HC VÍTKOVICE RIDERA1001
Lahti Pelicans0011

21.11.2023 18:00 A tým 2023-2024 Champions Hockey League OF2

CHL PLAY OFF: VIT – LAH 1:1: Vítkovice uhájily náskok a míří do čtvrtfinále

Vítkovice vstoupily do zápasu s relativně pohodlným náskokem tří branek, a tak rozhodně nebyly v pozici, kdy by musely za každou cenu dobývat branku soupeře. I přesto šli ale do vedení právě domácí, když se v závěru přesilové hry v přesilové hře prosadil Lakatoš. Lahti, které hrálo místy, až pasivně sice ve třetí třetině vyrovnalo, ale to bylo z jejich strany vše. Vítkovice tak i přes remízu slaví postup do další fáze Champions Hockey League.

Vítkovice versus Lahti v odvetě osmifinále play off Champions Hockey League. Ve skutečnosti první a vlastně jediný opravdový zápas mezi těmito soupeři o postup do čtvrtfinále vzhledem k blamáži s ledovou plochou ve Finsku. Kvůli následné kontumaci zápasu v Isku Areeně před týdnem 3:0 ve prospěch hostujícího týmu měli Ostravané před domácím střetnutím k dispozici příjemný tříbrankový náskok. O postupujícím rozhoduje celkové skóre dvou utkání. Ostravané poprvé před vlastními fandy mohli postavit nováčky Jeřábka, Auvitua, Peterka a Barinku. Pelikáni přijeli na sever Moravy v celkem prekérní situaci, která ale nebyla beznadějná vzhledem k pravidlům Ligy mistrů ohledně přesilových her a oslabení, finský celek byl rozhodně odhodlán se o svůj postup poprat.

Oba týmy začaly opatrně a na první vážnější šanci si museli fanoušci počkat do třetí minuty, kdy se do úniku dostal Peter Mueller, který ale na Patrikainena střelou nad rameno nevyzrál. Hned v následujícím střídání se do podobné situace dostal Chlán, ale ani on finského brankáře nepřekonal. Neujala se ani následná střela Mikuše od modré čáry, kterou Patrikainen vyrazil betonem. Na druhé straně musel Machovský na první vážnější zákrok čekat do šesté minuty, kdy jej prověřil Jordán. Vítkovický brankář se musel mít na pozoru po střele Käyhkö od modré čáry, protože před brankou zůstal zcela osamocen Tyrväinen, který důrazně doloval kotouč z výstroje vítkovického brankáře. Živo bylo před vítkovickou brankou po akci Carlssona, který v rychlosti obešel Prčíka. Pelikáni byli před Machovským velice aktivní, celou situaci nakonec vyřešil nedovoleným zákrokem právě mladý obránce Vítkovic, který se provinil hákováním. V přesilové hře si hosté vypracovali dvě velké příležitosti. Po křížné přihrávce Haatanena pálil Carlsson, ale Machovský se stihl přesunout ke vzdálenější tyči a vyrazit kotouč. O chvíli později jej dokázal pokořit Kiiskinen, ale tentokrát Vítkovicím pomohla tyč a Machovský následně dokázal včas najít kotouč a přerušit hru. Tlak Pelikánů pokračoval i po konci přesilové hry, kdy byla v útočním pásmu hodně aktivní první formace, která se dostala hned k několika dorážkám. Machovský dokázal odolat, ale po hákování na trestnou lavici usedl Lakatoš. Ke střele z první dostal na levý kruh nabito Horký, ale Machovský ucpal prostor u první tyče. Modro-bílí se dlouho nemohli vymanit ze sevření Finů, to se v závěrečných vteřinách oslabení podařilo až Chlánovi. Po návratu vyloučeného Lakatoše se vítkovičtí znovu mohli soustředit na dobývání branky soupeře. Kriegerova střela sice jen tak tak prošla na branku soupeře, ale blízko gólové dorážce byl Mueller. Právě v souboji s americkým útočníkem si drobným háčkem pomohl Riihinen a tak i domácí dostali v závěru úvodní třetiny možnost vyzkoušet si hru v početní výhodě. Dobře pálil Lakatoš a po zákroku Patrikainena se puk odrazil přesně na hůl Muellera, který tak mohl pálit na odkrytou branku hostů. Jenže gólovou radost sebral vítkovickým obětavým zákrokem Utununen. Tlak Vítkovic pokračoval i po buly, kdy se puk dostal na pravý kruh k Lakatošovi. Ten dokázal využít clony Kaluse na hranici brankoviště a nenápadným švihem poslal puk pod víko – 1:0.

