Banner Promo

Roman Šimíček: Věřím, že to nejhorší jsme si už vyžrali

Datum publikování:

V Lize mistrů postup mezi čtyři nejlepší celky Evropy, v české Extralize tvrdá realita v nejnižších patrech tabulky. Sportovní ředitel a současně i trenér HC VÍTKOVICE RIDERA Roman Šimíček shrnul úspěch v CHL, ale ohlédl se i za uplynulou první polovinou základní částí Tipsport Extraligy.

 

Vítkovice dosáhly na historickou metu, poprvé v rámci Ligy mistrů postoupily do semifinále. Co říkáte tomu, že jste mezi čtyřmi nejlepšími kluby Evropy?

Máme z toho obrovskou radost. Těší nás, že jsme v top4 a že se můžeme porvat o účast ve finále. Tenhle úspěch patří všem našim fanouškům a také partnerům klubu. My jsme v květnu po rozlosování Ligy mistrů řekli, že v ní chceme hrát důstojnou roli a že chceme především bavit diváky a naše fanoušky. A myslím, že tenhle cíl se nám daří plnit. Náš postup do semifinále je nejen naším klubovým úspěchem, kterého si nesmírně vážíme, ale je to skvělý výsledek i pro celé město Ostravu a náš kraj a samozřejmě i český hokej. Máme z toho opravdu radost.

 

Soupeřem pro semifinále bude těžká váha, švédská Skelleftea.

Jsme mezi top4 CHL, tam nikdo nenarazí na slabého soupeře. Čeká nás série se Skellefteou a já můžu všem našim fandům a příznivcům jen slíbit, že se o to porveme a naším cílem bude uspět.

 

V české extralize to ale pořád není ono. Programově už jste vstoupili do druhé poloviny základní části, byť máte stále zápasy k dobru. Jak vnímáte tu první půlku soutěže?

Je jasné, že všichni jsme touhle dobou chtěli mít na kontě mnohem více vítězství a mnohem více bodů. Bohužel sport je nevyzpytatelný. Já ale věřím, že jsme si všechny ty problémy a nezdary v té první polovině už doslova vyžrali všechny a že je to za námi. Věřím, že se odpíchneme. Ty výsledky posledních zápasů ukazují, že tým se zvedá a má na to, aby hrál lépe a hrál v tabulce hlavně někde jinde.

 

Byla to hodně náročná první polovina, po všech stránkách, je to tak?

Samozřejmě je. Ono se to všechno násobí i tím, že jsme v ní hráli i právě tu Ligu mistrů. V době, kdy ostatní týmy mají možnost odpočívat nebo regenerovat, tak my jsme hráli zápas a cestovali jsme a jedno s druhým. Na to se samozřejmě nevymlouváme, ale i to je jeden z důvodů, proč to pro nás bylo a je náročnější. Každopádně i tak jsme rádi, že jsme v CHL tam, kde jsme a že jsme se dostali tak daleko. Jak už jsem řekl, já věřím, že jsme si to nejhorší už v sezoně vyžrali a teď to bude jen lepší.

 

V čem je podle vás ten rozdíl, že v CHL jste tak vysoko a v Extralize jste se dosud spíše trápili?

Za mě je to jednoznačně otázka toho, že v CHL nám povolí hlavy a psychicky jsme úplně jinde, než v Extralize. Nikdo není zatížený tím, že má v hlavě myšlenku, že když se prohraje, tak to bude obrovský průser. Samozřejmě vždy jdeme všichni do zápasu, že jej chceme vyhrát, ale i tohle je realita. V Extralize víme, na jaké pozici jsme a každý nezdar, každá porážka, každá ztráta nás může v konečném součtu hodně mrzet a všichni to v těch palicích mají. Já bych proto strašně chtěl, ať se co nejdříve odpíchneme od toho spodku tabulky, ať jsme v klidnějších vodách, ať můžeme ty hlavy povolit a ti kluci ukážou, že hokej umíme hrát a že jsme jej nezapomněli.

 

Těší nás, že jsme v top4 a že se můžeme porvat o účast ve finále. Tenhle úspěch patří všem našim fanouškům a také partnerům klubu.

 

V čem podle vás vězí ten důvod, že se Vítkovicím v první polovině základní části Extraligy nedařilo?

