VIT – TRI 1:4: Jediný gól na obrat nestačil, první letošní derby pro Třinec

Moravskoslezské derby s pořadovým číslem 123 zná svého vítěze. Vítkovice 40 minut živily naděje na bodový zisk, ale i přes snížení z hole Petra Chlána, byli třinečtí oceláři dnes nad síly modrobílých. Třinec ve třetí třetině přidal další dvě branky a ze slušně zaplněné OSTRAVAR Arény si odváží všechny body.

Premiérové moravskoslezské derby této sezony se hrálo ve středečním termínu, a tak se nemohl nikdo divit, že v pro hokej netradiční den návštěvnost atraktivního duelu rozhodně netrhala rekordy. Vítkovičtí, už opět pod vedením trenéra Miloše Holaně, chtěli předvést bojovný, urputný výkon. Znovu mimo sestavu zůstal útočník Roberts Bukarts. Emotivní byl návrat na ostravský led pro forvardy Ondreje Šedivého a Romana Szturce, kteří se v třineckých barvách postavili mužstvu, v jehož barvách v minulosti tak dlouho a úspěšně bojovali.

První pětiminutovka byla zcela v režii domácích borců. Střela Marosze z první minuty byla pouze pozdravem, ale po Bondrově střele Mazanec nevěděl, kde má kotouč a hru přerušila posunutá branka. Po buly bylo k vidění několik nebezpečných situací v podání čtvrté formace, která zapsala hned několik pokusů o střelu, se kterými si ale třinecká obrana obětavě poradila. Do velké šance se dostal Krenželok, který povedenou kličkou vyšachoval obranu i Mazance, ale nepovedlo se mu trefit poloprázdnou branku. Vítkovičtí stále aktivní, Plášilovu střelu nejistě vyrazil Mazanec. Na druhé straně se proti dorážce Draveckého se blýskl Stezkův beton.

Po Plášilově vyloučení za vysokou hůl byla k vidění první přesilová hra hostů, kteří však Stezku příliš neprověřili. Hra v plném počtu však netrvala moc dlouho, protože se domácí provinili špatným střídáním. Třinečtí sice pomalu utahovali šrouby a mačkali domácí čtveřici, ale kromě Marcinkovy teče mimo branku a Marinčinovy nepřesné střely nebyla k vidění žádná větší šance hostů. Naopak domácím se několikrát povedlo osvobodit.

Třinečtí se však díky přesilovkám dostali více do hry a hrozili třeba střelami Daňa nebo Marcinka. Průvan v obraně ocelářů udělala čtvrtá formace, když postupně vystřelili Chlán, Krejsa i Bernovský třinečtí se štěstím odolali. Daňo obkroužil branku a předložil puk Růžičkovi, kterému se bekendem nepovedlo zvednout puk natolik, aby překonal Stezku. Poslední minuta první třetiny nabídla změnu skóre. Nejprve střelu Kovařčíka obětavě zblokoval Gewiese. O pár vteřin později se puk opět dostal ke Kovařčíkovi, kterému se střelou zápěstím povedlo od modré čáry prostřelit jak obranu, tak brankáře Stezku, který už nestihl hokejkou zastihnout puk před brankovou čarou – 0:1. Vteřinu před koncem si domácí vynutili faul a druhou třetinu tak začali přesilovkou.

V té chtěl Plášil zahrozit střelou od modré čáry, ale Mazanec před sebou neměl clonící hráče. Přece jen z toho byla velká šance domácích! Krenželokovu střelu z mezikruží zvládl zblokovat Hrehorčák, Hruškovi se ale povedlo posunout kotouč na Marosze, kterého ale pohotovou lapačkou vychytal Mazanec. Opět platilo známé pořekadlo – nedáš, dostaneš. Z nenápadně rodící se akce, se povedlo Kundrátkovi doslova procedit kotouč mezi rukou a tělem Stezky – 0:2.