Druhou třetinu začali vítkovičtí pokračující přesilovou hru. V ní vyslal ostrou střelu švihem od modré čáry Mueller a Patrikainen měl co dělat, aby kotouč ve změti těl před sebou našel. Do velké šance se po nečekaném odrazu kotouče ve středním pásmu dostal Petr Fridrich, vítkovický útočník mířil mezi betony, ale Patrikainen se štěstím vyrazil kotouč. Lahti odpovědělo záhy střelou Kiiskinena z mezikruží, ale také Machovský vytasil povedený zákrok. Po ztrátě kotouče za brankou Lahti se soupeř dostal do nebezpečného přečíslení čtyři na dva, které ale obranným zákrokem vyřešil Mikuš. Po nešťastném zákroku Tyrväinena v útočné třetině, dostali domácí k dispozici druhou přesilovou hru. V ní ihned po buly pálil Lakatoš, ale jeho rychlá střela postrádala přesnost. V závěru se ke střele dostal Mueller, ale jeho pokus skončil na vyrážečce Patrikainena. Po konci vítkovické přesilové hry se hra přelévala divoce ze strany na stranu. Nejprve Peterek v přečíslení dvou na jednoho nabil na střelu Kalusovi, který ale minul a na druhé straně se ve velké šanci objevil Hirvonen, který mířil na vzdálenější tyč, ale na Machovského nevyzrál. Po faulu Kaluse, který svého soupeře zasáhl vysokou holí, hráli přesilovou hru hosté. V té ale vítkovickou čtveřici příliš neohrozili. V poslední minutě druhé periody se v dobré šanci objevil Bryggman, který zkusil Machovského překvapit střelou z poměrně ostrého úhlu pod víko, ale brankář Vítkovic dále držel nulu.

Utunen se objevil v dobré střelecké šanci, navíc nebyl nikým tísněn, ale Machovský mu dobrým zákrokem sebral gólovou radost. Další přesilovou hru si hosté zahráli poté, co Prčík nechal v souboji hokejku a finský útočník přes ni ochotně přepadl. Lahti se dlouho nedokázalo dostat do výhodné střelecké pozice. Střelu Filipa Krále od modré čáry Machovský vyrazil do předbrankového prostoru, kde se nejrychleji zorientoval Schnarr, který prostřelil Machovského mezi betony a následně si neodpustil divokou oslavu gólu pod vítkovickým kotlem – 1:1. Lahti pokračovalo v tlaku a po faulu Kriegera hrálo zanedlouho znovu v početní výhodě. V té si ale více brankových příležitostí vypracovali domácí. Druhou branku mohlo Lahti přidat po chybě ve vítkovické rozehrávce, kdy se ke střele z mezikruží dostal Kiiskinen, kterého ale skvělým zákrokem vychytal Machovský. Vítkovičtí si mohli vzít vedení v přesilové hře poté, co Pelikání špatně střídali a hráli v šesti, jenže ani modro-bílí s početní výhodou nenaložili podle svých představ. Čas ale plynul rychle a zdálo se, že Vítkovice již o postup nemohou přijít. Nicméně Lahti hrálo stále alespoň o čestný úspěch a dílčí vítězství, proto neváhali odvolat brankáře téměř tři minuty před koncem utkání. Muellerovi s Lakatošem se prázdnou branku nepodařilo trefit, o gól se pokusil také brankář Machovský, ale jeho pokus byl zablokován ve středním pásmu.

Jiří Veber (HC VÍTKOVICE RIDERA): My si vážíme toho, že jsme postoupili do dalšího kola play off. Samozřejmě nám ten zápas ukázal nějaká pozitiva, stejně jako negativa, to bychom měli využít i do dalších zápasů. Soustředili jsme se na tento konkrétní zápas a chtěli jsme vyhrát, s tím jsme do toho šli. V první třetině jsme měli zbytečné ztráty kotouče, byli jsme nervózní, báli jsme se hrát a pak jsme využili přesilovku. Ve druhé třetině jsme byli hodně v oslabení a nemohli jsme využívat všechny hráče, takže to bylo takové rozkouskované. Chtěli jsme vyhrát, měli jsme ke konci, když odvolali brankáře šanci, hráči to ale vyřešili špatně. Je to škoda, bylo by to jiné, kdybychom vyhráli o ten gól.

Champions Hockey League
OSMIFINÁLE

1:1
(1:0, 0:0, 0:1)

Stav série: 4:1

Branky: 20. Lakatoš (Kalus, Mueller) – 45. Schnarr (Roine, Král). Rozhodčí: Hronský, Žák – Lederer, Rampír. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 007.
Střely na branku: 31:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Auvitu, R. Jeřábek, J. Mikuš, Prčík, L. Kovář, Grman, Zeleňák, Raskob – Zdráhal, Krieger, Mueller – Bukarts, Chlán, Lakatoš – M. Kalus, Dej, Kotala – Fridrich, Barinka, Peterek

Lahti Pelicans: Patrikainen – Mylläri, Puutio, Král, Riihinen, Jordán, Utunen, Käyhkö, Tukiainen – Kiiskinen, Schnarr, Horký – Bryggman, Carlsson, Jämsen – Roine, Enlund, Tyrväinen – Virtanen, Hirvonen, Haatanen