HC VÍTKOVICE RIDERA030014Výhra
EHC Red Bull München012003Prohra

1.9.2023 18:30 A tým 2023-2024 Champions Hockey League 01

CHL: VIT – RBM 4:3 SN: Vítězný návrat do CHL, nájezdový maraton ukončil Percy

Téměř pět tisícovek vítkovických fanoušků určitě nelitovalo, že si na úvodní buly hokejové Ligy mistrů muselo počkat na netradiční čas. Po úvodní třetině, ve které se oba celky oťukávaly, přišla gólově plodná druhá třetina, kterou odšpuntoval kdo jiný, než vítkovický kapitán Dominik Lakatoš, který využil přesilovou hru. Do třetí třetiny šli vítkovičtí zásluhou Percyho a Deje s dvoubrankovým náskokem. O ten ale přišli v dvojnásobné přesilové hře Mnichova. O vítězi se tak muselo rozhodnout až v patnácté sérii samostatných nájezdů, ve které rozhodl dnes tříbodový Stuart Percy.

Vítkovice odstartovaly sezonu na domácím ledě úvodním zápasem Ligy mistrů. Ostravané se do elitní evropské soutěže vrátili po sedmi letech a v obnovené premiéře vyzvali před vlastním publikem německého šampiona Red Bull Mnichov. Trenéři Holaň a Philipp ještě stále do hry nemohli poslat zraněné útočníky Muellera a Kotalu. Jinak ale proti hegemonovi německé DEL poslední dekády poslali do boje celkem solidní sestavu. V bráně dostal příležitost Lukáš Klimeš. V dresu Top Scorer nastoupil kapitán Dominik Lakatoš.

Německý mistr zaskočil vítkovické výborným pohybem a úvod zápasu tak byl v režii Mnichova. Klimeš se musel mít na pozoru proti střele DeSousy a následně proti akci, kterou zakončoval z mezikruží Eisenschmid, jehož pokus ještě dorážel na hranici brankoviště Street. Vítkovice kontrovaly střelou Kriegera od modré čáry, ale puk se zastavil ve skrumáži před Niederbergerem. Mnichov zahrozil přečíslením Eisenschmida s Ortegou, kterého ale vychytal Klimeš. Ke slovu se dostali také domácí, ale dělovka Bukartse, který pálil po buly, minula horní roh branky. Slibnou akci z vlastního obranného pásma rozjížděl Fridrich, ale vinou nepřesné přihrávky z toho byl brejk na druhé straně, který zakončoval Eder mezi Klimešovy betony. Kotouč ale naštěstí pro vítkovické nezamířil mezi tři tyče. Jako první si přesilovou hru zahráli domácí poté, co se Mnichov provinil špatným střídáním. Tvrdě pálil Lakatoš, ale Niederberger našel kotouč bezpečně ve své výstroji. Vítkovičtí přesilovou hru sice nevyužili, ale ta je nakopla k aktivitě a najednou to byli modro-bílí, kteří byli aktivnějším týmem. Nebezpečně pálil Percy a poté Raskobovu střelu tečoval Fridrich těsně vedle levé tyče. Jenže záhy se podrážení před vlastní střídačkou dopustil Claireaux a aktivita se tak vrátila na hokejky soupeře, ale ani Mnichov se z úvodní branky neradoval. Po Kastnerově faulu z toho byla druhá přesilová hra pro domácí. V té Niederberger zasahoval proti Lakatošovi, do dobré střelecké pozice se dostal Krieger, který nejprve jen vytloukl blok před brankářem a následně zamířil mimo, stejně jako Raskob, který nepřesně mířil na zadní tyč.

