HC VÍTKOVICE RIDERA01001Prohra
Mountfield HK01012Výhra

15.4.2023 15:30 A tým 2022-2023 SF7

SF7: VIT – MHK 1:2 PP: Vítkovice obrat nedokonaly, do finále jde Hradec

I sedmé střetnutí semifinálové série přinesl tuhý boj o každý centimetr ledu s minimem vstřelených branek. Do vedení šli hosté, když se do odkryté branky trefil Miškář. Vítkovice ale díky využité přesilové hře vyrovnaly, a to díky Kalusovi, který se bezchybně zorientoval na brankovišti. Ve třetí třetině mohl rozhodnout Jergl, jenže Stezka dokázal jeho samostatný nájezd chytit. Na rozhodující gól si musela vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA počkat do devětasedmdesáté minuty, kdy v přesilové hře rozhodl Okuliar.

Celá bitva o postup do finále se smrskla na jediný zápas. Utkání číslo 7 s podtitulem královské, si Vítkovice vynutily odražením tří mečbolů Hradce. Po nekonečném utkání ve čtvrtek na východě Čech si modro-bílí doslova vydupali poslední rozhodující zápas na svém ledě. Utkání bylo vyprodáno za neuvěřitelných 54 minut a očekávání domácích fanoušků byla velká. Ale důležité bylo mít na paměti, že i přes předešlý průběh série, oba týmy měly nyní stejnou šanci postoupit, tedy i Hradec přijel do Ostravy urvat historický postup do finále. Vítkovičtí trenéři udělali minimum změn, pouze místo Prčíka na post sedmého beka povolali Raskoba.

V úvodu první třetiny hradečtí kouskovali hru, a to díky několika ofsajdů a zakázaných uvolnění. Záhy se po zákroku na Krenželoka, kterému ve středním pásmu z rukou vytrhl hůl Smoleňák mohlo vylučovat, jenže se tak nestalo a domácí útočník se na dálku na rozhodčí hodně zlobil. Hradečtí navíc této situace dokázali využít a dostali se do útočného pásma. Tam dostal ke tvrdé střele nabito McCormack, který sestřelil obětavého Gewieseho. Ten nakonec musel led opustit na nosítkách a modro-bílí tak přišli o svého nejproduktivnějšího hráče letošního play off. Velkou šanci hostů měl Zachar, který pálil nebezpečně z mezikruží, ale Stezka předvedl jistý zákrok lapačkou. Na druhé straně vypadala zajímavě akce třetí formace, která ve středním pásmu vybojovala výborným napadáním kotouč, jenže Lindberg situaci překombinoval a místo střely ještě hledal Kotalu, ke kterému ale puk nedoputoval. Rychlým přechodem středního pásma soupeře překvapil Krenželok, který poslal puk na Kocha, jenž situaci dobruslil z druhé vlny, ale Machovský si s jeho pokusem poradil. Vítkovice měly dobrou pasáž, ve které byli výrazně lepší než soupeř, jenže ani velká šance Stehlíka, který pálil z vrcholu kruhu, k brance nevedla. Na pozoru se musela mít i defenziva, protože chybu v rozehrávce mohli hradečtí potrestat v přečíslení dvou na jednoho, ale zakončující Radovan Pavlík nezamířil přesně. V poslední minutě úvodní třetiny předvedl v souboji u mantinelu ukázkový krosček Okuliar, ale ani tento zákrok nepřinesl domácím přesilovou hru.

