Banner Promo

Miloš Holaň: Letní příprava? Nabytí kondice i měřítko, jak kdo pracuje

Datum publikování:

Trenér Miloš Holaň se ohlédl za uplynulým soustředěním A-mužstva v Tatrách. Zároveň ocenil fakt, že z kádru semifinalisty si hned dva hráči otevřeli cestu do NHL. A co Pustevny, které tým čekají v sobotu?

 

Trenére, v minulém týdnu váš tým absolvoval soustředění na Slovensku. Jak jej hodnotíte?

V prvé řadě bych chtěl říct, že mám radost, že jsme se tam sešli i s hráči, kteří mají individuální plány. Chyběli jen ti, kteří jsou momentálně za mořem a také samozřejmě Mário Grman a Roberts Bukarts, kteří byli na mistrovství světa. Měli jsme možnost poznat nové hráče – Káňu, Machovského, Zeleňáka, jak se projevují v kolektivu, jak pracují. A to je samozřejmě taky důležité.

 

Co po tréninkové stránce?

Splnili jsme vše, co jsme si naplánovali. Důležitou složkou bylo počasí, které nám vyšlo a vyhnul se nám déšť. I díky tomu jsme měli parádní podmínky pro to, abychom splnili vše, co jsme měli v plánu. Některé tréninky byly vyloženě na morál a je pro nás dobrým zjištěním, že všichni šli na doraz. Celé mužstvo bylo pospolu, prošlo soustředěním kladně. Viděli jsme, jak mohou teoreticky některé vazby zafungovat mezi jednotlivými hráči.

 

Kromě nových hráčů – posil – jste s sebou vzali i celkem početnou skupinu hráčů juniorského věku.

Je to tak a byl to náš záměr, vzít s sebou i juniory.

 

Takže celkové hodnocení soustředění je pozitivní?

Je tomu tak. Se vším všudy soustředění splnilo očekávání, které jsme měli a kde jsme chtěli nabýt tu hlavní sílu. I když to byl teprve třetí týden přípravy, tak si myslím, že si hráči i v tomto období sáhli do rezerv.

 

Komplikace s počasím se vám na Slovensku vyhnuly, co zdravotní problémy? Ty také?

Nějaké drobnosti tam byly, nějaké to natažení svalu nebo třísel, ale nic závažného se nepřihodil. Na soustředění s námi byli i Peťa Fridrich, který má momentálně sádru na ruce, byl s námi i Petr Chlán, který měl určité problémy v oblasti nohy. I pro ně jsme přizpůsobovali – náš kondiční trenér přizpůsoboval – tréninky tak, aby se do nich mohli zapojit i hráči s nějakým momentálním omezením.

 

Sám jste zmínil, že jste mohli poprvé vidět nové hráče, byli jste spokojení s jejich přístupem, nasazením?

Ano. Já mám takové osobní motto: „První dojem napodruhé neuděláš.“ Byl jsem na ně zvědavý a jsem rád, že ukázali, že dobrý dojem napoprvé udělali. Je vidět, že ví, do čeho jdou a já pevně věřím, že se s kolektivem sžijou a budou podávat stejně dobré výkony, jaké předváděli v předchozích klubech.

 

„Já mám takové osobní motto: „První dojem napodruhé neuděláš.“ Byl jsem na ně zvědavý a jsem rád, že ukázali, že dobrý dojem napoprvé udělali.“ Miloš Holaň

 

Nováčkem na soustředění byl i kondiční trenér Tomáš Bystroň, který převzal štafetu od Igora Horyla…

Byla to jeho první velká zkouška, na kterou si musí zvykat. Dva roky dělal u juniorky, ale tohle je o něčem jiném. Navíc přijeli i hráči s individuály, zkušení hráči. Myslím, že se s tím popasoval dobře a nastartoval se tím do další fáze letní přípravy. Další velký test pro něj bude, až se sejdeme všichni společně na ledě, kdy už u toho budou i zahraniční hráči. Ale věřím, že to všechno dáme společně dohromady. I my se teď navzájem poznáváme a i k tomu bylo to soustředění. A myslím, že to zafungovalo dobře.

 

Příprava na novou sezonu je v plném proudu. Logicky kádr není totožný s tím, jaký jste měli k dispozici loni. Dva hráči vám odešli do NHL – Stezka a Koch. Co na to říkáte?

