HC VÍTKOVICE RIDERA1001Prohra
HC Oceláři Třinec0202Výhra

24.3.2022 17:00 A tým 2021-2022 ČF4

ČF4 VIT – TRI 1:2: Třinec slepenými góly otočil a slaví postup

Vítkovice šly do utkání s jasným cílem, vstřelit první branku a odvrátit konec sezony. První úkol se jim splnit podařilo, druhý nikoliv. Vedení ostravskému celku vystřelil svou první brankou v sezoně Ruslan Pedan, ale dvěma slepenými góly v rozmezí necelých dvou minut třinečtí otočili a slaví postup.

Za stavu 3:0 na zápasy měl Třinec před čtvrtečním duelem mečbol série. Vítkovičtí ale nechtěli skládat zbraně předčasně, moc dobře totiž věděli, že všechny dosavadní zápasy čtvrtfinále byly neskutečně vyrovnané a rozhodovaly maličkosti, které tentokrát chtěli modro-bílí překlopit na svou stranu a urvat alespoň jedno domácí utkání a prodloužení souboje. Trenér Miloš Holaň přeházel složení útočných formací, znovu se k sobě vrátila třeba trojice Krenželok – Hruška – Lakatoš, do hry se zapojil i mladý Lednický.

Hned úvodní minuta nabídla zajímavou podívanou na obou stranách kluziště. Ostře pálil Hruška a na druhé straně na něj navázal Musil. O chvíli později třinečtí mohli využít drobného faulu za brankou ve svůj prospěch, ale střelu Marinčina Stezka kryl. Do velké šance se prodíral třinecký Daňo, ale beci se dokázali včas stáhnout a útočníka odzbrojit. Dobré parametry měla střela Patrika Kocha, který pálil od modré čáry, ale clonící Fridrich se ke kotouči nedostal. I podle průběhu čtvrtého utkání bylo jasné, že rozhodčí budou pouštět hraniční zákroky ve prospěch hry. O to překvapivější ale bylo, že rozhodčí nechali plynout hru také při třinecké hře v šesti, trvající téměř deset vteřin. Do zajímavé pozice se dostal Kalus, tomu ale chyběla potřebná rychlost, a tak raději zvolil zpětnou kličku, kterou mu ale Kundrátek přečetl a hokejkou střelu zblokoval. Nejnebezpečnější šanci Třince měl na holi Michal Kovařčík, který pohotově tečoval Zahradníčkovu střelu od modré čáry, puk se zastavil na levé tyči Stezkovy branky.  Vítkovice ale dokázaly na tuto šanci zareagovat. Bernovskému se v pádu podařilo poslat kotouč na Fridricha čekajícího na modré čáře. Ten se sice dokázal natlačit před třineckého obránce, ale následně byl na hranici faulu sražen k zemi. Vítkovičtí ale pokračovali v akci, kotouč se dostal k Ruslanu Pedanovi, ten si jej navedl na vrchol pravého kruhu a ten svou první brankou poslal Vítkovice do vedení – 1:0. Vítkovičtí chtěli své vedení ideálně ještě navýšit. Překvapivou střelou z rohu kluziště se o to pokusil Lindberg, ale Kacetl se nenechal na bližší tyči nachytat. Třinec, který poprvé v sérii prohrával, se pokoušel co nejrychleji vyrovnat. Hrehorčák kombinoval za brankou Vítkovic, zkusil Stezku překvapit vyjetím k bližší tyči, ale brankář Vítkovic se včas zorientoval a zareagoval. Po tvrdé střele Deje, kterou musel Kacetl vyrazit svou maskou se k puku snažil dostat Bitten, ale kanadský útočník na něj nedosáhl.

Po úvodních minutách, které se nesly v nádechu vzájemného oťukávání, si Lakatoš šikovně zpracoval ve středním pásmu kotouč, vybídl ke střele Chlána a sám jeho pokus vydal dorážet. Kacetl měl plné ruce práce, ale přece jen se mu podařilo udržet kotouč před brankovou čarou. Vítkovice ucítily šanci a ke střele se dostal i Plášil, který si sjel pro přihrávku do mezikruží. Velké množství emocí bylo k vidění v šesté minutě, kdy se do brankoviště s pukem na holi natlačil Bitten. Následně se v brankovišti strhla mela, ale kotouč byl stále hratelný a rozhodčí, který byl k situaci nejblíže, jej dobře viděl, a proto nepřerušoval. Ve chvíli, kdy Dej vytáhl kotouč ze skrumáže, rozhodčí necitlivě přerušil hru a regulérní branka Deje tak přišla až po hvizdu. Na ledě se poté strhla menší šarvátka, ve které se zdálo, že rukavice zahodí Bitten s Chmielewskim. Útočník Třince ale nakonec nesebral odvahu a ze souboje vycouval. Atmosféra na ledě i na tribunách začala připomínat derby, na které byli fanoušci v předešlých sezonách zvyklí. Po Hruškově faulu dostali jako první přesilovou hru k dispozici hosté. Ta ale netrvala celé dvě minuty, protože za nedovolené bránění byl vyloučen Marcinko. Při hře ve čtyřech se k dobré střele dostal Fridrich, ten ale druhou branku Vítkovic nepřidal. V následné zkrácené přesilové hře se domácím nedařilo a díky vysokému napadání Třince se k šanci nepropracovali. Po návratu vyloučeného Marcinka dostal Třinec vítkovickou pětici pod tlak. Už se zdálo, že Vítkovice hru uklidní a hra se přesune dál od Stezky, ale přece jen se Třinci povedlo skórovat. Střela Kundrátka se sice zastavila jen o brankovou konstrukci, ale Michal Kovařčík v souboji před brankou přetlačil Solovjeva a v pádu poslal odražený puk do branky – 1:1. Vítkovice následně držely kotouč v útočném pásmu, odkud jej individuálně vyvezl Daňo. Křídlo elitní třinecké formace nenásledně pěknou stahovačkou zbavil jednoho z vítkovických hráčů a poslal kotouč nad rameno Aleše Stezky – 1:2. Odpovědět mohl individuálním průnikem Flick, který sice zkrotil skákající kotouč, ale poté svou střelu nedokázal umístit nad Kacetlovu vyrážečku. Třinecký tlak se s blížící se sirénou stupňoval a za záchrannou brzdu musel zatáhnout Plášil. Vítkovice ale přestály oslabení bez úhony.