Mikuš střela od mantinelu, ale puk se odrazil mimo dosah vítkovických útočníků. Hradečtí střídali divoce a v jednu chvíli jich u střídačky hrálo sedm, což ale zůstalo bez povšimnutí. První vítkovická formace dostala hradecké pod tlak, ale vytěžila z toho jen Kochovu střelu, která proletěla kolem pravé tyče. Na jejich dobré střídání dokázala navázat i druhá formace. Se střelou Bukartse od pravého mantinelu měl Machovský problémy a vyrazil puk jen před sebe, kde byl u puku jako první Dej, jenže jeho dorážka zamířila mimo. Neztratila se ani čtvrtá formace, kde se Chlán dostal ke střele z dobré pozice na vrcholu levého kruhu, ale Machovský jej vychytal. Hradec na druhé straně dokázal z první větší příležitosti udeřit. McCormack ukázal skvělý přehled o hře, počkal si, až se mu u druhé tyče objevil osamocený Miškář, kterého přesnou přihrávkou našel před odkrytou brankou – 0:1. Šanci na vyrovnání měl na holi Lindberg, který se protáhl od levého mantinelu až před Machovského, ale ten si s jeho bekhendovou střelou poradil. Po faulu Rosandiče na Kaluse měly Vítkovice k dispozici první přesilovou hru. A vítkovičtí si v ní vedli výborně. Lakatošovu střelu Machovský neudržel ve své výstroji a Marek Kalus dokázal bekhendem zády k brance vyrovnat – 1:1. Hradečtí ale málem znovu udeřili, a to po akci, která byla na chlup stejná, jako před úvodní brankou. U vzdálenější tyče číhal osamocený Werek, který minul branku. Po buly v obranné třetině Vítkovic si u mantinelu Mueller obhodil Blaina a startoval do rychlého protiútoku, ten ale přerušil Blain zákrokem, při kterém Muellerovi přesekl hůl. K vidění tak byla druhá přesilová hra Vítkovic, ale v té si modro-bílí nevedli dobře. Za zmínku stojí akce Kaluse, který na modré čáře v brejkové situaci přebíral kotouč, ale v pokračování ho zastavil čárový rozhodčí.  Velkou šanci měl Fridrich, který nabral rychlost podél levého mantinelu a poté svou střelou trefil Machovského do masky. K dorážce se ještě dostal Krenželok a znovu Fridrich, ale Machovský podržel puk.

Třetí třetina začala střelou Kováře od modré čáry, kterou v mezikruží tečoval Kotala, jenže puk se štěstím zasáhl dobře postaveného Machovského. I za Petra Gewieseho, který poslal na dálku fanouškům zdravici z nemocnice, bojovali vítkovičtí hokejisté. Názorně to ukázal Dej, když z pásma vytlačil soupeře s pukem, který následně získal a vyslal do útoku Bukartse. Tomu chyběla rychlost, a tak Machovského prověřil alespoň střelou z větší dálky. Připomněli se i hosté, Perret se dostal ke střele u pravé Stezkovy tyče, ale byl příliš blízko branky a nedokázal zvednout puk přes Stezkův beton. Za malou chvíli navíc za brankou zasáhl vysokou holí Stehlíka, což rozhodčím neuniklo. Vítkovice to zkusily rychle po buly, kdy přesunuli kotouč na střílejícího Lakatoše, ale Machovský vyrazil, následná střela Muellera byla zblokována do ochranné sítě. Po pohledné akci na jeden dotek se před Machovským zjevil osamocený Kalus, ale tomu se tentokrát nepodařilo hradeckého brankáře prostřelit, když trefil jeho rameno. Po vítkovické přesilové hře mohl skórovat Klíma, ke kterému se odrazil šťastně puk od mantinelu. Klíma mířil pod břevno, ale Stezka zasáhl ramenem. Necelých osm minut před třetí sirénou Kovář nestíhal v bruslařském souboji s Klímou a zápasnickým chvatem jej stáhl k ledu. Hradec dostal k dispozici trestné střílení, ve kterém Stezka vychytal Jergla. Udeřit mohly i Vítkovice, nejprve přečíslení tři na dva zakončoval Krenželok a poté se kolem obránců prosmýkl Krieger, ale ani ten nezamířil přesně. Tlak si vytvořila druhá vítkovická formace, ale ta nakonec nemohla zakončit, protože hradecký Blain zcela úmyslně posunul branku, navíc se to obešlo bez dvouminutového trestu, protože ani jeden ze čtyř rozhodčích si této skutečnosti nevšiml. Vítkovická první formace měla obrovský tlak, Jarůšek Machovského neprostřelil a poté puk poskakoval hradeckým brankovištěm, ale modro-bílí se k dorážce nedostali. Vítkovice měly v poslední minutě příležitost rozhodnout, ale Krenželok se Stehlíkem nezamířili přesně.

