CHL: GRO – VIT 0:2: Vítkovice vynulovaly Grodno na jeho ledě a slaví vítězství

První vítězství sezony. Vítkovice vyzrály v Bělorusku na obranný val Němanu Grodno, ustály řadu vyloučení a zaslouženě si připsaly první tři body do tabulky, čímž si pomohly se svými šancemi na postup ze základní skupiny. Brankář Pavel Kantor vychytal čisté konto.

Už samotné předznamenání zápasu ukázalo, že v Grodnu berou Champions Hockey League opravdu prestižně. Město vyzdobené pozvánkami na utkání, před stadionem vlajky nejen místního Němanu, ale překvapivě i Vítkovic, vstupenky do poslední beznadějně vyprodané už týden před termínem střetnutí. Ostravané dorazili do Běloruska v osekané sestavě, jednak chyběl zraněný obránce Klok a na poslední chvíli vypadl i centr první formace Petr Kolouch, kterého na cestu nepustila silná alergická reakce po bodnutí včelou. Grodno se už dříve prezentovalo velmi propracovanou obranou a stejně tak silou v domácím prostředí v rovině získávání početních výhod. Neuplynula ani půlminuta a už domácí hráli přesilovku. Vítkovice hrály pod velkým tlakem, ale zvládly jej ustát i díky výbornému Kantorovi v brance. Ovšem na první opravdové a vážnější šance se čekalo dlouho. V rovnovážném stavu totiž Grodno vyčkávalo ve své třetině na akce Vítkovic. Ostravané však během první třetiny hráli třikrát oslabeni, aniž by jedinkrát zakusili přesilovku. Zvláště poslední, třetí ve 13. minutě byla velmi nebezpečná, Kantor však byl pozorný a ustál vše, co na něj Bělorusové vyslali. V závěru třetiny se pak o slovo přihlásili hosté, Vandas nejprve střílel nad, ale v 19. minutě, v avizované výhodě, poslal Jan Káňa puk ze skrumáže na straně před prázdnou bránu Stanislavu Balánovi, a ten puk zametl do sítě – 0:1

Druhou třetinu načali brejkovým přečíslením domácí, ale nevytěžili z něj srovnání. Odpověď Vítkovic byla stejná, ovšem také stejně neefektivní. Klubový lékař měl v prvních minutách druhého dějství hodně práce, ošetřit potřebovali po střetech, nutno podotknout netrestaných, Szturc a krátce po něm i Balán. Ostravané byli hodně aktivní, předvedli přečíslení tří proti jednomu, velký tlak v pásmu, ze kterého si vykoledovali také první přesilovou hru. Modro-bílí udávali tempo hry, i když Něman rozhodně nebyl snadným soupeřem. Ve 28. minutě stouply akcie hostů po krásném průniku Michaela Vandase po křídle a ještě hezčím zakončení do růžku Samankovy branky – 0:2. Grodno přitvrdilo v osobních soubojích a Vítkovičtí jim chybami, například při střídání, ze kterých pramenila hned dvě vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě, pomáhali v šancích dostat se zpět. Nutno ale podotknout, že vlastní obětavostí zase dokázali tlak Němanu ustát, na Kantorovi si navíc vylámali zuby Mikulík, Seman, Chovan či Koršunov. Prostřední dějství nabídlo i dvě šarvátky, které ale nepřerostly v pěstní souboje.

Zkraje třetí třetiny mělo Grodno opět početní výhodu. Jedna střela padla do brankoviště a domácí se dožadovali gólu, už se radovali. Rozhodčí si ale vyžádal konzultaci s kolegou u videa a ten platnost gólu nepotvrdil. Vítkovičtí ustáli největší ohrožení jejich vedení a pak si počínali chytře. Nikam se nehnali, nechali, ať Grodno předvede více a domácí měli problémy. Až v posledních minutách opět díky přesilové hře Grodno, nebezpečně pálil Seman. Pavel Kantor ale měl svůj den. Vítkovičtí nepustili Něman do závěrečného tlaku, vlastní aktivitou odebrali Grodnu šanci na změnu vývoje zápasu. Ostravané dovedli utkání do vítězného konce a mohli slavit první tři body v sezoně.

CHAMPIONS HOCKEY LEAGUE

HC Něman Grodno – HC VÍTKOVICE STEEL 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky: 19. Balán (J. Káňa, Vandas), 28. Vandas (Balán). Rozhodčí: Oskirko (RUS), Nalivajko – Badyl, Klijaščeunikau (všichni BLR). Vyloučení: 3:9. Bez využití. Diváci: 2613 (vyprodáno)

HC Něman Grodno: Samankov – Seman, Koršunov, Jakimovič, Kaznadej, Bogolejša, Kopylets, Čerevač, Kovrach – Lisickin, Mikulík, Chovan – Bojarčuk, Skladaný, Božko – Michajlov, Stepanov, Lastovetskij – Kutsevič, S. Maljavko, A. Maljavko

HC VÍTKOVICE STEEL: Kantor – Kudělka, Štencel, Štich, Sloboda, Čerešňák, Pastor, L. Kovář – Szturc, Hlinka, Olesz – J. Káňa, Balán, Vandas – Kucsera, Burger, Zdráhal – Húževka, Strapáč, Tomi.