Vítkovičtí si do druhé třetiny přenesli pokračující přesilovou hru. Tu využili k tomu, aby se usadili v útočném pásmu a po návratu vyloučeného Kastnera na ledovou plochu Lakatoš vymetl horní roh branky – 1:0. Navíc ihned po buly neunesl nervy na uzdě Parkes, když udeřil do obličeje Káňu a zamířil tak na trestnou lavici pykat za hrubost. Vítkovice se s tím nepáraly a ostřelovaly branku Mnichova. Bukarts sice zamířil jen do blokujícího hráče, ale puk se odrazil na modrou čáru, odkud Percy vyslal nechytatelnou dělovku, která div neroztrhla síť. Kredit zaslouží také na brankovišti bojující Kalus, který odclonil hráče, čímž odkryl podstatnou část branky – 2:0. Vítkovičtí fanoušci tak mohli vidět v akci nové pravidlo, když se i po vstřelené brance pokračovalo v přesilové hře. Ta ale neměla dlouhého trvání, protože za podrážení na trestnou lavici usedl Claireaux. Počet hráčů na ledě se sice změnil, ale na hru to nemělo příliš vliv. Po přihrávce Krejsy z vrcholu kruhu pálil Přibyl a Niederberger musel hasit zaváhání svých obránců. Vítkovická čtvrtá formace složená z mladíků dokázala zkušeného soupeře dostat pod souvislý tlak, ze kterého vyplynula ještě střela Půčka z mezikruží. Domácí si ale museli dávat pozor také na zadní vrátka, rychlý výpad Parkese z pravého křídla vyřešil Klimeš včasným vykopnutím pravého betonu. Mnichov se dostal do šance poté, co Krejsa zlomil při blokování svou hůl, která mu pak chyběla při napadání na modré čáře. Po McKiernanově zablokované střele se před Klimešem nejrychleji zorientoval Kastner, který usměrnil odražený kotouč za Klimešova záda – 2:1. Dvoubrankové vedení domácím mohl vrátit Lakatoš, který si v brejku i přes nižší rychlost bravurní kličkou poradil s Weberem, ale při zakončení nevyzrál na Niederbergera. Po kontaktní brance začali Němci zase kousat a Klimeš se musel mít na pozoru. Tečovaná střela Streeta se zastavila na levé tyči. Po vhazování ve vítkovické třetině se střídačka Mnichova domáhala trestu pro jednoho z domácích hráčů a Eder si počínal tak vehementně, že si od rozhodčích vysloužil dvouminutový trest za nesportovní chování. V přesilové hře nejprve Lakatoš orazítkoval břevno a následně se vítkovický kapitán proměnil v nahrávače a poslal kotouč do mezikruží, kde byl osamocený Dej, který vrátil domácím dvoubrankové vedení – 3:1. Vítkovičtí pokračovali v přesilové hře a k dobré střele se na levém kruhu dostal Raskob, ale Niederberger se stihl přesunout ke své pravé tyči.

Třetí třetinu začali aktivněji hosté, kteří nutně potřebovali vstřelit kontaktní branku. Vítkovice ale byly na tento tlak připraveny. V páté minutě závěrečné třetiny se ale faulem provinil Kalus. V úvodu mohl udeřit Lakatoš, který tvrdou střelou vyprášil Niederbergerovu výstroj. Modro-bílí ale dokázali udržet střelce Mnichova na uzdě. Obětavost ukázal Gewiese obětavě zblokoval tvrdou střelu a následně Chlán dobrým pohybem donutil německého brankáře přerušit hru. Po návratu vyloučeného Kaluse, se ale dlouho v plném počtu nehrálo. Obrovskou chybu v komunikaci vyrobili Grman s Percym, když slovenský obránce spěchal na střídačku pro novou hůl, signalizoval, že jde střídat, ale nakonec pokračoval ve hře. Mnichov tak dostal další příležitost ke snížení. DeSousova střela z pravého kruhu našla jen připraveného Klimeše, který se skvěle dokázal přesunout ke vzdálenější tyči. Klimeš zachránil své spoluhráče i o minutku později, když bleskově rychlou lapačkou vychytal Parkese střílejícího z vrcholu kruhu. Mnichov ale přece jen dokázal udeřit, a to po pohledné akci na jeden dotek, kterou zakončil přesnou střelou Parkes – 3:2. Po návratu Půčka, který odpykával trest pro vítkovickou střídačku, měl vyrovnání na holi Eisenschmid, ale Klimeš si proti němu dokázal povyjet a bleskově ukrýt kotouč do lapačky. Mnichov zásluhou navazujících přesilových her dostal Vítkovice pod tlak, ze kterého pramenil faul Kaluse a následně se v ponechané výhodě se proti pravidlům provinil i Dej. Mnichov tak dostal k dispozici dvě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru. V té nejprve DeSousa orazítkoval tyč, ale po křížné přihrávce se z pravého kruhu dokázal prosadit Ortega – 3:3. Přesilová hra Mnichova navíc pokračovala a k nebezpečným střelám se dostal Parkes a Eisenschmid. Po návratu obou vyloučených vítkovických hráčů byla v hale elektrizující atmosféra vyvolaná dvěma spornými zákroky na straně Mnichova, které zůstaly bez povšimnutí rozhodčích. I přesto ale mohl vedení na vítkovickou stranu překlopit Káňa, který ale nedosáhl na odražený kotouč.