Je skvělá informace, že dva kluci se od nás dostali do NHL. To se neděje často a je to myslím asi i nejvíc, co se nám za tu minulou sezonu podařilo. Je to vynikající vizitka klubu a možná i lákadlo pro jiné hráče, kteří by zvažovali, jestli jít hrát do Vítkovic do budoucna. V tom se odvedl parádní kus práce. A jak říkám, velká vizitka pro vítkovický klub, že dostal hned dva hráče rovnou do NHL. Velká pochvala pro ně a já osobně jim to moc přeju. Za ty výkony si to skutečně zasloužili. Pracovali poctivě, i po lidské stránce to bylo bezchybné.

 

„Je skvělá informace, že dva kluci se od nás dostali do NHL. To se neděje často a je to myslím asi i nejvíc, co se nám za tu minulou sezonu podařilo. Je to vynikající vizitka klubu.“ Miloš Holaň

 

Patrik Koch měl původně zamířit do Třince, ale nakonec tedy jde do NHL. Na odlehčení – jak moc jste si oddychli, že nebudete muset snášet jeho tvrdou hru v pozici soupeře?

(pousměje se) Nevím, jestli je toto zrovna ten rozhodující faktor, proč jsme rádi, že jde do NHL. Ale když jsem jej viděl na prvním zápase mistrovství světa, kdy v zápase s Českem vypnul Chlapíka, tak jsem si pomyslel: „Jo, to je náš Kochyno…“ A jestli v ten moment byli v hale nějací skauti NHL, jakože byli, tak jsem si říkal, že je to jen otázka času, kdy skutečně tu NHL podepíše. Když to přeženu, je pro nás dobře, že nebude hitovat v sezoně naše kluky. Oni sice jeho styl hry znají, ale on si to přesto umí najít a trefit soupeře tak, jak potřebuje. To se v NHL líbí, navíc je dobrý bruslař, umí to s kotoučem, má dobrou rozehrávku. Plus k tomu tahle tvrdá hra. Takže, když to s trochou humoru shrnu – asi jsme radši, že proti nám hrát nebude (pousměje se).

 

Přibyli noví, už jste je jmenoval – Káňa, Zeleňák, Machovský, Percy, nově také Francouz Claireaux. Jak zatím vnímáte svůj nově se rodící tým?

Kádr doznal změn, já věřím, že všechny příchody budou ku prospěchu. Kluci se začlení. Čerstvě novým hráčem je Claireaux, který několikrát reprezentoval Francii na mistrovství světa, vyhrál francouzský titul. Věříme, že všichni budou posilami v tom pravém slova smyslu.

 

„Věříme, že všichni noví hráči budou posilami v pravém slova smyslu.“ Miloš Holaň

 

Letní příprava tedy pokračuje v Ostravě, část hráčů se znovu odebrala na individuální přípravu, zahraniční hráči se také připravují mimo Ostravu.

Je to teprve letní příprava. To gró se odehraje až na ledě. Tohle je jen předpoklad, nabýt kondici. Ale tyhle týdny nerozhodují o tom, ve které pětce bude který hráč nastupovat. Je to spíš měřítko, jednak vidět, jak hráči pracují a jak se vyrovnávají se zátěží a jednak samozřejmě budování kondice, které bude v sezoně zapotřebí. Dnešní hokej bez kondice nemůže existovat.

 

„Tohle je jen předpoklad, nabýt kondici. Ale tyhle týdny nerozhodují o tom, ve které pětce bude který hráč nastupovat. Je to spíš měřítko, jednak vidět, jak hráči pracují a jak se vyrovnávají se zátěží.“ Miloš Holaň

 

Kromě tréninků čeká tým už tuto sobotu tradiční výšlap s fanoušky na Pustevny. Jak se na něj vy osobně i jako tým těšíte?

Těšíme. Všichni. Když jsme přišli jako trenéři, tak ten první zážitek byl strašně fajn. Mohli jsme s fanoušky povykládat už při cestě nahoru. Spoustu zážitků a názorů člověk pochytí. Jdeme do blízkého kontaktu s fanoušky a máme možnost zjistit, co ty lidi, kteří nám fandí, zajímá a jak to prožívají, jak to vnímají. Pokud není člověk hloupý, vždy si z toho něco vezme. Takže za mě jednoznačně velice příjemné strávené dopoledne. Já teda jen doufám, že nám bude přát počasí a že nás tam bude hodně. Můžeme využít rodinné příslušníky, někteří berou pejsky. Je to dobrá akce pro to, aby fandové žili s mužstvem. A také aby viděli, že ti naši kluci, to nejsou jen ti chlapi ve výstroji, v maskách, helmách, ale že to jsou také normální lidé, se kterými mohou i něco zažít.

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
7Bílí Tygři Liberec5224342182
8Mountfield HK52168111775
9HC VÍTKOVICE RIDERA5218582172
10HC Olomouc5216762368
11HC Energie Karlovy Vary5214832761