VIT – KOM 2:3SN: Pět tyčí nedovolilo Vítkovicím vítěznou radost

Vítkovičtí hokejisté sice prohráli poslední zápas roku 2010, ale smutnit rozhodně nemuseli ani oni, ani osm tisícovek fanoušků. Ostravané se s rokem, ve kterém získali historicky osmé ligové stříbro, rozloučili ziskem bodu a povedenou hrou, které chybělo jen trochu štěstí.

Zápas začal před naplněnou ČEZ Arénou ve svižném tempu, jehož rytmus udávali především domácí. Ani Kometa se nenechala zahanbit a po pár minutkách se osmělila k výletu do obranného pásma Vítkovic. Ostravané se v první velké šanci objevili ve 4. minutě, jenže puk Petrovi Pohlovi nesedl tak, jak by měl a skončil v betonu Jiřího Trvaje. Co se nepovedlo Pohlovi, podařilo se Romanu Szturcovi. Při vyloučení Humla v 7. minutě rozhodili Ujčík s Hunou bránící hráče Brna natolik, že v mezikruží číhající Szturc mohl pohodlně poslat puk do odkryté klece – 1:0. V podobné situaci byl ani ne minutu poté Juraj Sýkora. Ten také trefil bránu, jenže rozhodčí gól pro předešlé posunutí svatyně hostů neuznali. To byl mlýn na vodu Brněnských. V 9. minutě našlápli k protiútoku z vlastního pásma Procházka s Dlouhým. Prvně jmenovaný přihrál křižně ze střední do útočné třetiny Dlouhému a Roman Málek se nedokázal přesunout tak rychle, aby zachytil Dlouhého střelu z první – 1:1. Vítkovice mohly jít do vedení v 18. minutě, a znovu při vyloučení Humla. Viktor Ujíčk ale trefil jen tyč.

Vyrovnaná hra pokračovala i ve druhé části. Druhou branku ostravského mužstva mohl zaznamenat Rudolf Huna, jeho střela z otočky ale jen prosvištěla kolem Jiřího Trvaje. 28. minuta přinesla nepříjemný okamžik pro Petra Vránu. Cent třetí formace se srazil s jedním z brněnských hráčů a ten mu při společném pádu přisedl nohu. Vrána se dost dlouho zmítal v bolestech na ledě, až mu k odchodu do kabiny musel pomoci klubový lékař a masér. Jeho místo ve třetím útoku zabral Petr Strapáč. S postupem času čím dál více začali brankáři ukazovat své kvality. Trvaj vyzrál na Tomase, Málek zase efektně zneškodnil pokus Brabence. Brankář Komety se 32. minutě doslova blýsknul, když vykopl puk ze skoro jasného gólu. Roman Málek pak sice vyzrál na Kempného, ovšem na situaci z 39. minuty už byl krátký. Tandem Kvapil – Hruška rozhodil Vítkovickou obranu a bývalý centr ostravského týmu Hruška svou kličkou poslal Málka úplně na druhou stranu brány a puk pak zasunul do odkrytého prostoru – 1:2.

Vítkovice ve dvou předchozích třetinách soupeře jasně přehrávaly a bylo jasné, že prohra rozhodně není to, s čím se smíří. Do třetí třetiny proto vlétly jako uragán. Jen několik sekund po buly ujel Rudolf Huna, ale svou šanci neproměnil. Pak se před Trvajem zjevil Peter Húževka, ani on ale puk za záda brněnského brankáře nedostal. Ve 46. minutě Vítkovice málem přišly o druhého hráče. Po střetu v rohu kluziště se z ledu těžce zvedal Pavel Trnka. Zápas naštěstí dohrál. Ostravané se do zápasu vrátili ve 47. minutě. Jejich početní výhoda už sice skončila, ale přesilovkové postavení se nakonec dočkalo zužitkování. Z boku střílel Viktor Ujčík, puk Trvajovi vypadl a zdálo se, že jej do branky uklidil Rudolf Huna, gól byl ale nakonec připsán Ujčíkovi – 2:2. V 50. minutě zahrozil Huml, jeho střela ale šla vedle. Tři body nakonec nepřipadly ani Vítkovicím, sedm minut před koncem nastřelil Huna tyč, už druhou svého týmu v zápase.

