HC VÍTKOVICE RIDERA11114Výhra
HC Olomouc02103Prohra

11.3.2022 17:00 A tým 2021-2022 PK1

PK1 VIT – OLO 4:3 PP: Vítkovice jdou do vedení, rozhodlo video a Kalus

Dvakrát měli vítkovičtí svého soka na lopatě, ale Olomouc dokázala v závěru druhé a třetí třetiny zareagovat a vyrovnat. Po Bambulově gólu v prodloužení dokonce Hanáci slavili vítězství, ale trenérská výzva Vítkovic pro ně znamenala ledovou sprchu. Emoční horskou dráhu ukončil přesnou tečí Marek Kalus a Vítkovice se v sérii ujímají vedení.

HC OlomoucPrvní zápas série předkola play off mezi Vítkovicemi a Olomoucí. Velká očekávání a velké odhodlání na obou stranách. Ostravané jistě pro těžké souboje s houževnatým soupeřem nadmíru přivítaly návrat kapitána Romana Poláka do sestavy, stejně jako příchod Tomáše Gumana. Hanákům se před časem začala vyprazdňovat marodka, takže šance na to, že v Ostravě nastoupí v kompletním složení, byla celkem očekávatelná.

Hned v úvodní minutě se v dobré příležitosti vyskytl před brankářem Konrádem Bitten, kanadský útočník ale nezamířil přesně. V zápětí hrozila i Olomouc, když se dostala do přečíslení tří proti jednomu. Klimek svou střelou ale našel pouze připraveného Aleše Stezku. Úvod utkání se opravdu nenesl v defenzivním duchu a Olomoučtí mohli přidat další šance při vyloučení Patrika Kocha, který se před brankovou provinil faulem vysokou holí. V přesilové hře ihned došlo na spolupráci nahrávače Krejčího se střelcem Káňou, který dvakrát pálil z levého kruhu. Olomoucký útočník se následně natlačil před Rastislava Deje, který se provinil podrážením a hosté tak dostali k dispozici více než minutu dlouhou dvojnásobnou početní výhodu, ve které si vypracoval hned několik dobrých šancí. V té největší se ocitl po střílené přihrávce Krejčího Knotek, který trefil pravou tyč. S dvojnásobnou přesilovou hrou si domácí poradili, navíc když do konce pokračující přesilové hry zbývala necelá půlminuta, Kolouch vysekl mimo děj hokejku Polákovi a síly na ledě se srovnaly. Po krátké hře ve čtyřech Vítkovice plynule přešly do přesilové hry, ve které poslal na Kondráda svou pověstnou střelu od modré čáry Solovjev. Olomoucký brankář kotouč vyrazil před sebe, ale Krenželok se k odraženému puku nedostal. Po Lakatošově střele z levého kruhu tečoval kotouč Krenželok, ale puk se zastavil jen na brankové konstrukci. Naopak v deváté minutě se vítkovičtí obránci měli co ohánět a Polák na brankovišti na poslední chvíli odpálil kotouč před Tomečkem, který by jinak střílel do odkryté branky domácích. Na druhé straně akci Fridricha zastavil hvizd rozhodčího, protože došlo k posunutí olomoucké branky, počínání obránce Černého mohlo být oceněno dvěma minutami, ale nebylo. Bittenova formace měla za sebou povedené střídání, které zakončil Dej povedenou tečí Polákovy střely od modré čáry, ta nadělala Konrádovi pořádné problémy. Na úvodní branku si fanoušci museli počkat do 17. minuty, kdy se tvrdá Kovářova střela odrazila od zadního mantinelu k Janu Hruškovi, který téměř z nulového úhlu poslal domácí do vedení – 1:0. Olomouc se v závěru třetiny nadechla k tlaku, který obětavě zastavil letící kotouč svým tělem navrátilec do domácí sestavy obránce Gewiese, tomu následně museli na střídačku pomoci spoluhráči. V závěru třetiny se v rohu ještě strhla strkanice, když se Krejčímu nelíbila Bittenova dotěrnost.