Vítkovičtí museli do třetí třetiny vkročit aktivně, a tlačit se do zakončení, aby odvrátily konec sezony. Dokonale to splnili Fridrich s Hruškou, kteří dobrým pohybem dělali Třinci problémy a nakonec si vysloužili přesilovou hru. V té ale zahrozil pouze Solovjev střelou od modré čáry, která mířila jen doprostřed branky. Třinec se v početní nevýhodě ubránil a mohl se tak soustředit na závěr utkání a bránění hubeného vedení. S ubývajícím časem si Třinec nekomplikoval situaci a opět jen vyhazoval kotouče do středního pásma nebo na zakázané uvolnění. První vítkovické formaci se podařilo usídlit v útočném pásmu a Stehlík se pokoušel najít před brankou Krenželoka, tomu ale Marinčin přesekl hokejku a domácí hráli znovu v přesile. V té si ale mnoho šancí nevytvořili. Za zmínku stojí střela Bernovského z mezikruží, která skončila na zadním mantinelu a Lakatošova tvrdá střela skončila na chráničích Hrehorčáka. Vítkovická třetí formace zamkla soupeře v pásmu, ale soupeř dobrou poziční hrou nepustil vítkovické do vyložené šance a Stehlíkovy střely nebyly přesné. Vítkovičtí trenéři v závěru odvolali gólmana, ale Kalus nedokázal ve skrumáži těl poslat kotouč na branku. Lakatošova střela půl minuty před závěrečnou sirénou těsně minula pravou tyč a třinečtí si závěr utkání zkušeně pohlídal u mantinelu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Já si myslím, že i přesto, že jsme prohrávali 1:0, vytvořili jsme si v první třetině spoustu šancí, ale neproměnili a to nás v podstatě provázelo celou sérií. Vytvářeli jsme si spoustu příležitostí, ale nedávali jsme z toho branky. I po té první třetině jsme kluky nabádali, aby neustále vytrvali v tom tempu, které mají, a musím říct, že za to vzali a ve druhé třetině obrátili utkání na naší stranu. Ve třetí třetině jsme to zkušeně kontrolovali, i přesto, že domácí měli přesilovku, tak jsme to dohráli do vítězného konce a pro nás to je skvělé, završit tuhle sérii 4:0.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Chtěli jsme jít do vedení, chtěli jsme před domácími fanoušky, kteří byli vynikající podat obětavý výkon. Šli jsme do vedení, což se nám ty předešlé zápasy nedařilo. Chtěli jsme být aktivní, ale ve druhé třetině dvěma chybami Třinec otočil. Ve třetí třetině to bylo znovu bušení do vrat. Co jsme se potýkali v celé sérii, tak produktivita za čtyři zápasy jen tři góly. Samozřejmě ta únava narůstala, ve čtrnácti dnech devátý zápas, ale na konci jsme měli ještě naději na srovnání v přesilovkách, ale nevytvořili jsme si prakticky vůbec nic. Zkoušeli jsme to i bez gólmana, zkusil jsem to dnes s mladými hráči, protože jsem věřil, že ti kluci si to mohou taky zkusit, ale k tomu efektu to nevedlo. Série 4:0, sportovně blahopřeji Třinci k postupu. Vydali jsme totální maximum. Mám velký kredit hráčům, co předvedli v sérii s Olomoucí. Hned šli prakticky bez odpočinku do další série, což nebylo jednoduché, ale udělali maximum. Všichni, i ti kluci, kteří přišli z první ligy. Nemám hráčům co vytknout, naopak pochválit za celou sezonu, protože pro nás to je úspěch, přejít přes předkolo a hrát vyrovnaně s Třincem. Nebyl to propadák, nebyl zápas, kdy bychom dostali pět nebo šest gólů, což si velice cením.

Generali Česká pojišťovna play off – čtvrtfinále

1:2
(1:0, 1:2, 0:0)

Stav série: 0:4

Branky: 13. Pedan (Lindberg, Fridrich) – 32. M. Kovařčík (Kundrátek, O. Kovařčík), 34. Daňo (Růžička, Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Stano – Špůr, Zíka. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 525 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 19:18.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Pedan, Solovjov, Plášil, J. Stehlík, L. Kovář, Koch – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Fridrich, Lindberg, Bernovský – Lednický, Flick, M. Kalus – Dej, Bitten, Chlán – Guman

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Doudera, Marinčin, Musil, Kundrátek, Zbořil, Zahradníček – Daňo, Vrána, Růžička – Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Svačina, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, Roman, Chmielewski – Dravecký