HC Olomouc1113Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0134Výhra

15.3.2022 19:00 A tým 2021-2022 PK4

PK4 OLO – VIT 3:4: Vítkovice přetlačily Olomouc a vrací sérii do Ostravy

Klíčový zápas čekal Vítkovice na Hané. Modrobílé dělilo šedesát minut od konce sezony, ale svěřenci Miloše Holaně se srdnatě rvali nejen s nepřízní osudu, ale zejména s domácími hokejisty. Utkání bylo tradičně vyrovnané až do jeho samotného závěru, ale Vítkovice povedenou třetí třetinou udolaly Hanáky a vrací se do Ostravy k rozhodujícímu zápasu.

HC OlomoucTakzvaně s nožem na krku šli Vítkovičtí do čtvrtého zápasu série s Olomoucí. Hanáci v pondělí na domácím ledě uhráli druhý bod do série a jen jedna výhra je dělila od postupu do čtvrtfinále, přičemž domácí výhoda zůstala na jejich straně. Ostravané už neřešili virózu, ne, že by se zázračně uzdravili, ale už to pro ně nebylo téma. Hlavním tématem byl boj o vše. Buď vyhrát, nebo ukončit sezonu. A první varianta připadala v úvahu. Také proto se do sestavy vrátil i kapitán Roman Polák, byť ne zcela zdravotně fit. Ovšem nyní už nebylo kam uhnout a na co se šetřit.

První střelu si připsal Lakatoš, který vyzkoušel pozornost Konráda. Do dobré šance se dostal Fridrich, který ale tváří v tvář nepřekonal. Dujsíkem byl následně Fridrich natlačen do branky, mladého vítkovického útočníka se zastal Lindberg a oba si s Dujsíkem vysloužili dvouminutový trest. Ve čtyřech se hrálo pouze minutu, než byl v útočném pásmu faulován Solovjev. V úvodu přesilové hry pálil Lakatoš, ale Konrád udržel kotouč ve své moci. O puk si v předbrankovém prostoru řekl Krenželok, ale než se vítkovický střelec dokázal vytočit čelem k olomoucké brance, byl obsazen. Po návratu vyloučené dvojice pokračovala vítkovická přesilovka. Rozhodčí vyhodnotili hraniční situaci jako ofsajd a střelu Lindberga po odpískání odměnili desetiminutovým osobním trestem. Olomouc se dostala poprvé k náznaku talku po šesti minutách hry, kdy Hanáci ostřelovali Stezku, ale brankář Vítkovic nemusel zasahovat. Naopak do velké šance se po Lakatošově dobrém napadání dostal Hruška, ten mířil do bližšího rohu branky a trefil tyč. Vítkovice hrály v první třetině aktivně a Olomouc nepouštěli k nebezpečným zakončením. I přesto to ale byli právě domácí, kteří v jedenácté minutě otevřeli skóre teprve z druhé střely na branku. Kunc u mantinelu přebruslil Poláka a přesnou přihrávkou vybídl ke střele Buriana, který zamířil přesně nad Stezkovo rameno – 1:0. Byl to právě Burian, který se dostal k další střele olomouckých a Stezka si připsal důležitý zákrok. Olomouc začala kousat a v obrovské šanci byl Tomeček, který ale z mezikruží Stezku nepřekonal. Na druhé šanci měl dobrou příležitost také Hruška, který ale střelou bez přípravy netrefil branku. V poslední minutě neudržel nervy na uzdě Flick, který inkasoval dvouminutový trest. Nicméně přesilová hra domácích neměla dlouhého trvání, neboť Krejčí odpálil hokejku, kterou se pokoušel z ledu zvednout Lakatoš, což rozhodčí správně ohodnotil dvěma minutami.