Střídání olomouckých hráčů se pokusil využít Hruška, ale tentokrát proti jeho střele Konrád zasáhl, stejně jako později proti povedené teči z vrcholku brankoviště v podání Kaluse. Povedené střídání měla i čtvrtá formace, která měla opět dobrý pohyb a dvakrát nabíjela ke střele Romanu Polákovi na modrou čáru. Illéšovu střelu našel Konrád ve své výstroji, ale jistý si tím rozhodně nebyl. Po Kochově průniku podél pravého mantinelu se ke střele z mezikruží, ale jeho pokus na poslední chvíli hokejkou přizvedl jeden z obránců. Vítkovice opět zamkly svého soupeře v útočném pásmu a za brankou se v pro něj netypické pozici objevil Kovář, ten se dokonce nebezpečně pokusil zpoza branky ohrozit Konráda. O malou chvíli později navíc dvoumetrový obránce Vítkovic pálil od modré a Lindberg jen těsně minul baseballovým způsobem kotouč. Olomoučtí kontrovali dvěma tvrdými střelami Bambuly. Tu první obětavě zblokoval Gewiese a druhá se zastavila o zadní mantinel. Do úniku se dral Dej, ale byť byl zezadu fotbalově držen za dres, pokračovalo se v plném počtu a následná Kovářova střela nebyla přesná. Šest minut před koncem druhé třetiny se to na hrací ploše opět mlelo, když Klimek u mantinelu vyskočil a zasáhl Lukáše Kováře ramenem do hlavy. Kováře se okamžitě vydal mstít Lakatoš, ale k větší pěstní výměně názorů nedošlo. O to překvapivější bylo, že vítkovický útočník obdržel pětiminutový trest za bitku. Klimek inkasoval dohromady sedmadvacet trestných minut a odebral se do kabin. Nicméně i dvouminutová početní výhoda domácím stačila. Polák na modré čáře švihl zápěstím a kotouč se po milimetrové teči Lindberga zastavil až za Konrádem – 2:0. Olomouc se ale brzy dostala zpět na rozdíl jedné branky, když z ojedinělé akce prostřelil z vrcholu levého kruhu Stezku Petr Kolouch – 2:1. Olomouc se v závěru třetiny opět dokázala nadechnout k tlaku a vítkovičtí se nedokázali dostat ke kotouči, aby jej dopravili do bezpečí.  Do konce druhé části zbývalo něco málo přes deset vteřin, když na modré čáře napřáhl Škůrek a jeho střelu před Stezkou přesně tečoval Krejčí – 2:2.

V úvodu třetí třetiny mohli jít hosté dokonce do vedení, když Stezka nejistě zasáhl proti střele Kuska, střela naštěstí těsně minula horní tyč. Olomoucký útočník se zanedlouho ocitl v další šanci, ve které ale nedosáhl na volný kotouč. Hosté dostali k dispozici dvouminutovou přesilovou hru poté, co Bambula ochotně padl k zemi při samostatném úniku. Slovenský útočník cestou na trestnou lavici těžko kousal fakt, že olomoucký mladík v duchu fair play vyloučení neodvolal. Po návratu Deje z trestné lavice měli vítkovičtí neskutečnou smůlu. Po Bondrově střele Konrád neudržel kotouč, ale Kalus, který se dostal k dorážce, to měl z bekhendu na dlouhou ruku, a proto nezakončil přesně. Zatím co Konrád seděl ve svém brankovišti, dostal se kotouč ke Kochovi, který ale zamířil nad. Ke střele se následně dostal i Kovář, který orazítkoval levou tyč. Po vysoké holi Kuska hráli přesilovou hru i domácí. Největší šanci připravil Lindberg, ale jeho zadovku nikdo ze spoluhráčů neočekával. Po krátké době, ve které se hra přelévala ze strany na stranu, se faulu dopustil Dej a hosté dostali znovu početní výhodu. Ihned po buly Krejčí nahazoval před branku na teč Nahodilovi, ten se ale k dorážce nedostal. Vítkovice hru v oslabení přečkaly a mohly se tak v závěrečných minutách opět snažit o ofenzivu. Dvě minuty před třetí sirénou se ale k puku probojoval Bambula a Stezka měl velké štěstí, že obránci nepustili soupeře k dorážce. Z protiútoku zakončoval Hruška, ale nemohl zakončit ideálně, protože musel nejprve zkrotit skákající kotouč. Hruška si ale spravil chuť hned z následující akce, když v brejkové situaci zužitkoval Lakatošovu přihrávku a střelou z první zamířil přesně pod víko – 3:2. Do konce utkání zbývala necelá minuta a půl, trenérský tým tak logicky ve snaze uklidnit mužstvo sáhl k oddechovému času. Minutu před koncem Konrád zamířil na střídačku a olomoučtí tak zkusili hru v šesti. Po oddechovém času hostí zbývalo na časomíře pětapadesát vteřin. Oba týmy do hry poslaly to nejzkušenější, co měly. Po sedmi vteřinách ale Krenželok ve snaze dostat kotouč do středního pásma, poslal kotouč baseballově do hlediště, což znamenalo dvouminutový trest pro vítkovického útočníka. Hostům stačily po buly pouhé čtyři vteřiny, když Ondrušek napřáhl na modré čáře a prostřelil chumel hráčů před sebou – 3:3.

