VIT – ZLN 2:1 PP: Obrat za dvěma body řídili Vandas se Stastnym

Na střely opět jednoznačně dominovali a nakonec se dočkali i vítězství. Hokejisté Vítkovic v domácím prostředí na státní svátek 28. října otočili zápas se Zlínem. Marodkou sužovaní Ostravané předvedli bojovnější výkon, ve kterém byla znát větší chuť po vítězství. Ztrátu smazal nádherným gólem po spolupráci s Vandasem Yan Stastny, dva body v prodloužení vystřelil Michael Vandas sám.

Souboj o desítku mezi dvěma týmy, které trápí marodka. I tak by se dal popsat duel mezi Vítkovicemi a Zlínem na státní svátek 28. října v OSTRAVAR ARÉNĚ. Vítkovičtí sice mohli do hry nasadit uzdraveného Erika Němce, na druhou stranu ale museli připsat na listinu nemohoucích také nejlépe střílejícícho zadáka Lukáše Kloka. Ševci v posledním utkání dokonce hráli jen na tři útočné formace. Duel před solidní návštěvou odstartovala česká státní hymna. Ku škodě domácí atmosféře měli hosté v hledišti co do aktivity převahu a nebylo tak divu, že Zlín začal, jako by byl doma, náporem. Sám se ovšem o něj připravil útočným faulem. Ostravané rychlou přesilovku nevyužili, ale prezentovali se aktivně, bruslivě i střelecky. Velké šance měli Zdráhal a zajímavě působil i pokus s otočkou Davida Květoně. Ani proti pěti žluto-modrým neztratili domácí nic ze své nátlakové hry, krátce po sobě z mezikruží slibně pálili Illéš a Balán. Výborný Kašík a leckdy i trochu nepřesná střela byly největším problémem. Proto ani druhá početní výhoda nic na bezbrankovém skóre neměnila. Krátká strkanice mezi Hudečkem a Kotvanem trochu probrala i hosty, kteří se připomněli ve 13. minutě rychlou střelou Žižky ze středu, kterou ale Bartošák pohotově lapil. Největší příležitost první třetiny měli domácí, konkrétně ve 14. minutě Yan Stastny, který se dostal do přečíslení dvou proti jednomu, ale rozhodl se pro co největší tlak do brány a těsně před Kašíkem kličku, bohužel v rozhodujícím okamžiku mu puk sjel z čepele, klička tak nebyla efektivní a šance vyzněla naprázdno. Ševci zaznamenali velkou příležitost k otevření skóre v 18. minutě, když nepřesné vyhození z hloubi obranného pásma Vítkovic nalezlo mezi kruhy zcela osamoceného Popelku. I jeho ale Bartošák vychytal. Hosté získali v závěru periody početní výhodu, jenže záhy se o ní špatným střídáním připravili. Navzdory bezbrankovému stavu sledovala minimálně v první třetině OSTRAVAR ARÉNA zajímavý hokej.

Druhá třetina byla hodně o přesilovkách a o emocích. Ostravané začali díky početní výhodě lépe, jenže v plné síle hrající Zlín najednou přidal na obrátkách. Patrik Bartošák musel v krátkém sledu po sobě řešit dvě nebezpečné situace, nejprve Podešvův atak po křídle, pak Horákovu střelu z kruhu, po které puk zůstal pod Bartošákem. Vítkovický tlak 26. minuty zastavilo vyloučení. Ševci v početní výhodě toho mnoho nepředvedli, ale závěr jim nadělil radost. Po špatném střídání bránící čtveřice domácích se do akce dva na nikoho dostali Vlach a Honejsek. Byl to Honejsek, kdo střílel a přitom byl faulován. Bartošák první střelu zachytil, ale kotouč zůstal v brankovišti a agresivně důrazný Pavel Kubiš jej protlačil do klece i s ostatními aktéry, kteří se v brankovišti nacházeli – 0:1. Vítkovické protesty byly marné, Zlín přesilovku využil a navíc z ponechané výhody další získal. Ostravané další oslabení, byť pod velkým tlakem, ustáli. Publikum cítilo křivdu brankové situace, a tak ožilo a atmosféra byla až do přestávky velmi emotivní. Vítkovičtí měli řadu zajímavých šancí na vyrovnání, jenže opět troskotali na střelecké potenci. Ve 33. minutě si ideálně z druhé vlny na volný puk najel Roman Szturc, jeho střela se ale neujala a chyběla i dorážka. Michael Vandas ve 36. minutě dostal zpoza brány do jízdy ideální pas, mířil nahoru a bohužel přestřelil. Znovu Vandas, tentokrát v poslední minutě periody pálil z kruhu, ale Kašík vše viděl a úspěšně zasáhl. V posledních sekundách před druhou pauzou si Ostravané došli pro další vyloučení na své straně, a tak Zlín si takřka celou početní výhodu přenesl do třetí části.

Právě jen zkrácená přesilovka z úvodu třetího dějství byla okamžikem, kdy se Zlín snažil souvisleji útočit. Ševci se po druhé přestávce stáhli do obrany a jejich cílem bylo především neinkasovat. Už ve hře čtyř proti pěti si Ostravané dokázali vynutit převahu a v rovnovážném stavu byli jednoznačně lepší i aktivnější, než soupeř ze Zlína. A ve 44. minutě se domácím konečně podařilo prolomit střeleckou smůlu, sice krkolomnou, ale o to pohlednější akcí. Yan Stastny pálil z levé strany, puk Kašík vykopl doprava směrem ke Szturcovi, Szturc střílel okamžitě, jenže znovu do Kašíka. Od Kašíka se kotouč odrazil do boku, kam zpoza brány vystartoval Vandas, najel si před brankoviště a posunul zcela volnému Yanu Stastnému, který už jen uklidil kotouč do prázdné klece – 1:1. Gólová akce i vyrovnání zvedly domácí diváky ze sedaček. Modro-bílí ještě umocnili svou převahu a bylo po celou dobu znát, že chtějí sáhnout po třech bodech. Hosté po ztrátě vedení nechtěli přijít alespoň o jistotu bodu. Znovu Stastny v 54. minutě agresivně vlétl do pásma i brankoviště Zlína. V 57. minutě se o průnik pokusil Zdráhal. Šedesát minut ale vítěze neurčilo.

Prodloužení bylo krátké a svižné. Vítkovičtí hned po buly zavřeli Zlín v jeho pásmu, obránce Marek Hrbas si s pukem nabruslil na levý kruh, přihrál na pravou stranu Michaelu Vandasovi, který přesným bekhendem pod víko Kašíkovy brány ukončil vlastní střelecké trápení a rozhodl zápas ve prospěch domácích – 2:1.

Hlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG ZLÍN 2:1 PP (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)

Branky: 44. Stastny (Vandas, Szturc), 61. Vandas (Hrbas, Szturc) – 29. Kubiš (Honejsek, Vlach). Rozhodčí: Hodek, Úlehla – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 5721. Střely na branku: 41:20

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, Urbanec, Hrbas, Sedlák, L. Kovář, D. Krenželok, Puzič – Szturc, Stastny, Vandas – Zdráhal, Roman, D. Květoň – Kolouch, Balán, E. Němec – Illéš, Hudeček, Tomi

PSG ZLÍN: Kašík – Kotvan, Marušák, Blaťák, Bořuta, Žižka, Matějíček, Holomek – Říčka, Holík, Bukarts – Kubiš, Vlach, Honejsek – Maruna, Podešva, Gago – Goiš, Popelka, Horák