Druhou třetinu začaly oba týmy ve čtyřech a ke své pověstné střele se na pravém kruhu dostal Solovjev, ale tentokrát jeho střela mířila mimo. Po Krenželokově zadovce se kotouč od Bittenových bruslí odrazil směrem na Konráda, který ale udržel beton na ledu. Po nešťastné rozehrávce Pedana se kotouč odrazil do mezikruží, kde byl ke střele připraven Klimek, ostravský rodák ale nechal vyniknout Stezkovu vyrážečku. Olomouc dostala možnost navýšit své vedení po Kalusově faulu. Vítkovičtí si ale v početní nevýhodě počínali bez chyby a ubránili se. Po návratu Kaluse z trestné lavice tvrdě pálil Bernovský, ale brankář Olomouce stihl v poslední chvíli zakročit ramenem. Vítkovice sevřely Olomouc v jejím obranném pásmu, kombinovali, hledali nejvhodnější čas na střelu, ale situace vyústila v brejk domácích, ve kterém Burian vyzval ke střele Kunce a ten napálil kotouč střelou z první za záda Stezky – 2:0. Vítkovice zanedlouho snížily, když po Flickově bekhendové střele vyrazil Konrád kotouč před sebe a od dojíždějícího Bernovského se kotouč odrazil do branky – 2:1. Pět minut před koncem druhé třetiny ujížděl do rychlého protiútoku Guman, který byl jednoznačně faulován. Rozhodčí však byli jiného názoru a Stezka tak musel za malou chvíli vystřihnout důležitý zákrok proti střele Knotka. Na druhou stranu mohl za malou chvíli dvě minuty obdržet i Solovjev a sudí tak nejspíše kompenzoval zákrok na Gumana. Petr Fridrich se dokázal individuálně prokličkovat olomouckou obranou a po Škůrkově zákroku bylo k vidění trestné střílení. To si vzal na starost Tomáš Guman, který je jeden z největších techniků ve vítkovickém dresu. Místo klička ale střelou zápěstím zamířil pouze do připravené lapačky Branislava Konráda. Olomouc navíc v závěru třetiny nastřelila zásluhou Škůrka tyč.

