Dorost vzdoroval, semifinále ale urvaly Vary

Výsledek 3:1 na zápasy ve čtvrtfinálové sérii mezi Karlovými Vary a Vítkovicemi je k ostravským dorostencům až příliš krutý. Modro-bílí vzdorovali svému západočeskému soupeři zdatně, ale vynutili si jen prodloužení série na svém ledě. Brány semifinále otevřela Energie.

Vítkovičtí dorostenci se po vyřazení Českých Budějovic v předkole postavili ve čtvrtfinále extraligy dorostu Karlovým Varům, které – nutno přiznat – byly v sérii favoritem.

Boje začaly na karlovarském ledě a první zápas byl dlouho nejen otevřený, ale také vyrovnaný. První třetina byla takřka bezbranková, až 17 sekund před první sirénou se ve vlastním oslabení prosadil vítkovický Nazad. Varští srovnali v úvodu druhé periody Wardasem v přesilovce a krátce poté šli zásluhou Kváše do vedení. Ne na dlouho. Ve 25. minutě srovnal Daněk a misky vah na vítkovickou stranu převážil v polovině utkání Drábek. Za stavu 3:2 ve svůj prospěch šli Ostravané do třetí třetiny, ta ale patřila domácím, především jejich forvardovi Blažkovi. Ten ve 45. minutě srovnal na 3:3. Následoval opět vítkovický kontr a po brance Kiszy opět návrat do vedení. Jenže v 55. minutě se opět prosadil Blažek a opět srovnal a v 60. minutě zkompletoval hattrick a poslal Vary do definitivního vedení 5:4. „Myslím si, že z naší strany jsme odehráli dobré utkání. Dobře jsme bruslili. vždy jsme vedli o gól. Bohužel jsme nebyli schopni udržet trochu déle tu výhodu jednoho gólu. Myslím si, že v závěru vyhrál šťastnější tým. My jsme měli ve druhé třetině dva nájezdy, z nichž jsme nedali gól. Takže pořád platí, nedáš, dostaneš,“ shrnul první zápas trenér Vítkovic Jan Vavrečka.

Druhé střetnutí čtvrtfinále začalo obdobně vyrovnaně, jenže Karlovarským se pak podařilo výrazně zabrat ve druhé třetině, čímž určili pro hosty hodně nelichotivý výsledek. Začátek tomu ale nenapovídal. Domácí začali dobře, ve 4. minutě otevřel skóre Slavík, v 8. navýšil vedení Tomek. Vítkovičtí ale ještě před přestávkou snížili z hole Drábka. Bohužel zmíněná druhá třetina byla jasně v režii Varů, čtyři branky po trefách Kváše, Blažka a Dyka znamenaly odskok Energie do vedení 6:1. Za daného stavu modro-bílí nesložili zbraně, hned v úvodu 3. třetiny snížil Mareš. Vary ale nepřipustily drama, na rozdíl pěti branek vrátil skóre ve 48. minutě Poizl. Góly vítkovického Daňka a znovu domácího Poizla už byly jen korekcí konečného výsledku 8:3 pro Energii.

Stav série 2:0 pro Vary znamenal pro ostravskou odvetu jediné. Vítkovice měly nůž na krku. Prohra znamená vyřazení a postup Varů. Podle toho také svěřenci trenérů Jana Vavrečky a Romana Mrázka ke třetímu zápasu přistoupili. A nedali soupeři prakticky šanci. Utkání začalo zostra – 4. minuta a Vítkovice jdou do vedení po gólu Hofmana. V 7. minutě zvyšuje na 2:0 Douda. Vary nenašly odpověď do přestávky a ani po ní. Ve 26. minutě využil přesilovku Daněk a druhý gól utkání přidal Douda ve 39. minutě. Vedení 4:0 po dvou třetinách bylo jasným stimulem a určujícím faktorem. Energie se zmohla pouze na snížení v 54. minutě v početní výhodě z hole Wardase. Pátý gól do sítě soupeře přidal vítkovický Zachariasz a modro-bílí po výhře 5:1 odvrátili předčasný konec sezony.

