Logo hokejových Vítkovic oslavilo 20 let

Už déle než 20 let je vítkovický hokej spojován jen s jedním znakem: červeno-modrým kruhem, kterému dominují tři hokejky. Logo někdejšího HC Vítkovice, dnešního HC VÍTKOVICE STEEL slaví dvě dekády a je tak druhým nejdéle užívaným znakem klubové historie.

Když na podzim 1993 otevřela své brány nová a samostatná česká extraliga, Vítkovice do ní vstoupily s obměněným názvem a také novým logem. TJ Vítkovice (či někdy po roce 1989 užívaný název SSK Vítkovice) byl nahrazen pro Česko tak typickým přídomkem HC – Hockey Club, či dokonce Hockey Company. HC Vítkovice přišel do výroční sezony České republiky také s novým klubovým znakem.

„Původně používaly Vítkovice znak historického SSK, který byl v průběhu let modifikován do hokejové podoby. Základem, který byl pro všechna sportovní odvětví s názvem Vítkovice stejný, byla pavéza s bílo-červenými podélnými pruhy pro název klubu a s modro-bílými svislými pruhy. Těm po modifikaci dominovaly tři zlaté hokejky, puk a také logo vítkovických železáren. Od roku 1993 ale hokejové vítkovické byly společností s ručením omezeným a neměly přímou návaznost na vítkovický sportovní klub. František Černík si tehdy přál vytvořit nové logo, které by mělo hlavně kulatý základ. Tak jsem mu připravil několik variant, které ale nechal jsem se inspirovat původním logem – tedy většinové červené a modré barvy s dominujícími třemi hokejkami,“ popisuje vznik současného loga Vítkovic jeho autor Karel Pinkas.

Původní a prvotní verze ještě obsahovala logo vítkovického železárensko-strojírenského gigantu, konkrétně na puku. Ovšem už od sezony 1995/1996 byl puk černý, bez loga.

S nástupem digitalizace a příchodem nových grafických trendů došlo deset let po vzniku loga k jeho částečné úpravě, před sezonou 2004/2005, logo HC Vítkovice dostalo nový facelift. „To už měla na starost agentura Api, logo se stalo plastičtější, přidané vlny k hokejkám navodily dojem pohybu a tedy dynamičnosti,“ podotýká Pinkas. K roku 2005 se také vztahuje zatím poslední detailnější úprava. Vzhledem ke změně názvu klubu na HC VÍTKOVICE STEEL, bylo slůvko steel doplněno logicky i do loga, čímž vznikl znak, který zná hokejová veřejnost dodnes. Jeho základy byly ovšem položeny už před dvaceti lety, a vedle původního originálního znaku SSK je tak toto druhým nejpoužívanějším a tudíž také nejtradičnějším logem vítkovického hokeje.

Jaký je váš názor na současné logo Vítkovic? Preferujete nějakou z jeho předchozích verzí? Diskutujte pod článkem… (podnět k diskuzi neznamená, že by se logo mělo v dohledné době měnit, jen nás zajímá váš názor, děkujeme).