ERC Ingolstadt0000Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2125Výhra

17.10.2023 19:30 A tým 2023-2024 Champions Hockey League 06

CHL: ING – VIT 0:5: Vítkovice dominantním výkonem potvrdily postup

Na více než sedm set kilometrů dlouhou cestu se kromě vítkovických hokejistů vydala také zhruba třicítka fanoušků, kteří viděli, jak jejich tým dominantním výkonem sestřelil svého soupeře pěti góly. Ingolstadt zasypal Matěje Machovského třiatřiceti střelami, ale ten s pomocí bezchybné obrany domácí střelce vynuloval a byl tak jednou z hlavních postav vítkovického tažení za postupem.

Vítkovice čekal na závěr základní části Champions Hockey League zápas na ledě vicemistra Německa. Ingolstadt si svou účast v play off Ligy mistrů pojistil v předposledním kole, Ostravané přijeli do Bavorska o postup teprve zabojovat a definitivně jej potvrdit. Modro-bílí rozbili svůj stan v Plzni, kde se v úterý ráno připravili na utkání a po obědě vyrazili do Ingolstadtu, kde se úvodní buly vhodilo až v netradičních 19:30 hodin.

První náznak šance měli domácí, po Hübnerově střele na brankovišti dorážek Stachowiak. Také vítkovičtí to zkusili od modré čáry, nahození Percyho hledalo u levé tyče číhajícího Bukartse a kotouč prolétl kousek vedle tyče. Ingolstadt mohl do vedení poslat obránce Jobke, ale ten z dobré pozice minul branku, s následnou dorážkou jednoho z útočníků si Machovský poradil. Také Vítkovice se záhy probojovaly do dobré šance, tu měl na holi Fridrich, jenže jeho střela skončila jen na výstroji brankáře Schulteho. V dobré pozici pro střelu se objevil Krejsa, jenže Fridrichova přihrávka byla příliš prudká. Vítkovice to ale nemuselo mrzet, protože se do útočného pásma zanedlouho vrátily díky rychlému přečíslení a tentokrát z toho byla branka, kterou po přesné Muellerově přihrávce vstřelil přesnou ranou k tyči Bukarts – 0:1. Jenže domácí mohli srovnat, když po faulu Grmana dostali k dispozici přesilovou hru. V ní měl velkou šanci Bertrand, který zůstal osamocen na vrcholu kruhu, ale Machovský se proti jeho střele dokázal včas přesunout, čímž francouzskému útočníkovi zmenšil střelecký úhel a ten pak přestřelil branku. S blížícím se koncem přesilové hry přišel další vítkovický faul, tentokrát v tom byl vyloučený Stehlík téměř nevinně, protože jeho natažená hokejka se zapříčila o nohy čárového rozhodčího a projíždějící útočník domácích přes jeho hůl přepadl. V ponechané výhodě dostal nabito do mezikruží Virta, ale Machovský jej vychytal. Modro-bílí si navíc poradili i s druhou početní výhodou domácích a sami v samotném závěru první třetiny udeřili. Zdráhal v rohu vybojoval kotouč pro lépe postaveného Chlána, který jej dokázal zavčasu nahrnout do brankoviště, kde operoval Fridrich. Ten byl na brankovišti hodně důrazný a dokázal kotouč procpat za brankáře Schulteho. Domácí střídačka si vzala trenérskou výzvu, protože se zdálo, že došlo ke kontaktu Fridricha s domácím brankářem. Rozhodčí ale po bleskové poradě u videa potvrdil, že branky bylo dosaženo regulárně a vítkovická radost tak mohla znovu propuknout – 0:2.

V úvodní minutě druhé třetiny si dobře našlápl Mueller, který si ze Schwaigera udělal tréninkový kužel a tvrdou střelou zápěstím sestřelil domácímu brankáři přilbu z hlavy. Po faulu Höfflina, který za vítkovickou brankou zasáhl Mikuše vysokou holí, si přesilovou hru vyzkoušeli i modro-bílí. Jenže Ridera si neporadila s dobrou obrannou hrou Ingolstadtu. Krátce po návratu vyloučeného Höfflina se domácí dostali do přečíslení dvou proti jednomu, které zakončil Stachowiak střelou mimo. Povedené střídání zaznamenal obránce Kovář, který dostal dvakrát nabito na modrou čáru. Vítkovický obránce chtěl využít dobré clony na hranici brankoviště, ale oba jeho pokusy jen zaduněly o zadní mantinel. Povedené střídání měla i druhá vítkovická formace, nejprve to zkusil Chlán, jehož střelu Schulte vyrazil a následně pálil Lakatoš mimo. Ve čtyřiatřicáté minutě Vítkovice přidaly další branku. Vítkovickou akci rozjel aktivní Mueller, který poněkolikáté v utkání dobře nabruslil do útočného pásma, kde přenechal kotouč Percyho a upaloval před branku. Tam sice na puk nedosáhl, ale Bukarts, který situaci dobruslil z druhé vlny, uklidil odražený kotouč do branky – 0:3. Domácí dostali možnost vrátit se do zápasu v přesilové hře po faulu Percyho, který si před brankou pomohl malým háčkem. Blízko snížení byl Höfflin, který orazítkoval tyč. Vítkovická čtveřice se dostala pod tlak, který byl umocněn tím, že Grman zlomil svou hůl, ale i bez ní vítkovický obránce dokázal zblokovat Bertrandovu nebezpečnou střelu. Domácí hrnuli na vítkovickou branku střelu za střelou, ale Machovský svůj tým podržel. V závěru třetiny byli nebezpečnější opět vítkovičtí. Kalus předvedl skvělý individuální průnik domácí obranou a v posledních vteřinách druhé třetiny hledal Kotalu, který by střílel do odkryté branky, jenže centr třetí formace netrefil kotouč ideálně.

