HC Olomouc1124Výhra

Datum Čas League Sezóna
8.8.2023 17:30 A tým 2023 Příprava

PŘÍPR: VIT – OLO 2:4: Úvodní duel přípravy nadělil radost Olomouci

Více než dvě tisícovky natěšených vítkovických příznivců přišlo podpořit domácí borce v úvodním přípravném zápase na novou sezonu. Jako první se prosadil ex-vítkovický útočník Kucsera, na kterého ale svou premiérovou brankou zareagoval polský mladík Ślusarczyk. I přesto, že vítkovičtí byli aktivní, nedokázali svou optickou převahu přetavit v góly. Vítězství tak berou Hanáci.

Čekání skončilo, hokej se znovu přihlásil o slovo. Nešlo sice o body a mistrovské poháry, ale poprvé od vyřazení v sedmém semifinále dubnového play off vyjeli hráči HC VÍTKOVICE RIDERA znovu na led ostravského paláce k zápasu. První přípravný duel v rámci předzávodního období léta 2023 byl zároveň jediným domácím střetnutím Ostravanů. Soupeřem byla Olomouc. Trenéři Holaň a Philipp logicky na nic nečekali a do hry pustili především nové posily. V bráně tak stál Matěj Machovský, v obraně byli Stuart Percy i Vojtech Zeleňák, v útoku dostali příležitost Jan Káňa, Valentin Claireaux, ale i například talentovaný polský junior Jakub Ślusarzcyk. Obdobně tak byl jako druhý brankář na soupisce junior Denis Irgl.

Ve druhé minutě zápasu první střelu na Sedláčka vyslal z úhlu Bukarts, ale olomoucký brankář si s ní poradil, stejně jako s dorážkou Fridricha. Na druhé straně kontroval střelou Menšík, ale jeho pokus minul levou tyč Machovského branky. Zanedlouho ale vítkovický brankář musel čelit úniku Kucsery, který zvolil bekhendovou kličku a střelou mezi betony poslal Hanáky do vedení – 0:1. O minutu později to s vítkovickými mohlo vypadat ještě hůře, když se ke střele z mezikruží dostal nikým nehlídaný Macuh, ten ale zamířil jen do připravené Machovského lapačky. V dobré střelecké pozici se záhy objevil Michal Tomeček, který ale u pravé tyče nevyzrál na vítkovického brankáře. Po úvodním tlaku Hanáků mohla udeřit vítkovická druhá formace, ale Claireaux musel v mezikruží ve vzduchu krotit skákavou přihrávku Bukartse a přišel tak o klíčový moment překvapení. Vítkovice se ale přece jen radovaly z vyrovnání. Po Přibylově přihrávce se z mezikruží prosadil polský útočník Ślusarczyk. Ten tak svůj premiérový start za vítkovické áčko okořenil i premiérovou brankou – 1:1. Na první přesilovou hru se čekalo do třinácté minuty, kdy se ve středním pásmu vysokou holí provinil Bambula. V přesilové hře ukázal šikovné ruce Krieger, který se prokličkoval olomouckou obranou a nebýt hraničního zákroku Škůrka, který jej zezadu zahákoval, mohl poslat domácí do vedení. Nestalo se tak a vítkovičtí pokračovali v přesilovkové kombinaci. Už tak dobrou pozici chtěl Kalus ještě vylepšit přihrávkou na osamoceného Bukartse, ale ten na jeho přihrávku nakonec nedosáhl. S blížícím se koncem přesilové hry se do puku opřel Káňa, ale Sedláček proti svému bývalému spoluhráči vytáhl přesný zákrok. V závěru úvodní třetiny mohli poslat vítkovické do vedení Bukarts a po buly střílející Percy, ale skóre se neměnilo.

Vítkovičtí začali druhou třetinu aktivně a hned po patnácti vteřinách se do úniku dostal Lakatoš, ten byl ale stíhán Rašnerem a nemohl tak ideálně zakončit. Na Sedláčka nevyzrál ani dorážející Krieger. I nadále byla aktivní vítkovická čtvrtá formace složená z mladíků, kteří prošli domácí akademií. Střílel Ślusarczyk a k odraženému puku se jako první dostal Krejsa, jehož ale vychytal Sedláček. Po dobrém začátku domácích se o slovo přihlásila také Olomouc. Kunc nahrnul kotouč do brankoviště, kde byl nejdůraznější Macuh a právě slovinská posila Hanáků poslala hosty do vedení – 1:2. Olomouci se podařilo využít situace, když Prčík inkasoval ránu pukem do obličeje a nemohl se plně věnovat bránění. Z brejku mohl vyrovnat Fridrich, ale jeho bekhendová střela minula levý horní roh branky. Neujala se ani Kalusova střela z mezikruží, kde jej přesnou přihrávkou zpoza branky našel Dej. Vítkovice měly nadále převahu, ale Krieger jen orazítkoval levou tyč a se střelou Lakatoše si poradil Sedláček. Zahrozit uměli i hosté. Anděl našel na pravém kruhu osamoceného Musila, ten ale přestřelil. Po Černého faulu, který se za brankou provinil držením, hrály Vítkovice druhou přesilovou hru. V té dostal na levý kruh nabito Claireaux, ale střela mu nesedla ideálně a puk tak Sedláček zkrotil na své hrudi. Po tečované střele od modré čáry se na malou chvíli ocitl Machovský v nesnázích, ale vítkovický brankář nakonec kotouč našel před svým levým betonem i před dotírajícím Macuhem. O toho se následně důrazně postaral Zeleňák a před vítkovickou brankou se tak schylovalo k pěstní výměně. Situace nakonec nebyla tak dramatická, jak se původně zdála, ale vítkovický obránce od rozhodčích vyfasoval dvouminutový trest navíc. Zeleňák tak v premiérovém startu ukázal domácím fanouškům, že si před vlastním brankářem dokáže zjednat pořádek. Olomouc v přesilové hře Machovského neohrozila. Počet hráčů na ledě se měnil po souboji před olomouckou střídačkou, když na trestnou lavici usedli Lakatoš s Rašnerem. Po Škůrkově zašlápnutí kotouče si vítkovičtí větší část přesilové hry přenesli do třetí třetiny.

