Bílí Tygři Liberec100001Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA010022Výhra

31.1.2020 18:00 A tým 2019-2020 42

LIB – VIT 1:2 SN: Vítkovice vyrvaly z ledu lídra dva body

To byla revanš za deset dní starý debakl! Vítkovice zdatně vzdorovaly vedoucímu Liberci na jeho ledě po vyrovnání Jana Schleisse dotáhly zápas do prodloužení i do nájezdů, ve kterých se trefil opět Schleiss s Janem Hruškou a exceloval Daniel Dolejš. Ostravané vezou z hájemství Bílých Tygrů zlaté dva body.

Zní to paradoxně, ale Vítkovice vyrazily k dalším záchranářskému boji na led prvního Liberce. V pátečním utkání usilovali svěřenci trenéra Mojmíra Trličíka o zisk bodů na úkor týmu, který se v závěru základní části stává suverénem soutěže. Do boje proti Bílým Tygrům přitom pro nemoc nemohli hosté nasadit obránce Tršku. Po čase dostal prostor mezi třemi tyčemi brankář Daniel Dolejš.

Utkání se možná pro diváky zdálo v prvních momentech vlažnější, nicméně vítkovická defenziva nedovolila domácím rychlý úvod. Vyloučení na hostující straně ve 3. minutě už ale Bílým Tygrům poskytlo možnost a Daniel Dolejš se dostal pod ostrou palbu. Ostravané se ubránili a v 6. minutě dokonce po rychlém ataku do pásma Liberce nastřelil ze středu Dominik Lakatoš konstrukci klece Dominika Hrachoviny. Domácí byli častěji na puku, hráli častěji před Dolejšem, ale byli opatrní, obrana hostů měla dost práce, ale nutno přiznat, že ji zvládala. Jen do 9. minuty, pak Libor Hudáček na sebe před bránou natáhl bránícího hráče i Dolejše a po následném odrazu puku stál Radan Lenc před prázdnou bránou – 1:0. Pokus o rychlou reakci překazilo chybné střídání a z něj plynoucí další oslabení Ostravanů. Ovšem i toto vítkovická čtveřice zvládla a dokonce při dalekonosné střele Deje měl Hrachovina s pukem určité potíže. Ve 14. minutě zaútočili Bílí Tygři po vzoru šelmy, Michal Birner pálil ze strany rychle tvrdě, zvonila tyč, puk se odrazil do hry a dojíždějící Hudáček orazítkoval Dolejšovu klec podruhé, což potvrdilo i zkoumání videorozhodčího. Liberecká aktivita ale doznala na síle. V 17. minutě ovšem rychle po buly v útočném pásmu překvapil Hrachovinu Štencel, ke srovnání to však nevedlo. Domácí si poté vybrali slabší chvilku, několikrát se jim nepodařilo založit útočnou akci a také následně museli hrát oslabení. Přesilovou hru začali hosté výborně, po Bukartsově dorážce propadl kotouč Hrachovinovi mezi betony, ale zůstal stát v brankovišti, odkud jej dojíždějící obránce odpálil do bezpečí. Ostravané opět zaujali palebná postavení a Roman vzduchem hledal volej Jana Schleisse přímo před bránou.

Druhou třetinu odstartovala kombinace Lakatoše s Bukartsem, kterou ale rychlým přesunem zneškodnil Hrachovina. Akci předcházel faul na Lakatoše a Vítkovice tak měly okamžitě početní výhodu. Jenže přesilovková kombinace jim nevycházela a drahně času strávili ve středním a dokonce obranném pásmu. Už proti pěti nastřeloval Robert Černý na bránu a k dorážce se dostal Werbik, jenže minul. Ve 28. minutě si mezi beky hostů najel Zachar, ale jeho samostatný únik skončil na zadním mantinelu, Daniel Dolejš, který se ovšem posunul do dráhy puku, nakonec zasahovat vlastně ani nemusel. Ve 30. minutě se dostali Liberečtí do útočného pásma a Birner našel na střelu Hanouska, ten naštěstí rovněž přestřelil. Krátce na to Dolejš vykopl Graborenkovu dorážku. Slibnou aktivní mezihru ukončilo další vyloučení na vítkovické straně. V této početní výhodě ale Liberec rozhodně neměli tolik ze hry, jako v předešlých situacích v pěti proti pěti. Po návratu Vítkovic do plného stavu se konala valná hromada v Hrachovinově brankovišti, ale dvojnásobný mistr Finska udržel kotouč před čarou. V přesilovce Ostravanů pálil dvakrát nebezpečně ze strany Rosandič, ale i tato početní výhoda zůstala nevyužita. Minutu a půl před koncem druhé periody se hosté přesto dočkali, Jan Hruška vyrazil na zteč, kličkou do levé strany se zbavil obránců a  nastřelil na Hrachovinu, ten pouze vyrazil napravo, kde už ale byl k dorážce připravený Jan Schleiss a trefil – 1:1.