Napínavý zápas tak dospěl do prodloužení, které nabídlo nespočet šancí na obou stranách. DeSousa nejprve přestřelil a z brejku nebyl úspěšný ani McKiernan. Za vítkovické mohl rozhodnout Fridrich, kterého ale Niederberger vychytal a okamžitě tak založil brejk. Ten v poslední chvíli uhasil Chlán, který sám otočil hru směrem na německého brankáře, který se proti jeho střele řádně protáhl. V obrovské šanci se po Fridrichově pasu ocitl Mikuš, ale ani ten nedostal puk za Niederbergerova záda, když trefil jeho rameno. V posledních vteřinách pro změnu Klimeš vychytal DeSousu.

Vítkovice poslal do vedení hned v první sérii Lakatoš po povedené bekhendové kličce, ze které zasunul kotouč za Niederbergerův beton. Ale Mnichov dokázal zásluhou DeSousy vyrovnat hned následující sérii. Nájezdové drama rozsekl až v patnácté sérii obránce Stuart Percy.

Toni Söderholm (EHC Red Bull Mnichov): V prvé řadě chci pogratulovat domácímu týmu. Myslím si, že jsme začali velmi dobře. V první třetině jsme měli dobré šance na vstřelení branky, měli jsme dobrou energii, ale Vítkovice se díky brankám v přesilové hře dokázaly vrátit do hry. Chci říct, že můžeme poděkovat pravidlům o přesilových hrách a my tak mohli v dnešního večera alespoň něco zachránit. Bylo to těžké utkání plné tvrdých soubojů u mantinelů.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Nejdříve bych chtěl poděkovat fanouškům, kteří nás přišli v hojném počtu podpořit. Byli jsme mile překvapeni, že si v tomto letním období našli cestu na stadion. Myslím si, že prvních deset minut jsme hráli zakřiknutě. Soupeř byl lepší, hrál na puku, vyhrával souboje. Potom se to začalo vyrovnávat. Ve druhé třetině jsme si pomohli přesilovými hrami, které si myslím, že v těchto zápasech budou asi rozhodující, protože trvají celé dvě minuty. Pokud se tedy soupeři nepodaří vstřelit gól v oslabení. Do třetí třetiny jsme šli s vedením 3:1, tam jsme udělali první chybu ve střídání, kdy jsme pustili soupeře do přesilové hry, ve které dal gól. Na hraně bylo vyloučení 5 na 3, dva fauly v jeden moment a takový silný soupeř to umí potrestat. V prodloužení hokej nahoru a dolů a šance na obou stranách. Strašně moc trestných střílení, ve kterých jsme byli šťastnější. Pro nás je to velký úspěch porazit tak silného soupeře, loňského mistra Německa, takže si toho strašně ceníme. Děkuji hráčům za předvedený výkon.

Champions Hockey League

4:3 SN
(0:0, 3:1, 0:2 – 0:0)

Branky: 21. Lakatoš (Bukarts, Percy), 22. Percy (Bukarts, Krieger), 40. Dej (Lakatoš, Klimeš), rozhodující nájezd Percy – 30. Kastner (Street, McKiernan), 50. Parkes (Hager, Eder), 53. Ortega (DeSousa, Blum). Rozhodčí: Kika, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 935. Střely na branku: 26:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Klimeš – Percy, Raskob, J. Mikuš, Grman, Gewiese, L. Kovář, Zeleňák – Bukarts, Krieger, Fridrich – J. Káňa, Chlán, Lakatoš – Dej, Claireaux, Kalus – Krejsa, Přibyl, Půček – Lednický

EHC Red Bull München: Niederberger – Almquist, Blum, MacWilliam, McKiernan, Abelthauser, Bittner, Weber, Heigl – Kastner, Hager, DeSousa – Varejčka, Eder, Oswald – Kraemmer, Smith, Ortega – Esenschmid, Street, Parkes