úvodní minuta prodloužení přinesla faul hostů, ale rozhodčí zjevně nechtěl do utkání zasahovat. O minutu později se musela přerušovat hra, ale na vině nebyl faul, nýbrž srážka spoluhráčů, po které se Jank zvedal hodně ztěžka. Dobrou střelu vyslal Lakatoš, který donutil Kiviaha k zákroku vyrážečkou. Už tak dlouhý zápas prodloužilo zranění čárového rozhodčího, který musel zamířit na šití. I když byli domácí gól od vyřazení, OSTRAVAR ARÉNOU se proháněly mexické vlny. Po Grmanově střele od modré čáry byl blízko gólové dorážky Jarůšek a o chvilku později Koch, který po obkroužení branky trefil tyč. Také další rychlý výpad Vítkovic zakončoval Jarůšek. Na druhé straně z brankové čáry odpaloval kotouč Stehlík. Tohle byl opravdu divoká pasáž, kterou ukončil až zákrok Stezky. Oběma týmům docházely síly, protože již od třetí třetiny hrály na tři formace. Po hitu Gewieseho na Wereka přišel hradecký útočník o přilbu, kterou si cestou na střídačku snažil přihrát holí. Tohle měl být jasný dvouminutový trest pro hradeckého útočníka, který vítkovická střídačka vehementně reklamovala. Kalus ukázal bojovnost u hostující střídačky, kde obral soupeře o kotouč a jeho snažení mohl dokončit Lindberg, který ale neprocpal puk skrz Kiviahovy betony. Obrovskou šanci měl po přihrávce Lakatoše Krenželok, který tak mohl rozhodnout, ale neprostřelil. O chvíli později se ale ve vlastním pásmu k velkému sólu odhodlal Patrik Koch. Ten nakopl motory, prosvištěl skrz celé hřiště a nechytatelně zavěsil pod víko – 3:2.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Asi se budu opakovat, znovu vyrovnaný zápas. Znovu boj o každý centimetr ledu. My jsme měli dobrý vstup, první třetina 2:0, přesně podle plánu, bohužel Vítkovice se dostaly do zápasu dvěma přesilovkami, tam jsme je ve druhé třetině nakopli. Nedá se nic dělat, v prodloužení nahoru a dolů, byly tam šance na obě strany a přiklonilo se to dneska k Vítkovicím. My musíme odjet s hlavou nahoře a připravit se na další zápasy.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Promiňte mi to slovo na začátku, ale my jsme si prosrali první třetinu, jak kdybychom si neuvědomovali, o co hrajeme. A to tam ještě Klimson chytil dvě, možná tři stoprocentní šance, kdy jsme mu absolutně nepomohli. Neblokovali jsme střely, nebyli jsme před ním, spíše jsme mu clonili. Vůbec jsme mu nepomohli, ten impuls byl změna gólmana. Ale ne, že Klimson chytal špatně, to bych chtěl velice zdůraznit, chytal fantasticky. Jinak náročný zápas i fyzicky, bojovný, o každý centimetr. Nebylo to jednoduché za stavu 2:0, ale pořád musí být nějaká víra a díky přesilovkám jsme se do toho zpátky dostali. Věřili jsme, i když tam byly tutovky na obou stranách, my jsme to taky vyhazovali z brankové čáry. Kluci ze sebe vydali hodně sil, ale pořád jich máme dost. Ten výkon byl parádní a to štěstí se k nám přiklonilo.

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
SEMIFINÁLE

3:2 PP
(0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

Stav série
2:3

Branky: 38. Kotala (Stehlík, Gewiese), 47. Lakatoš (Mueller, Krieger), 100. Koch – 12. Kevin Klíma (Okuliar), 16. Perret (Gaspar). Rozhodčí: Šír, Stano – Špůr, Šimánek.
Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 127. Střely na branku: 52:42.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš (od 21. Stezka) – J. Mikuš, Grman, Koch, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík, Prčík – Jarůšek, Krieger, Mueller – L. Krenželok, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Lednícký

Mountfield HK: Kiviaho – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, F. Pavlík, Gaspar – Eberle, Miškář, Werek – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Kevin Klíma, Okuliar – Pilař, Štohanzl, Chalupa