Vítkovice věděly, že musí. Že pokud tuto třetinu nevyhrají, čeká je konec sezony. Dobrou šanci měli vítkovičtí poté, co Kovář hledal najíždějícího Krenželoka, kterému se povedlo ze vzduchu tečovat kotouč, ale Konrád si s tečí dokázal poradit. Také Olomouc měla dobrou šanci, když se kotouč odrazil ke Kuncovi, ale proti jeho pokusu se Stezka dokázal přesunout. K vidění byla dlouhá část utkání bez přerušené hry, která čítala téměř šest minut. Tato část hry skočila poté, co Hruška obkroužil branku a bekhendem se pokusil překonat Konráda, olomoučtí si ale jeho pokus pohlídali. Vítkovicím se jejich vytrvalost vyplatila! Po závaru před brankou, který způsobila Prčíkova střela od modré čáry, se kotouč dostal k Marku Kalusovi, který propálil Konráda – 2:2. Po buly v obranném pásmu Švrček zcela jednoznačně vypálil kotouč mezi diváky. Rozhodčí však vylučovat nechtěl a nakonec se tak stalo až po intervenci Poláka a poradě rozhodčích. Opakované záběry však hovořily zcela jasně. A Vítkovice trestaly dokonale. Olomoučtí se nedostali k vyhození, kotouč od mantinelu putoval k Solovjevovi a ten jej okamžitě přesunul na druhou stranu na Lakatoše, který střelou švihem překvapil Konráda na první tyči – 2:3. Olomoučtí se nevzdávali a tlačili vítkovické hráče do defenzivy. Po souboji u mantinelu vyplaval kotouč k Davidu Krejčímu, který přesně zamířil do horního roku Stezkovy branky – 3:3. Ale vyrovnaný stav nevydržel moc dlouho. Lakatoš individuálně zavezl kotouč do útočného pásma, kde o něj sice přišel, ale volný puk si našel Lindberg, který propálil bránící hráz těl a trefil volný prostor nad vyrážečkou – 3:4. V Olomouci byla k vidění doslova infarktová třetí třetina. Vítkovičtí se museli uklidnit, a vrátit se k zodpovědné obraně. To ale překazil Kalus, který ve středním pásmu krosčekem srazil k zemi Černého. Olomouc dostala necelých sedm minut před koncem třetí třetiny k dispozici přesilovou hru. Tvrdě pálil Ondrušek s Navrátilem. Olomoučtí svírali vítkovické v obranné třetině, ale Stezka držel naděje Vítkovic na návrat série do Ostravy. Vítkovice se ubránily a Kalus se tak mohl zapojit do hry. Do konce utkání zbývaly dvě minuty, když byla po akci olomouckých posunuta branka. Minuta a deset vteřin zbývala do konce třetí třetiny, když Konrád zamířil na střídačku. V posledních vteřinách zasáhl Ondrušek Lakatoše zcela úmyslně hokejkou do hlavy a vítkovického útočníka se vydal mstít Kalus, který zápasnickým chvatem srazil olomouckého kapitána k ledu. Oba hráči inkasovali pětiminutový trest za bitku a Ondrušek navíc dvě minuty za vysokou hůl. Kalus byl však za svou mstu vyloučen na dvě minuty za hrubost a Olomouc tak pokračovala se šesti bruslaři proti pěti vítkovickým. Po buly vyvezl kotouč Fridrich, který ještě mohl zamířit do prázdné branky, ale kotouč se mu svezl na hokejce. Vítkovice to už ale nemuselo mrzet, protože siréna ukončila čtvrté utkání série a po vítězství Vítkovic se série vrací zpět do Ostravy.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): Série je vyrovnaná, zápasy jsou o gól. My jsme dnes nehráli v prvních dvou třetinách nehráli vůbec špatně, měli jsme několik příležitostí, na konci druhé třetiny jsme dokonce nastřelili tyčku. Dostali jsme gól na 2:1 přinesený do brány, ale takové věci se stávají. Bohužel jsme nezvládli třetí třetinu, bylo tam pár zajímavých okamžiků od všech účastníků na ledové ploše. My jsme bohužel byli o jeden gól horší. Samozřejmě měli bychom to asi moc lehké, kdybychom dnes vyhráli. Budeme se muset soustředit na čtvrteční duel.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme dnes nehráli dobře, od začátku jsme byli ustrašení, asi pod tíhou toho, že můžeme utkání prohrát. Něco se s kluky stalo, po tom gólu na 2:0 se semkli, bojovali jako jeden muž, podařilo se nám dát gól na 2:1. Mužstvo se nesložilo, i když jsme měli šanci z trestného střílení zkorigovat stav na 2:2. Olomouc tlačila, měli jsme chyby v obraně, měli jsme špatnou disciplínu, ale charakterem jsme to dotáhli do konce. Série je vyrovnaná, tak jak jsme to tušili od začátku a dnes jsme ten potřebný bod uhráli. Teď si jeden den odpočineme a půjdeme do toho znovu.

Generali Česká pojišťovna play off TELH – předkolo

3:4
(1:0, 1:1, 1:3)

Stav série: 2:2

Branky: 11. Burian (Kunc, Škůrek), 31. Kunc (Burian, Černý), 53. Krejčí (Černý) – 32. Bernovský (Flick), 48. Kalus (Krenželok, Bitten), 49. Lakatoš (Solovjev, Hruška), 54. Lindberg. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Brejcha, Malý.
Vyloučení: 5:5, navíc Ondrušek (OLO) 5 min bitka + Lindberg (VIT) 10 min a Kalus (VIT) 5 min bitka. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 879. Střely na branku: 29:25.

HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Káňa, Krejčí, Tomeček – Kusko, Knotek, Bambula – Klimek, Kolouch, Navrátil – Burian, Nahodil, Kunc

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, Polák, Stehlík, Pedan, Kovář, Plášil, Prčík – Kalus, Bitten, Krenželok – Fridrich, Lindberg, Lakatoš – Guman, Hruška, Dej – Bernovský, Flick, Dostálek