Hattrick? Vzpruha pro hlavu, teď na to hlavně navázat, říká střelec Petr Fridrich

Osm utkání trval střelecký půst Petra Fridricha. Naposledy se prosadil sedmého ledna do sítě pražské Sparty a jeho branka tehdy k bodovému zisku nevedla. Dnes hattrickem sestřelil kladenské Rytíře a přisoudil jim třináctou porážku v řadě a Vítkovicím první tříbodovou výhru v domácí sérii zápasů. Fridrich navíc nemusel zůstat „jen“ u tří branek, klidně mohl další dvě přidat. Vítkovičtí fanoušci teď mohou doufat, že si příště Fridrich zapamatuje nejen učivo ke zkouškám při svém studiu na VŠB, ale také svůj gólový recept. Ten bude potřeba už v neděli v Moravskoslezském derby s Třincem.

Petře, my jsme se tady zahloubali do statistik, a jestli se nepleteme, tak více než jednu branku v zápase se ti podařilo vstřelit jednou a bylo to před dvěma lety právě proti Kladnu. Sedí ti zápasy proti nim?

Nevím, jestli mi úplně sedí. Je to o tom, jestli to tam napadá. Já jsem se předtím střelecky trápil, měl jsem jako vždy hodně šancí, ale nepadlo to tam. Dneska se to otočilo, napadalo to tam a jsou to důležité tři body.

Důležitý byl hlavně ten tvůj druhý gól. Sami jste mohli inkasovat, ale z protiútoku se vám podařilo udeřit. Jaké jsou v tu chvíli pocity?

Je to určitě úleva, že jsme odskočili, protože ten závěr první třetiny nebyl z naší strany moc dobrý a zase jsme odskočili na dvoubrankové vedení. Bylo dost šancí na obou stranách a byli jsme rádi, že jsme ten gól dali zrovna my.

Nakonec jste s tím zápasem malinko hazardovali, protože Kladno mělo hodně šancí na to, aby s tím výsledkem něco udělalo.

Byl to chvílema otevřený hokej, nevím úplně, jaká byla příčina. Poslední dva zápasy jsme z defenzivy zahráli slušně, ale měli jsme problém dát gól. Dneska to tam z nějakých šancí napadalo, ale zase jsme měli hodně otevřené dveře vzadu, takže se na to musíme podívat. Jsou to pro nás důležité tři body.

Už to z tvé strany asi bylo potřeba, je to tak? Protože naposledy ses prosadil skoro před měsícem na Spartě.

Jo, vždycky to potěší po takové nějaké sérii bez bodu, ještě když ta hra není úplně ideální. Nebo naopak, když ty šance jsou a člověk je nepromění, tak je to zase vzpruha pro tu hlavu a teď jde o to, na to navázat týmově nebo samozřejmě i střelecky a připravit se na play off.

Dnes jsi ukázal pokaždé dobrý výběr místa a vždy ses objevil tam, kde bylo potřeba.

Někdy je to samozřejmě i o štěstí. Někdy je výběr místa dobrý, ale odrazí se to někam jinam. Dneska se to odrazilo ke mně, takže já jsem za to rád a uvidíme, jak to bude dál.

Radek Smoleňák zmínil, že dnes je nějaký divný den, možná úplněk. Vnímal jsi něco podobného i ty naopak plusově pro tebe?

Tak vždycky je pozitivní, když dá člověk gól hned v prvním střídání, pak se mnohem lépe hraje, takže potom jsem si mnohem více věřil a druhý i třetí gól se ke mně odrazil. Já musím říct, že pro mě den dobrý.

U třetího gólu hlásili Marcela Barinku, kotel vyvolával tebe. Měli jste v tom jasno?

Jo, tak já jsem věděl po tom, co jsme se s Barim bavili, že jsem to dal já. Samozřejmě na střídačce už něco proběhlo, pak kotel, takže asi jsem to nějak neřešil, koho hlásili.

Všiml sis letících čepic?

Jojo, všiml. Šel jsem pak na led, takže všiml.

A to, že malý kluk málem dostal od ochranky?

(Směje se) To už samozřejmě ne, já jsem se díval na led a zápas.

Dnes byl zápas ve znamení charity O kapku lepší hokej, dá se říct, že dnes i o kapku lepší střelba z tvé strany. Necháš si oranžové omotávky pro štěstí?

Uvidíme ještě, jak to bude v neděli, ale kdyby to vyšlo i v neděli, tak je určitě šance, že bych si je nechal.

Jen pro zajímavost, jak jsi na tom se studiem, už jsi školu dokončil?

Školu pokračuju, teď máme zkouškové období, před námi nový semestr a píšu diplomku, takže těžké období.

Prozradíš nám téma diplomové práce?

Dynamický model absorpce benzolu z koksárenského plynu (směje se)