Je to na hlubší analýzu později. My musíme řešit, co je teď a jak to zvednout. Udělaly se změny, vyměnili se trenéři, přišli noví trenéři s novým pojetím hry. Chtějí hrát více agresivněji a to taky nějaký čas trvá, než se tomu mužstvo přizpůsobí a začne to fungovat. Dost do toho ještě promlouvala také změna tréninkových cyklů, kdy ty tréninky byly náročnější a v kombinaci se zápasy ze z toho někteří trochu hůře dostávali. Skolily i nás i nemoci, zranění. Sešlo se toho najednou strašně moc a výsledek každý viděl. Znovu opakuju, že už věřím, že je to vše za námi a půjdeme nahoru.

 

Změny nastaly nejen na postech trenérů, ale významně jste sáhli i do hráčského kádru. Tím nejviditelnějším byl odchod Petera Muellera. Jak se na to zpětně díváte?

Já se v tom nechci úplně šťourat. Pro nás všechny byla podstatná ta věc, že Peter tady nechtěl hrát, nechtěl být v Ostravě, nelíbilo se mu tady. Mluvím teď za sebe, ale myslím, že je to názor všech u nás v klubu, že nechceme mít tady hráče, kteří tady nechtějí hrát. Pokud je tady někdo, kdo tady nechce být, nechce bojovat za Vítky, má představu, že jinde to bude podstatně lepší, tak ať jde, my mu ve štěstí bránit nebudeme. S Peterem jsme se rozloučili, myslím v duchu fair play a jen mu přejeme, ať se mu v novém působišti daří.

Bylo těžké ukončit spolupráci s hráčem, který před rokem přišel jako největší hvězda a v minulé sezoně byl i tahounem mužstva?

Hráč, který tady nechce hrát, tady nemá co dělat. A je úplně jedno, jestli je to hráč čtvrté pětky nebo je to topový hráč v první lajně a na postu první přesilovky. Takový hráč by tady neměl být a ve Vítkovicích nemá místo. A myslím, že v žádném klubu, protože pak to dělá jen neplechu v týmu.

 

Asi neexistuje pádnější důkaz vašeho tvrzení, než to, že po jeho odchodu je týmový progres evidentní, souhlasíte?

Je to i o tom, že se kluci v kabině více semkli. Více se snaží dřít. Taky to mohlo být tím, že ostatní čekali, že to bude právě Mueller, kdo dá ty důležité góly a on je nedával, nebo mu to nešlo… Ale dál už bych se v tomhle tématu opravdu nechtěl moc šťourat. Už je to pryč.

 

Hráč, který tady nechce hrát, tady nemá co dělat. A je úplně jedno, jestli je to hráč čtvrté pětky nebo je to topový hráč v první lajně a na postu první přesilovky. Takový hráč by tady neměl být a ve Vítkovicích nemá místo.

 

Na druhou stranu přišli mladí hráči jako Marcel Barinka a Jonáš Peterek a třeba právě Barinka se ukazuje jako trefa do černého, nemyslíte? Také Yohann Auvitu je vidět…

U Yohanna jsme čekali, že by mohl být opora zadních řad. Bohužel nešťastně se zranil hned na prvním tréninku, a to ho na dlouho zastavilo. A my museli být trpěliví, než byl znovu fit a zápas od zápasu se do toho dostával. On nehrál skoro sedm měsíců a vrátit se do toho není snadné. Jsme rádi, že už se do nějaké té herní pohody dostal, je to poctivý kluk, který na tréninku, v zápase, i mimo led odvede vždy maximální práci. Je to stoprocentní profík. Pokud jde o ty mladší kluky, tak jsme rádi, že to vyšlo. Jsme rádi, že Bari si sedl s klukama ve druhé lajně s Frigem a Zdrahošem a je super, že jim to klape a bodují. Do budoucna by to mohlo být dobré. Jonáš Peterek třeba nemá zas takový prostor, jako Bari, ale je to také hokejista, který má budoucnost a do týmu zapadl velice dobře. Myslím, že moderní hokej, který se teď uplatňuje, konkrétně jim bude vyhovovat a myslím, že to všichni uvidíme, že to bude hrát čím dál více mladých kluků, kteří budou lítat a bruslit a budou plní energie a plno šťávy. Na druhé straně nedá se to hrát jen na tyhle mladé kluky, vždy musíte mít v týmu zkušené starší borce, kteří to dokážou zklidnit a tým jde za nimi. Určitě jsme také rádi za Tomáše Vondráčka, kterého nám Pardubice uvolnily na hostování do konce ledna. Tomáš je zkušený hráč a své kvality ukázal jak proti Hradci, tak ve čtvrtfinále s Rapperswil.

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2024 Příprava
Centre sportif - Vallée de Joux

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2024/2025