Ve třetí minutě prodloužení mohl rozhodnout Fridrich, který se dokázal natlačit před hradecké obránce, jenže pak v pádu nezamířil přesně nad Machovského rameno. Hradecké špatné střídání tentokrát rozhodčím neuniklo a Vítkovice dostaly příležitost rozhodnout v přesilové hře. Ke třem střelám se dostal Mueller, jenže ani jedna přihrávka nebyla tak přesná, aby mohl střílet z první. Do horního rohu dobře mířil Jarůšek, ale Machovský na poslední chvíli zasáhl vyrážečkou. Pak vítkovičtí udělali obrovskou chybu při střídání a Hradec mohl jít do přečíslení tři na jednoho. Velkou šanci měl zanedlouho i Kalina, který napřahoval ke střele z první, ale naštěstí pro Vítkovice minul kotouč. Po Kriegerově přihrávce mohl rozhodnout Raskob, ale tomu se nepodařilo obstřelit blokujícího Perreta. Ve středním pásmu nabral rychlost Rosandič a po kontaktu s Kochovou holí upadl. Opakované záběry však hradeckého obránce usvědčily z toho, že situaci přihrál. To však vítkovickým nebylo nic platné, protože Hradec tuto přesilovou hru dokázal střelou Okuliara využít – 1:2.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Já si myslím, že zápas byl úplně stejný, jako všechny předešlé. Ve finále, všech sedm zápasů, i když časově to bylo více než devět zápasů, to bylo neuvěřitelně vyrovnané. Každý zápas jsme museli hrát na krev a vydat ze sebe maximum. Každý zápas rozhodovaly maličkosti, detaily, někdy štěstí. Já samozřejmě bych chtěl poděkovat hlavně hráčům, že dokázali zvednout hlavy, oklepat se ze tří porážek za sebou a jeli do Ostravy s vírou, že ten sedmý zápas vyhrajeme a to finále si vybojujeme. Myslím si, že právě ta víra byla rozhodující, že se nám to povedlo.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Ta první třetina nebyla podle našich představ, dostali jsme ve druhé třetině gól, ale pak jsme se nakopli tou přesilovkou a poté si myslím, že jsme hráli lépe než soupeř. Měli jsme spoustu šancí, ale nedokázali jsme vstřelit další gól. Aleš Stezka nám dal obrovskou šanci to utkání vyhrát tím, že chytil trestné střílení. Myslím, že dneska jsme selhali v přesilových hrách, kterých jsme měli dostatek na to, abychom to utkání rozhodli. Obrovsky vyrovnaná série, spousta prodloužení. Byl bych ale posera, kdybych tady někoho z mužstva hanil, protože za celou sezonu, musím všem poděkovat. I managementu, celé Ostravě, fanouškům, hlavně těm hráčům a realizačnímu týmu za to, co jsme tady za ten rok dokázali za práci. Bohužel ty misky vah byly strašně těsné a ta hrana toho úspěchu nebo neúspěchu jako žiletka. Dneska se to překlopilo na stranu Hradce, já jim gratuluju k postupu do finále a před námi je nějaká cesta, o které je potřeba přemýšlet. Je fajn, že Ostrava zase začala žít hokejem a že jsme tady toto pro fanoušky dokázali. I když se na to asi zapomene, že jsme to dotáhli z 0:3 na 3:3, protože ta pohádka by byla ideální, kdyby skončila 4:3 pro nás. I tak ale obrovské poděkování hráčům za výkon, za to co tam nechali. Jak jsem řekl, ta miska vah byla vyrovnaná a mohlo to dopadnout na opačnou stranu.

Generali Česká pojišťovna play off TELH 2023
SEMIFINÁLE

1:2 PP
(0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Stav série
3:4

Branky: 31. Kalus (Lakatoš, Mikuš) – 27. Miškář (McCormack, Gaspar), 79. Okuliar (Kevin Klíma). Rozhodčí: Hradil, Stano – Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 833 (VYPRODÁNO). Střely na branku: 41:49.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – J. Mikuš, Grman, Koch, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík, Raskob – Jarůšek, Krieger, Mueller – Bukarts, Dej, Lakatoš – Kotala, Lindberg, M. Kalus – Fridrich, Chlán, L. Krenželok

Mountfield HK: Machovský – Gaspar, McCormack, Kalina, Blain, Rosandič, F. Pavlík – Zachar, Miškář, Eberle – Perret, Lalancette, Jergl – Okuliar, Kevin Klíma, Werek – R. Pavlík, Pilař, Smoleňák – Chalupa