Utkání dospělo za stavu 2:2 do prodloužení, ve kterém domácí předváděli neskutečný tlak. Přitom už po necelých dvou minutách mohl být konec, jenže Trnkova střela znovu otřela pouze brankovou konstrukci Jiřího Trvaje.

Tak musely přijit po dvou dnech opět na řadu nájezdy. Na ně poslali trenéři hostů místo Trvaje Fina Sasu Hoviho. Tah jim vyšel, i když znovu v tom mělo prsty štěstí. V prvním nájezdu Petr Pohl neprotlačil puk mezi Hoviho betony. Ani Marek Kvapil ale neuspěl. Ve druhé sérii Viktor Ujčík Hoviho překonal, ale gólu zabránila tyč, stejně jako v případě Jiřího Burgra, který ve třetí sérii musel dát, jelikož Kamil Brabenec skóroval. Burger ale také trefil brankovou konstrukci, a tak se z vítězství po pěti prohraných zápasech radovalo Brno.

Hlasy trenérů po utkání:

Vladimír Jeřábek (HC Kometa Brno): Po pěti zápasech jsme se konečně vrátili k hokeji, který jsme hráli v loňské sezoně. Předvedli jsme upracovaný výkon postavený na dobré obraně a velmi kvalitním výkonu brankáře. Byl to úplně jiný zápas než v Českých Budějovicích. Důležité bylo, že jsme po obdržené brance dokázali velmi rychle vyrovnat a že jsme s takovým silným soupeřem dokázali jít do vedení. To bylo pro nás velmi důležité. Pak jsme byli hodněkrát vyloučení a v jednom oslabení přišel trest. Za dva body jsem hrozně rád. Byli jsme pod tlakem, ale to jsme věděli. Vítkovice hrají výborný hokej.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE STEEL): Získali jsme další bod po výborném výkonu. Nelze říct, že jsme ztratili dva body, protože před utkáním jsme žádné neměli, tak jsme žádné nemohli ztratit. Získali jsme, i za tento bod jsme velice rádi. Herně to bylo po dobrém výkonu. Takhle jsme soupeře snad ještě v této sezoně nepřehrávali. Brno dobře bránilo, podržel je gólman. Nastřelili jsme i hodně tyček, ale to k hokeji patří. Jsme rádi, že nás přišlo povzbudit hodně lidí a ukázali jsme jim velmi dobrý hokej. Trochu jsme se trápili v zakončení, zejména pak v přesilovkách. Ale herně to bylo dobré. Prostě nám nebylo dáno, ale každý viděl, že jsme hráli opět náš aktivní hokej a i když se třeba nedařily přesilovky, tak to nebylo po špatném výkonu. Největší kaňkou na dnešním utkání je zranění Petra Vrány. Má silně natažené vazy v kotníku a rozpadl se nám velmi kvalitní útok. Získali jsme bod, ale ztratili Vránu, což nás hodně mrzí.

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Kometa Brno 2:3SN (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0)

Branky: 7. Szturc (Huna, Ujčík), 47. Ujčík (Burger) – 9. Dlouhý (Procházka, Huml), 39. Hruška (Kvapil), rozhodující nájezd Brabenec. Rozhodčí: Pešina, Trombík – Jindra, Kostka. Vyloučení: 2:6, navíc Klimek (Vít.) 10 minut OT. Využití: 1:0. Diváci: 8169

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Rehák, Punčochář, Ovčačík, Trnka, Malík, Voráček, Dudáš – Szturc, Burger, Huna – J. Sýkora, Húževka, Svačina – Klimek, Vrána, Pohl – Tomas, Strapáč, Ujčík – Šedivý.

HC Kometa Brno: Trvaj (od 65. Hovi) – Bičánek, Kempný, Malec, Mojžíš, Stehlík, Protivný, Houdek – Kvapil, Hruška, Veselý – Jak. Svoboda, Brabenec, Jar. Svoboda – Dlouhý, R. Procházka, Huml – Polodna, Křivohlávek, Fúzik.