V úvodu třetí třetiny se podél pravého mantinelu prohnal Prčík a bekhendem směřoval svou přihrávku na lépe postaveného spoluhráče, Jobke ale skluzem dokázal srazit kotouč za branku. Pomalejší střídání domácích mohli vítkovičtí potrestat. Brankář Schulte neudržel Grmanovu střelu ve své výstroji, ale před dojíždějícím Muellerem ji dokázal včas přikrýt. Po Muellerově přihrávce z levého kruhu pálil Krieger, ale puk letěl těsně nad brankou. První formace ale pokračovala v tlaku, od modré čáry vystřelil Raskob, jeho pokus byl zblokován a domácí brankář se ocitl ve velkých problémech, které ale dokázal s pomocí svých obránců vyřešit. Vítkovice se dokázaly prosadit také ve třetí třetině a znovu to byla první formace. Bukarts vytěžil kotouč pro Muellera, který bekhendovou přihrávkou vyšachoval trojici domácích hráčů a našel před brankou Kriegera, a ten chladnokrevně poslal puk mezi betony Schulteho do branky – 0:4. Po faulu Stachowiaka navíc dostali vítkovičtí znovu přesilovou hru. Kalus chtěl na brankovišti sám zakončit, ale kotouč mu sjel z čepele, naštěstí ale zamířil do prostoru, ve kterém operoval Mueller, který neměl problém trefit odkrytou branku Ingolstadtu – 0:5. Po Zdráhalově překvapivé přihrávce mohl v pokračující přesilové hře přidat šestou branku Bukarts, ale kotouč se zastavil o pravou tyč. Další branku v přesilové hře již vítkovičtí nepřidali, nicméně velkou šanci měli i po návratu vyloučeného Stachowiaka, kdy se do přečíslení dostal Kovář s Bukartsem, Kovářova přihrávka ale mohla být malinko přesnější. V závěru utkání už šlo jen o to, zda Matěj Machovský udrží čisté konto, či nikoliv. Lehké přistrčení Kaluse neustál Henriquez-Morales, ale vítkovičtí se bez větších problémů ubránili.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): V prvé řadě bych chtěl poděkovat hráčům a našim fanouškům, kteří nás celý zápas podporovali. Výsledek je 5:0, ale nemyslím si, že to bylo tak jednoduché, jak se může zdát. V první třetině byli domácí lepší než my. Měli dobrou rychlost a my byli pouze efektivní, když jsme měli dvě šance, které jsme proměnili. Ve druhé třetině si myslím, že jsme zrychlili a byli malinko lepší, ale Ingolstadt hrál po celý zápas dobře. Byla tady dobrá atmosféra. Dnes nám dobře zahrály speciální týmy a výborně zachytal brankář Machovský. Chci klukům pogratulovat k dobré reprezentaci týmu v Champions Hockey League.

Mark French (ERC Ingolstadt): V první třetině jsme si vytvořili šance, které jsme ale nebyli schopni proměnit. Udělali jsme dvě chyby. U té první branky jsme zdvojili hráče a bylo z toho přečíslení dva na jednoho a u té druhé jsme si špatně pokryli obranné pásmo a dovolili jsme soupeři jít do dvoubrankového vedení. Ve druhé třetině jsme si vypracovali pár nadějných šancí hlavně v přesilových hrách, ale nebyli jsme schopni je proměnit, naopak jsme dali soupeři možnost navýšit vedení. Ve třetí třetině jsme měli příležitosti, ale neproměnili jsme je. Je to věc, která nás trápí poslední tři zápasy, a musíme na tom zapracovat.

Champions Hockey League

0:5
(0:2, 0:1, 0:2)

Branky: 14. Bukarts (Mueller, Krieger), 20. Fridrich (Chlán, Zdráhal), 34. Bukarts (Percy, Mueller), 51. Krieger (Mueller, Bukarts), 52. Mueller (Kalus, Lakatoš). Rozhodčí: Kopitz, Rohatsch – Hofer, Wölzmüller. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 513. Střely na branku: 33:22.

ERC Ingolstadt: Schulte – Schwaiger, Zitterbart, Wagner, Edwards, Maginot, Hüttl, Hübner, Jobke – Dunham, Virta, Bertrand – Krauss, Pietta, Nijenhuis – Höfflin, Stachowiak, Simpson – St. Denis, Henriquez-Morales, Bailey

HC VÍTKOVICE RIDERA: Machovský – Percy, Grman, J. Mikuš, Raskob, Gewiese, Prčík, L. Kovář, J. Stehlík – Bukarts, Krieger, Mueller – Zdráhal, Chlán, Lakatoš – Kotala, Claireaux, M. Kalus – Fridrich, Dej, Krejsa