Hanákům se v úvodu třetí třetiny podařilo dokonale zaskočit obranu Vítkovic. Musil se po vyhraném buly vrhl do útoku a střelou schovanou za clonícího Percyho, prostřelil Machovského – 1:3. Opaření vítkovičtí pokračovali v přesilové hře a současně s návratem vyloučeného Škůrka na led vyzval Prčík ke střele Lakatoše a vítkovický kapitán prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:3. Nadějný brejk Navrátila včas rybičkou uhasil vracející se Stehlík. Jenže zanedlouho se faulem provinil Percy a Hanáci dostali možnost navýšit své vedení v přesilové hře. Blízko gólu byl Navrátil, který ale přestřelil. Domácí se ubránili a opět vrhli své síly do útoku. V zajímavých situacích se objevili Krieger nebo Claireaux, jenže Sedláček stále držel vedení Hanáků. Dvě minuty zbývaly do konce třetí třetiny, když domácí branku opustil Machovský, aby do hry pustil šestého bruslaře. Olomouckým se ale podařilo vyhodit kotouč do středního pásma, kde u něj jako první byl Navrátil. Ten sice nezamířil přesně, ale u odraženého puku byl včas Macuh, který neměl problém trefit prázdnou branku – 2:4.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA):
Samozřejmě výsledek mě netěší, protože do každého zápasu jdeme s tím vyhrát. Obzvlášť zápasy doma, kdy nechceme, aby se tady soupeři cítili jako doma. Ba naopak my chceme být ti, kteří budou diktovat hru. Nechci být přehnaně kritický, je to teprve první zápas, ale zdálo se mi, že na ledě jsme spíše hráli spíše jménem, než charakterem a srdcem, protože si myslím, že v určitých fázích jsme nebyli hlavami nastaveni tak, jak bychom potřebovali. Ale jak říkám, nechci z prvního zápasu dělat šílené závěry. Je to příprava, hráli noví hráči, budou si muset zvykat na systém hry, souhru a chemii mezi trojicemi a dvojicemi, ale bez montérek výsledky nikdy nepřijdou. Loňská sezona je zapomenuta. Čeká nás spoustu práce, já se na ni těším. Bude tvrdá, ale věřím, že se postupem budeme zlepšovat. Jdeme z plné zátěže, takže všechny tyto věci k přípravě patří. Samozřejmě jsme měli spoustu příležitostí vstřelit gól, to se nám ale nepodařilo. Mohli jsme jít do toho vedení my, ale dnes jsme od začátku dotahovali a nepodařilo se nám to ani v power play. Pozitivem určitě byl premiérový gól juniora Ślusarczyka, hezký gól po povedené akci celého mladého čtvrtého útoku.

Připrava 2023

2:4
(1:1, 0:1, 1:2)

Branky: 8. Ślusarczyk (Přibyl), 42. Lakatoš (Prčík) – 4. Kucsera (Bambula), 25. Macuh, 41. Musil, 60. Macuh (Navrátil, Kunc). Rozhodčí: Cabák, Hradil – Lederer, Blažek
Vyloučení: 3:4, navíc Zeleňák (VIT) a Macuh (OLO) oba 5 minut za bitku. Využití: 0:0
V oslabení: 0:1. Diváci: 2 039.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, Prčík, J. Stehlík, Zeleňák, L. Kovář – J. Káňa, Krieger, Lakatoš – Bukarts, Claireaux, Fridrich – Dej, Chlán, M. Kalus – Krejsa, Přibyl, Slusarczyk

HC Olomouc: Sedláček – Ondrušek, Černý, Rašner, Škůrek, Řezníček, Rutar, Mareš – Ministr, Nahodil, Musil – Kucsera, Anděl, Bambula – Kunc, Macuh, Navrátil – Kusko, Mešík, Tomeček