Po druhé přestávce se Bílí Tygři vrhli na Vítkovické, Dolejš odolal prvnímu náporu, ale vyplynula z něj další přesilovka pro domácí. V ní byli nejprve Liberečtí střelecky aktivní, ale druhou část výhody už hosté zvládli udržet ve středním pásmu a dokonce i vystřelit při nepozornosti týmu Patrika Augusty na Hrachovinu. Ve 44. minutě se protáhl obranou Vítkovic Radan Lenc, ale na zakončení už neměl tolik prostoru a mířil těsně vedle. Pak se o únik pokusil Jan Schleiss, ale po faulu nemohl zakončit. Sudí nařídili trestné střílení, postavil se k němu Roberts Bukarts, zkusil kličku do forhendu, ale přes beton Hrachoviny puk neprotlačil. Remíza trvala dál a herní přetahovaná také, v tomto momentu hry neměli rozhodně domácí výrazněji navrch. Ve 48. minutě byli Bílí Tygři hodně pod tlakem, v bezprostřední blízkosti brány kombinovali Schleiss s Indrákem. V 50. minutě byli hosté vinou dalšího oslabení pod velkým tlakem, ale Liberečtí jako by přišli o štěstí v zakončení, Jelínek, Hudáček, všichni měli zajímavé šance, ale neprotlačili puk do brány. Krátce po vypršení ostravského trestu ujel Rastislav Dej, nastřelil Hrachovinu a v dorážce jej překonal, jenže zatáhl kotouč pouze do tyčky. Daniel Dolejš ale také nebyl bez práce, v 53. minutě musel zasahovat proti ujíždějícímu Vlaskému. Chvíli na to proti ráně Graborenka a teči Ordoše. Vyrovnaná bitva ale do konce 60. minuty gól nepřinesla. Remíza 1:1 poslala zápas do prodloužení.

Rotací domácích začalo prodloužení, po rychlých kombinacích a hbitém pohybu zasahoval Dolejš proti Dernerovi. V 62. minutě zahrozili hosté, Roman z mezikruží a Štencel z bezprostřední vzdálenosti. Odpovědí Liberce byl brejk Zachara, kterému se ale pod nohy vrhnul Dolejš a zabránil nebezpečí. Obrovskou šanci měl po přečíslení Jan Hruška u levé tyče, ale neprosadil se. Prodloužení bylo opravdu aktivní hrou nahoru dolů, nervy drásající bitvou, která ale rozhodnutí nepřinesla.

Nájezdy byly zcela v režii Vítkovic. Zatímco Daniel Dolejš vychytal Lence, Hudáčka, Birnera i Jelínka, Hrachovina byl ve druhé sérii nucen kapitulovat před Schleissem a ve čtvrté před Hruškou, čímž Vítkovičtí rozhodli o zisku dvou bodů – 1:2. Ostravané se tak revanšovali po deseti dnech a vedoucí celek poprvé v sezoně přetlačili výhrou po nájezdech.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Hokej se furt hraje na góly a ne na kontrolu kotouče, ve které jsme po většinu utkání byli lepší. Bohužel se nám nepodařilo vstřelit branky. Myslím si, že jsme měli být trošku důraznější v zakončení a některé šance řešit jinak. Když Vítkovice vyrovnaly na 1:1, malinko jsme znervózněli a bylo to pro nás těžší a těžší. Soupeři patří respekt, hrál výborně do defenzivy a měl pokrytý předbrankový prostor. Pro nás to byl velice těžký zápas.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Budu stručný. Domácí byli v prvních dvou třetinách úplně jasně lepší, ale my jsme měli skvělého Dolejše v brance. Třetí část už byla vyrovnanější, také jsme měli šance. Začali jsme ještě více bojovat a Liberec možná trošku znervózněl. Uválčili jsme to k remíze. V nájezdech jsme pak našli dva střelce a vezeme si naprosto úžasné dva body.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:2 SN (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky: 9. Lenc (Birner, Hudáček) – 29. Schleiss (Hruška), rozhodující nájezd Schleiss. Rozhodčí: Svoboda, Bejček – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 6 956. Střely na branku: 35:21

Bílí Tygři Liberec: Hrachovina – Šmíd, Knot, Derner, Hanousek, Kunst, Graborenko, Havlín – Birner, Hudáček, Lenc – A. Musil, Marosz, Zachar – L. Krenželok, P. Jelínek, Ordoš – Rychlovský, Špaček, Valský

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Rosandič, Gregorc, Štencel, L. Kovář, Výtisk, R. Černý, Kvasnička – Bukarts, J. Hruška, Lakatoš – Indrák, R. Veselý, Schleiss – Dej, Roman, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík