PLZ – VIT 3:5: Vítkovice vezou z Plzně tři body, po dlouhých osmi letech

Plzeňské prokletí prolomeno! Hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA na západě Čech předvedli výborný výkon a navzdory ztráty dvoubrankového vedení na úvod třetí periody nakonec dotáhli své snažení do vítězného konce. Ostravané vezou z indiánského území všechny tři body, což se jim naposledy povedlo v říjnu 2008! Historicky 100. extraligové střetnutí obou klubů patřilo Vítkovicím.

Jak pro Vítkovice, tak pro Plzeň měl duel na západočeském ledě cenu dvojnásobku bodů. Ostravané mohli po čase opět nasadit do hry uzdraveného obránce Ivana Baranku, stejně tak jako útočníka Daniela Kurovského. V bráně dostal tentokrát opět přednost Daniel Dolejš a celý ostravský tým byl odhodlaný konečně po letech vybojovat v Plzni tolik potřebné vítězství. Škodovka nastoupila do utkání ve speciální třetí sadě dresů černé barvy, Ostravané tak na západ Čech dorazili ve své obvykle domácí bílé. Vítkovičtí nezačali zápas špatně, ale už ve 4. minutě se naplno ukázala tradiční plzeňská nátlaková hra, rychle po sobě pálili Kracík i Tomáš Svoboda a hodně agresivní tlak v obranném pásmu nakonec lvím skokem po puku vyřešil Daniel Dolejš. Hosté následně přesunuli hru před brankáře Machovského, a i když z toho nevytěžili ohrožení brány, získali alespoň přesilovou hru. Kombinačně byla početní výhoda dobrá, jenže žádná ze střel se neujala. V 9. minutě pálil nebezpečně Peter Čerešňák, naštěstí Daniel Dolejš i přes důrazné clonění jednoho ze soupeřů dokázal puk ze vzduchu stáhnout. Kombinace se dařila na obou stranách, domácí měli ale navrch, protože jejich střelecká aktivita byla přece jen vyšší a hlavně nebezpečnější, než u hostů. Na druhé straně pokud jde o defenzivní atributy, tak Ostravané dokázali zachytit nástup domácích a pokrývat dorážky. Také Daniel Dolejš působil od úvodu jistě a dokázal reagovat i na takové pokusy, jako bylo rychlé vyjetí Johnsona zpoza brány se zakončením k tyči. Po druhé komerční přestávce přišel blesk z čistého nebe. Jan Výtisk využil střídání Plzně, nabruslil si s pukem na vlastní modrou čáru a přes dvě třetiny kluziště uspěl – 0:1. Pro vyhlášeného bojovníka to byl první gól po návratu do mateřského celku. Ideální příležitost k vyrovnání získala Plzeň v 17. minutě při vlastní přesilovce. Jenže chybu v rozehrávce na domácí obranné modré vystihl Lukáš Kucsera a navzdory vlastnímu oslabení ujel a překonal Machovského – 0:2. Indiánská odpověď byla okamžitá, Dominik Kubalík vyjel s pukem z rohu a zavěsil jej do Dolejšovy klece – 1:2. Oba góly dělilo jen 9 sekund.

Aktivní úvod druhé periody zbrzdilo vyloučení na straně Vítkovic, které pro krvavý šrám v obličeji Kadlece bylo dokonce čtyřminutové. Hned na začátku pálil tvrdě z kruhu Tomáš Svoboda, Daniel Dolejš puk odrazil, ale vyjel přitom mimo bránu, naštěstí byl na místě Jan Výtisk, který puk zachytil a nedovolil tak dorážejícím posunout kotouč do odkryté klece. Krátce poté pálil Dominik Kubalík do tyče. Ostravané se ve čtyřminutovém oslabení hodně zapotili, ale ustáli jej bez inkasované branky. V pěti hráčích v poli už se pak mohli soustředit i na útočné akce a šli na to chytře, když si vynutili faul po závaru v pásmu Plzně. Přesilovkový zámek využil chytrým obstřelením klubka hráčů před Machovským Ondřej Roman a vrátil Vítkovicím dvoubrankové vedení – 1:3. Inkasovaná branka se na Plzni chtě nechtě podepsala, střelecké pokusy domácích už neměly takovou razanci. Hra začala být více fyzická, bojovná, což samozřejmě více vyhovovalo hostům, kteří se bojovností chtějí v této sezoně prezentovat. Ve 33. minutě ale přišla další přesilovka Plzně a domácí fandové se velmi hlasitě domáhali snížení, jenže jejich přání zůstalo opět díky výborné defenzivní práci hostů nevyslyšeno. Urputná taktická bitva pokračovala. V hledišti si mezitím stále více začala převahu získávat početná, asi třicetičlenná skupinka vítkovických fandů.

Plzeň potřebovala co nejrychleji snížit a dostat se tak na kontakt. Po několika testovacích pokusech se jí to podařilo ve 45. minutě, když se po vyhraném buly v útočném pásmu dostal puk na modrou k Davidu Skleničkovi, který i s pomocí teče jednoho z bránících hráčů překonal Daniela Dolejše – 2:3. Indiáni chtěli svou šanci chytit za pačesy a dosáhnout na vyrovnání, přidali na aktivitě a i agresivitě. Jakub Lev pálil od modré čáry hodně tvrdě, Dolejš vykopl puk do rohu. Západočeši se dočkali ve 48. minutě, po dalším vyhraném buly v obranné třetině Vítkovic se z dorážky prosadil Tomáš Svoboda – 3:3. Drama bylo nasnadě a Ostravané museli přidat, aby nedopustili obrat v zápase. A nejlepší obranou je útok, Roman Szturc vzal na sebe přečíslení dvou proti jednomu na sebe a pouhých 30 sekund po Svobodově srovnání vrátil Vítkovice do vedení – 3:4. Stejně rychle, jako se opět změnilo skóre, změnil se i poměr sil na ledě, Ostravané byli zase viditelně aktivní, Škodovku ztráta remízy zaskočila. Přesilová hra z 50. minuty dala šanci domácím, ale v kritických momentech to byl Daniel Dolejš, kdo vychytal Svobodu i Kubalíka. Vítkovičtí se rozhodně nezatáhli, snažili se stále aktivně přistupovat k zápasu, úspěšně napadali, což činilo domácím s postupujícím časem stále větší problémy, protože se nemohli dostat do tempa. Komeční přestávka zapůsobila pro domácí jako falešný oddechový čas. Trenér Martin Straka se snažil svým svěřencům dát poslední pokyny k finální zteči na vítkovické vedení. Hosté přistoupili k zápasu pragmaticky a stále stejným přístupem se snažili si držet soupeře od těla. V 58. minutě navíc ujel Petr Kolouch s Michaelem Vandasem v přečíslení, ale Machovský úspěšně zasáhl. Na druhé straně vytáhl záhy mnohem efektnější lapačku Daniel Dolejš proti pohotovému Tomáši Svobodovi. Minutu a padesát sekund před koncem třetí třetiny odvolala Plzeň Machovského, rychlé přistupování Ostravanů k soupeřům znemožňovalo domácím snadné zakončení. Riskantní rozehrávku na prázdnou bránu zkusil Michael Vandas, ale těsně minul klec. Drama pokračovalo v obranném pásmu Vítkovic, a ačkoli Škodovka zaujala palebné postavení, hostům se jej podařilo prolomit a David Květoň dovezl kotouč do prázdné klece – 3:5. Ostravané po dlouhých osmi letech konečně na ledě prolomili plzeňské prokletí a z ledu indiánů vytěžili všechny tři body! Tři desítky vítkovických fandů si mohly v Plzni konečně vychutnat vítěznou děkovačku.

Hlasy trenérů po utkání:

Jiří Hanzlík (HC ŠKODA PLZEŇ): Mně se naopak utkání hodnotí těžce. Vstoupili jsme do něj poměrně slušně, bylo to vyrovnané. Pak jsme dostali dva rychlé góly, které nebudu moc popisovat – srazily by každý tým. Přesto jsme výsledek dokázali vyrovnat. Následující střídání přišla velká šance na naší straně, pak následovala naše chyba na modré čáře a protiútok dva na jednoho, který rozhodl zápas.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme samozřejmě rádi, že jsme navázali na výkon z posledního zápasu s Litvínovem. Každý zápas je důležitý. Vstoupili jsme do utkání aktivně, bohužel se nám nepovedl úvod třetí třetiny a málem se nám to vymstilo. Za vítězství jsme tedy rádi.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)

Branky: 18. D. Kubalík (Kracík), 45. D. Sklenička (Koreis), 48. T. Svoboda (D. Kubalík) – 14. Výtisk (L. Kovář), 18. Kucsera, 27. Roman (Kucsera, Sloboda), 49. Szturc (L. Kovář), 60. D. Květoň (Vandas, Kolouch). Rozhodčí: Petružálek, Polák – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5005. Střely na branku: 31:35

HC ŠKODA PLZEŇ: Machovský – Kvasnička, Čerešňák, Moravčík, P. Kadlec, Pulpán, D. Sklenička, Němeček – D. Kubalík, Kracík, T. Svoboda – Vracovský, Kodýtek, Indrák – Johnson, Lev, Švarc – Vondráček, Koreis, Hrnka

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Výtisk, L. Kovář, D. Krenželok – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Hudeček, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Vandas – E. Němec, Illéš, Tomi – Kurovský