Vítkovičtí neskládali své zbraně a důrazně na brankovišti si počínal Kalus. Na druhé straně Adámkovu střelu tečoval mimo branku Roman a následně střílel Hruška, ale trefil pouze břevno. Po vyloučení Nestrašila, dostaly Vítkovice možnost druhé přesilové hry, kde však Marinčin s Marcinkem zblokovali vše, co šlo na branku a následná Krenželokova střela z mezikruží trefila Mazance pouze do hrudi. Co se nepovedlo v přesilové hře, se povedlo těsně po ní. Gewieseho střela od modré čáry byla sice nepřesná, ale od zadního mantinelu se odrazila přesně na levý kruh, odkud Petr Chlán propálil vše, co mu stálo v cestě a oslavil tak první branku ve vítkovickém dresu – 1:2. Domácí cítili, že vyrovnávací gól nevisí tak vysoko. Dobře střílel Plášil. Na druhé straně to zkoušel Kundrátek, ale Stezka změnu skóre nepřipustil. V dobré příležitosti byl Chlán, po něm se ale Bernovský k dorážce nedostal. V závěru třetiny se nepovedlo Svačinovi prostřelit clonu před Mazancem.

Úvod třetí třetiny byl ospalejší na obou stranách a k vidění nebylo mnoho příležitostí. Střílel Bondra a na druhé straně se pokusil bekhendem nahrnout puk do brankoviště Růžička. V 5. minutě se podařilo opět udeřit třineckým a opět z nenápadné akce. Kundrátek přesnou žabičkou našel na levém kruhu Daňa, který prostřelil Stezku – 1:3. Po zákroku Poláka dostali třinečtí další přesilovou hru, která ale neměla dlouhé trvání, protože Koch si dobrým pohybem řekl o faul, následně se dostal ještě do zakončení, ale Mazanec byl připraven. Hra ve čtyřech nepřinesla nic podstatného, a to ani krátká přesilovka domácích.

O minutu později vítkovičtí, ač v přesile, nedokázali za brankou Stezky získat puk a Marko Daňo tak přihrával na neobsazeného Romana, který se z blízkosti nemýlil – 1:4. Vítkovický sen o bodech se tak měnil v pouhou fantazii. Potencionální naději na snížení skóre zhatilo již druhé špatné střídání vítkovických, kteří se tak v závěru třetiny museli jen bránit. I tak se ale povedlo Kochovi prodrat k zakončení, kterému ale chyběla větší přesnost. Závěr si hosté pohlídali a navíc Dravecký se Szturcem mohli přidat pátý gól.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): My jsme hrozně rádi za ten výsledek a 3 body do tabulky, i když ten předvedený výkon z naší strany nebyl tak dobrý, jak bychom si představovali v derby. Důležité je, že bereme vítězství a určitě v té šňůře venkovních utkání, které nás čekají, je to pomoc. Někdy hrajeme až moc hezky a body nejsou a naopak když nám to moc nejde tak ty body bereme. Někdy takové večery jsou a jsem hrozně za to rád a určitě tým si toho váží, že i když není ten večer ideální, tak jsme dokázali vyhrát.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Já to mám přesně naopak. My jsme sice hráli dobře, ale nemáme z toho ani bod. Začali jsme aktivně, dobře, trošku nás vykolejily ta dvě oslabení. Dneska musím hráče pochválit za výborně odbojované oslabení, ve kterém jsme nedostali ani gól. Trošku s námi zamával ten gól 16 vteřin před koncem první  třetiny. Ve druhé třetině jsme soupeře přestříleli 13:2 na střely, měli jsme tam šance, dali jsme gól na 2:1, tlačili jsme a další gól se nám nepodařilo vsítit. Ve třetí třetině Třinec trestal. Měl šance, které stoprocentně využil, a my se na gól strašně nadřeme. Herně si myslím, že kluci odvedli maximum, kromě těch gólů, které potřebujeme.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec
1:4
(0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 30. Chlán (Gewiese, Stehlík) – 20. O. Kovařčík (Adámek, M. Doudera), 24. Kundrátek, 45. Daňo (Kundrátek), 49. M. Roman (Daňo). Rozhodčí: Šír, Kubičík – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 325. Střely na branku: 24:23

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, J. Stehlík, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Svačina – Afanasijev, J. Hruška, Fridrich – R. Bondra, Dej, M. Kalus – Krejsa, Chlán, Bernovský

HC Oceláři Třinec: Mazanec – D. Musil, Kundrátek, M. Doudera, Marinčin, Jaroměřský, Adámek – Daňo, Vrána, Růžička – Nestrašil, M. Roman, O. Kovařčík – Šedivý, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, Szturc, Kofroň – Dravecký