Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Třetí záskok Mojmíra Trličíka: Opět úspěšný

Mojmír Trličík ve své kariéře přebíral z pozice dočasného trenéra A-mužstvo Vítkovic hned třikrát a zatím pokaždé pod jeho rukou trápící se tým ožil. K radosti fanoušků modro-bílých barev tomu tak bylo i o uplynulém víkendu.

Debakl 1:9 v Karlových Varech, šest porážek v řadě, 49 dní – respektive 14 zápasů – bez tříbodového úspěchu zapříčinily odvolání trenérů Jakuba Petra a Pavla Trnky z postů koučů A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA. Během rozjetého soutěžního víkendu však vedení ostravského klubu potřebovalo rychle pro nedělní duel v Hradci Králové náhradu za končící dvojici. Alespoň dočasnou. Volba padla na trenéra juniorky Mojmíra Trličíka. Už potřetí…

„Pro mě to nebyla žádná novinka. V podobné situaci jsem už dvakrát v minulosti byl. I tehdy to bylo vždy v pozici dočasně – na jeden trénink, jeden zápas, do doby než budou jmenováni noví trenéři,“ přiznává Mojmír Trličík.

Pětapadesátiletý trenér, někdejší odchovanec Vítkovic tuto roli dobře zná. Dvakrát už v minulosti přebíral trápící se tým po odvolaných trenérech, v prosinci 2019 potřetí a nutno přiznat, že pokaždé zvedl ostravské mužstvo z krize. Výhra 2:0 po šesti porážkách v řadě samozřejmě ještě není kompletním vyřešením situace, mohla by být prvním krokem na cestě k obratu.

„Každý si musíme uvědomit, že nyní nenastane zázrak, ale faktem je, že se týmu bude určitě lépe dýchat. Jít do reprezentační pauzy s výhrou, nebo sedmi porážkami v řadě, to je rozdíl. Je potřeba především zapracovat na psychice hráčů, protože málo z nich zažilo ten opravdový hokejový boj o život. Budou to nyní týdny a měsíce tvrdé práce s maximálním úsilím, aby se podařilo zachránit Vítkovice,“ ví Trličík.

 

 

2004/2005

Poprvé se jako dočasná náhrada za odvolané trenéry postavil Mojmír Trličík na lavičku vítkovického A-mužstva během sezony výluky v NHL 2004/2005. Tým se dostal v říjnu 2004 do výsledkové krize. Série osmi zápasů bez vítězství, s pěti porážkami, byla stopkou pro tandem Ladislav Svozil – Aleš Tomášek. Než se vedení klubu povedlo dojednat příchod Vladimíra Vůjtka a Miloše Holaně, převzal tým dosavadní trenér juniorů Trličík. V nelehké situaci – dva zápasy na ledech soupeřů, první na Spartě, druhý v Jihlavě. Vítkovice se z tripu ale vrátily se ziskem čtyř bodů. Proti hvězdami nabité Spartě v holešovické Sportovní hale uhráli Ostravané remízu 2:2 (tehdy se nehrálo do rozhodnutí) a v Jihlavě mužstvo zvítězilo 5:3. Dva zápasy a čtyři body byly velkou vzpruhou. Byl to začátek série tří výher, po kterých se tým dostal z krize. Po oněch zlomových dvou zápasech se Trličík vrátil zpět k juniorce a vítkovický tým, vedený už dvojicí Vůjtek – Holaň měl pak nadosah postup do semifinále play off.

 

2007/2008

Po sezoně bez play off investovaly Vítkovice nemalé prostředky do doplnění kádru a posílení. Jenže tým, vedený Miroslavem Fryčerem, se i přes zvučná jména v sestavě trápil. Konec prosince zastihl Vítkovice na 10. místě. Zlomovou se stala série osmi zápasů s jedinou výhrou za tři body a jedním úspěchem za dva body. Dvojice Fryčer – Daneček už do Vánoc 2007 nevydržela. Den před Štědrým dnem dostal tým na starost opět tehdejší lodivod juniorů Vítkovic Mojmír Trličík. Znovu mířil s mužstvem na Spartu a v Praze vydoloval bod. Po svátcích záskok Trličíka, doplněného i o Zdeňka Motáka, pokračoval. Tým zvítězil v Českých Budějovicích, v Karlových Varech opět vytěžil bod. Čtvrtý a poslední zápas odtrénoval Mojmír Trličík v derby proti Třinci, Oceláři porazili modro-bílé v Ostravě 4:2. To už bylo ale jasné, že tým přebere nově příchozí kouč Ernest Bokroš. Jenže ten sezonu tehdy nedokázal spasit, Vítkovice podruhé v řadě byly bez play off.

 

2019/2020

Pět porážek v řadě a sesun na předposlední příčku extraligové tabulky znamenal ultimatum pro mužstvo i trenéry ze strany majitele klubu. Dva zápasy na důkaz toho, že si posty ve Vítkovicích zaslouží. Na ledě Karlových Varů to ale byl propadák, porážka 1:9 znamenala konec dua Petr – Trnka. Po cestě z Karlových Varů do Hradce Králové nabral tým v Kladně trenéra juniorů Mojmíra Trličíka. Na východě Čech pak modro-bílí, kteří v předešlých šesti zápasech inkasovali hrůzných 32 gólů, udrželi čisté konto a výhrou 2:0 si připsali tříbodové vítězství po 51 dnech – 15 zápasech. „Bez stoprocentního výkonu brankáře bychom nevyhráli, o tom žádná. Každopádně naším cílem… bavili jsme se o tom, že prostě účel světí prostředky. Že klidně za zápas odehrajeme sedmdesát zakázaných uvolnění, že to nesmí být o kráse, ale hlavně nedostat gól. Do zápasu za stavu nula nula jsme šli s tím, že pokud nedostaneme gól, minimálně jeden bod máme, proto jsme hráli takto a čekali na chyby Hradce, které naštěstí i přišly,“ vrací se k nedělnímu duelu Trličík.

 

Nejvyšší management HC VÍTKOVICE RIDERA v čele s šéfem Alešem Pavlíkem nyní pracuje na zajištění nové trenérské dvojice, která by tým dovedla do klidnějších vod a zachránila extraligovou příslušnost. Jak už bylo zmíněno v pátek, je to otázka nejbližších dní, ale i tak řady soustavných jednání a hledání nejideálnějších variant. Sám Mojmír Trličík samozřejmě otázku na to, zda by se jeho dočasné působení nemohlo změnit na dlouhodobé, dostal: „Tak jako asi i toto může být určitá varianta. Ale netroufám si tvrdit. Vše je nyní v rukou majitele klubu. Po krátkém rozhovoru, který jsem s ním v Hradci po zápase měl je jasné, že noví trenéři by se měli rekrutovat z našeho kraje s blízkým vztahem ke klubu. Určitě se nabízejí známá jména, která by připadala v úvahu. Kdo to ale bude, to je jednoznačně otázka na majitele, Aleše Pavlíka, a na výsledek jeho jednání.“

POSLEDNÍ ZÁPAS

Tabulka A tým 2021/2022

PozTýmZVVPPPPB
10HC Energie Karlovy Vary15602720
11HC VERVA Litvínov15512719
12HC VÍTKOVICE RIDERA13420716
13Bílí Tygři Liberec15404716
14Rytíři Kladno15132911
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >