Vítkovice odstartují Spengler Cup duelem proti ruské Ufě

Vítkovičtí hokejisté na úvod Spengler Cupu 2012 vyzvou soupeře z nejtěžších, mistra KHL z roku 2011 ruskou Ufu. Salavat Julajev překvapivě podlehl hvězdně obsazenému Fribourgu 1:5 a vinou toho se s Ostravany utká už ve čtvrtek 27. prosince. Utkání začíná v davoské Vaillant Areně v 15 hodin.

První den Spengler Cupu přinesl zajímavé překvapení, švýcarský Fribourg porazil ruskou Ufu 5:1, kdo ovšem viděl zápas, ten musel jasně souhlasit s tím, že vedoucí celek švýcarské NLA odehrál výborné utkání a mistru KHL 2011 nedal v podstatě žádnou šanci. Tento výsledek pak určil prvního soupeře vítkovických hokejistů na 86. ročníku nejprestižnějšího a nejstaršího klubového turnaje mezinárodní scény.

Právě ruský velkoklub Salavat Julajev Ufa bude prvním oponentem ostravského mužstva v Davosu. Ufa není v současné chvíli v ideálním rozpoložení. Sérii porážek v KHL odnesl trenér Vener Safin a tým musel opustit i český reprezentant Tomáš Rolinek. Mužstvo aktuálně vede Vladimir Jurzinov mladší a i přes mírný výkonnostní a hlavně výsledkový úpadek zůstává Vítkovickým velice těžkým soupeřem, vždyť zeleno-bílý dres obléká téměř deset hráčů ruské sborné a dalších reprezentantů, mezi kterými je i český obránce Miroslav Blaťák.

Vítkovičtí měli „Na Štěpána“ zápasové volno, i díky tomu si Ostravané mohli prohlédnout utkání jejich dvou nejbližších soupeřů. Výkon Ufy i Fribourgu pozorně sledovali i trenéři Peter Oremus a Ladislav Svozil. „Obě mužstva jsou opravdu velice kvalitní, je to vidět i na dlouhodobých výkonech jednotlivých hráčů během sezony. Víme, že nás čeká extrémně těžký zápas. Z naší strany musí být odehraný velice disciplinovaně, důsledně a obětavě,“ říká Peter Oremus. Jeho kolega Ladislav Svozil k tomu dodává: „Ufa je velice silným soupeřem, ale my i tak chceme uspět. Je to sice tým, který asi nebudeme porážet pravidelně, ale v jednom utkání je možné všechno. Před lety jsme byli schopní porazit na Tatranském poháru v nejsilnější sestavě Jaroslavl, věříme, že se nám něco podobného může povést i tentokrát.“

Utkání 86. ročníku Spengler Cupu mezi HC VÍTKOVICE STEEL a Salavat Julajev Ufa začíná v Davosu 27. prosince v 15 hodin.

Salavat Julajev Ufa

Založen: 1957
Země: Rusko
Soutěž: KHL (evropská soutěž s většinou týmů z bývalého SSSR)
Klubové barvy: zelená, bílá a modrá
Změny názvu: Trud Ufa (1957 – 1959), Gastello Ufa (1959 – 1962), Salavat Julajev Ufa (od 1962)
Aréna: Ufa Arena (8 250 míst)
Největší úspěchy: Mistr KHL – držitel Gagarinova poháru 2011. Mistr Ruska 2008. Vicemistr Spengler Cupu 2007.

Brankáři: Vadim Tarasov, Iiro Tarkki.

Obránci: Vitalij Aťušov, Ivan Baranka, Miroslav Blaťák, Jefim Gurkin, Andrej Zubarev, Kiril Kolcov, Andrej Koněv, Vitalij Proškin, Vytalij Šulakov.

Útočníci: Sergej Jemelin, Sergej Zinovjev, Alexej Gluchov, Alexej Kajgorodov, Igor Mirnov, Igor Musatov, Alexander Pankov, Denis Paršin, Antti Pihlstrom, Oleg Saprykin, Alexander Svitov, Alexander Stěpanov, Jurij Trubačjov, Nikita Filatov, Denis Chylstov.

Trenéři: Vladimir Jurzinov jr., Vasilij Čižov.