V úvodu prodloužení byl v za brankou soupeře řecko-římským stylem složen k zemi Dej, ale ani tentokrát z toho nebyla přesilová hra pro domácí. Nevylučovalo se ani poté, co olomoučtí hráli u své střídačky v šesti, čehož využili dokonale. Udrželi kotouč v útočném pásmu a Bambula se dokázal prokličkovat do výhodnější pozice, ze které prostřelil Stezku. Olomoučtí hráči začali slavit vítězství, které se ale Vítkovičtí trenéři pokusili překazit a sáhli k trenérské výzvě, protože se domnívali, že bylo vítkovickému brankáři bráněno ve hře. Opakované záběry hovořily zcela jasně, clonící Krejčí stál celým tělem v brankovišti a navíc nevyvinul žádnou aktivitu k tomu, aby jej opustil. Ke stejnému závěru došli také rozhodčí u videa a gól tedy nemohl být pro nedovolené bránění brankáři uznán. I po dalším hraničním zákroku na domácí bylo jasné, že sudí nebude chtít do utkání zasahovat. Důležitý zákrok si Stezka připsal proti Dujsíkově střele od modré, kterou úspěšně vyrazil. Za vítkovické měl dobrou střelu Koch, který trefil Konráda do masky. Na tzv. dřevěnou nohu to zkoušel Guman, ale ani on nebyl úspěšný. Kuskův pokus Stezka vyrazil i přesto, že nahozený kotouč viděl až na poslední chvíli. Necelých osm minut před koncem prodloužení bylo rozhodnuto. Lindberg odvedl v útočném pásmu dobrou práci, dostal se ke kotouči a nahodil jej přesně do míst, kde byl clonící Marek Kalus, který přesně tečoval na Konrádova záda – 4:3.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Určitě vyrovnaný zápas. My jsme byli první polovinu zápasu horší, prohrávali jsme osobní souboje, špatně jsme bruslili. Myslím si, že v prodloužení už jsme měli jasnou převahu, dali jsme gól, nebyl uznán a bohužel po chybě jsme dostali, takže soupeř vede v sérii 1:0.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Od začátku vyrovnané utkání. My jsme do toho vstoupili velice dobře, ve druhé třetině jsme se našimi chybami dostali do stavu 2:2. Byli jsme bojovní, byli jsme srdnatí, i když místy jsme vyloženě motali nohama. Výborně zachytal gólman a v prodloužení výborná práce videotechnika a následně náš gól. Série pokračuje dál, na naší straně je jen jeden bod a čekají nás další bitvy.

Generali Česká pojišťovna play off TELH – předkolo

4:3 PP
(1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Stav série: 1:0

Branky: 17. Hruška (Kovář, Koch), 35. Lindberg (Polák, Pedan), 59. Hruška (Lakatoš, Krenželok), 73. Kalus (Lindberg) – 38. Kolouch (Ondrušek, Burian), 40. Krejčí (Škůrek, Navrátil), 60. Ondrušek (Krejčí, Knotek). Rozhodčí: Hejduk, Micka – Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 5:3, navíc Lakatoš (5 min bitka) – Klimek (do konce utkání). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 005 (bez omezení). Střely na branku: 32:42.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Pedan, Gewiese, Koch, L. Kovář – L. Krenžlok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – J. Bernovský

HC Olomouc: Konrád – Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček – Nahodil, Krejčí, Káňa – Bambula, Knotek, Klimek – Navrátil, Kolouch, Olesz – Tomeček, Kusko, Kunc