Bohužel třetí zápas byl vítkovickým vrcholem v této čtvrtfinálové sérii. Karlovarští se po páteční porážce rychle oklepali a dotáhli své snažení do postupového konce už na ostravském ledě. V zápase číslo 4 se opět nikterak dlouho nečekalo na gól. V 9. minutě se prosadil hostující Dyk. Byl to taktický boj a souboj nervů. Ve 29. minutě vyrovnal na 1:1 domácí Hofman a bitva se ještě přiostřila. Zlom přišel ve 46. minutě, Dyk druhým gólem utkání využil přesilovou hru, poslal Vary do vedení a zlomil tím soupeře. Vítkovičtí museli otevřít hru a vše vsadit na útočnou kartu. Hráli ale do plných. Vary si hlídaly vedení a dokázaly ale využívat momentů, které jim přinášely útočné situace. V 51. minutě posla hosty do dvoubrankového vedení Wardas a v 60. minutě, to už domácí hráli bez brankáře, zpečetil výhru i postup Varů do prázdné brány Kyncl.

Stav série: 1:0

Branky: 22. Wardas (Dyk), 23. Kváš (Sedláček, Kyncl), 45. Blažek (Dyk), 55. Blažek (Dyk), 60. Blažek (Kůrka) – 20. Nazad (Fasner), 25. Daněk (Mareš, Kisza), 31. Drábek (Zachariasz), 51. Kisza (Man, Svozil). Rozhodčí: Zubzanda, Valenta – Malý, Deja. Diváci: 112. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 36:36.

HC Energie Karlovy Vary: Oršulák – Čermák, Dyk, Pelikán, Kůrka, Vrzal, Gombár – Kyncl, Blažek, Šilhan, Kváš, Sedláček, Wardas, Poizl, Slavík, Tomek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Varga – Fojtík, Szarowski, Zatloukal, Lyčka, Kisza, Vítek, Drábek – Man, Mareš, Rončka, Nazad, Fasner, Svozil, Daněk, Douda, Zachariasz, Hofman

ZÁPAS 2

8:3
(2:1, 4:0, 2:2)

Stav série: 2:0

Branky: 4. Slavík (Šilhan, Wardas), 9. Tomek (Gombár, Blažek), 25. Kváš (Blažek), 31. Kváš (Dyk, Pelikán), 36. Blažek (Čermák, Poizl), 39. Dyk (Wardas), 48. Poizl (Tomek, Kyncl), 60. Poizl (Kváš, Slavík) – 18. Drábek (Hofman, Zachariasz), 42. Mareš (Fasner, Fojtík), 55. Daněk (Mareš, Fasner). Rozhodčí: Hlinka, Čamra – Janíček, Janíček. Diváci: 148. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 45:37.

HC Energie Karlovy Vary: Oršulák – Čermák, Dyk, Pelikán, Kůrka, Vrzal, Gombár – Kyncl, Blažek, Kváš, Sedláček, Wardas, Šilhan, Poizl, Slavík, Tomek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Varga – Fojtík, Szarowski, Zatloukal, Lyčka, Kisza, Drábek, Vítek – Hofman, Fasner, Mareš, Svozil, Daněk, Douda, Zachariasz, Man

ZÁPAS 3

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary
5:1
(2:0, 2:0, 1:1)

Stav série: 1:2

Branky: 4. Hofman (Drábek), 7. Douda (Svozil, Fojtík), 26. Daněk (Hofman, Fasner), 39. Douda, 59. Zachariasz (Douda, Plško) – 54. Wardas (Dyk). Rozhodčí: Rapák, Gebauer – Bartoň, Tvrdý. Diváci: 156. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 36:22.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Špírek – Fojtík, Szarowski, Zatloukal, Lyčka, Kisza, Drábek, Vítek – Hofman, Fasner, Mareš, Svozil, Daněk, Plško, Douda, Zachariasz

HC Energie Karlovy Vary: Oršulák (40. Psohlavec) – Čermák, Dyk, Pelikán, Kůrka, Vrzal, Gombár, Postl – Slavík, Blažek, Habla, Kváš, Sedláček, Wardas, Šilhan, Poizl, Kyncl, Tomek

ZÁPAS 4

1:4
(0:1, 1:0, 0:3)

Konečný stav série: 1:3

Branky: 29. Hofman (Zachariasz) – 9. Dyk (Kváš), 46. Dyk (Wardas, Slavík), 51. Wardas (Tomek), 60. Kyncl (Wardas, Tomek). Rozhodčí: Kohoutek, Grygera – Vašíček, Kráľ. Diváci: 247. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 38:35.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Špírek – Fojtík, Szarowski, Zatloukal, Lyčka, Kisza, Vítek, Drábek – Zachariasz, Mareš, Sedlák, Fasner, Svozil, Daněk, Plško, Douda, Hofman

HC Energie Karlovy Vary: Oršulák (1. Psohlavec) – Čermák, Dyk, Gombár, Pelikán, Vrzal, Postl – Habla, Blažek, Kváš, Sedláček, Wardas, Poizl, Slavík, Kyncl, Tomek