ZLN – VIT 4:1: Ze Zlína bez bodů, ševci rozhodli v přesilovkách

Do vedení mohl poslat vítkovické Lakatoš, který ujel ve vlastním oslabení, jen centimetry mu chyběly k tomu, aby dotáhl svou povedenou kličku a poslal puk za bezmocného Kašíka. Vítkovice ustály dvě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovku domácích, ale po ní překlopil vedení na zlínskou stranu dělovkou od modré čáry Makarenko. Druhá třetina byla významně ovlivněna vyloučením Lindberga do konce utkání a po následném prohřešku Flicka hráli domácí opět dvouminutovou přesilovou hru pět na tři, ve které vedení navýšil Claireaux. Lakatoš pohlednou individuální akcí snížil, ale o dvě minuty později vrátil domácím dvougólový náskok Němec. Ve třetí třetině se na ledě přiostřovalo, což vyústilo v potyčku Lakatoše s Novotným. V následné přesilové hře domácích stanovil výsledné skóre Hajcman. Kaňkou na tomto vypjatém utkání bylo rasistické skandování domácích diváků při pobytu Lakatoše na trestné lavici.

Zlínští Berani doslova bojují o zázrak v podobě úniku ze sestupové pozice. V posledních utkáních dokázali bodovat, porážet favorizované celky a v pátečním duelu proti tradičnímu soupeři z Ostravy chtěli na předešlé úspěchy navázat. Vítkovičtí proto na Zimní stadion Luďka Čajky přijeli ostražití. V sestavě chyběli zranění Bukarts, Dej a Gewiese. V obraně zatím ještě nefiguroval zadák Ruslan Pedan – nová vítkovická posila – což je s ohledem na jeho přesun přes půl zeměkoule z Chabarovsku spojený s kratším tréninkovým výpadkem docela logické. Do brány se po dvou zápasech vrátil Aleš Stezka.

Také zápasy tohoto 49. kola se nesly v duchu akce O Kapku lepší hokej – charitativní akce českého hokeje pod patronací Nadačního fondu Kapka naděje sbírající finanční prostředky pro děti s diagnózou poruchy krvetvorby. Barvou projektu je oranžová, většina hráčů si na svou výstroj dala něco oranžového a například kapitán Roman Polák nastoupil ve speciálním dresu s oranžovými detaily a prvky.

V úvodní minutě dobře napadala první formace, ale Lakatošova střela mířila mimo branku. První náznak průniku domácích zastavila jak píšťalka rozhodčích, tak tvrdý bodyček Patrika Kocha, který si počíhal na svého soupeře u modré čáry. O malou chvíli si při napadání nedal pozor na hokejku Fridrich a první přesilovou hru tak dostali k dispozici domácí. Jako první ale zahrozili vítkovičtí, když se do úniku dostal Lakatoš. Ten vymíchal Kašíka, ale po bekhendové kličce nedokázal zasunout kotouč do odkryté branky. Zlínští se k ohrožení Stezky v přesilové hře nedostali. Po návratu Fridricha na led ale zajímavě od modré čáry střílel Makarenko a proti Okálově nebezpečné střele z vrcholu brankoviště zasáhl včas betonem Stezka. V plném počtu se hrálo jen chvíli, protože krosčekem ve středním pásmu se provinil Lindberg. K němu si za malou chvíli přisedl také Hruška s Bernovským, neboť hlasité protesty Jana Hrušky byly rozhodčími oceněny dvěma minutami a desítkou za nesportovní chování k tomu. Zlín tak měl k dispozici dvě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovku, ve které tvrdě pálil od modré čáry nejlepší střelec Zlína Gazda. V další dobré palebné pozici byl v mezikruží Köhler, ale jeho pokus Polák úspěšně zablokoval hokejkou. Domácí tak dvojnásobnou přesilovou hru nevyužili. I přesto to byli právě Berani, kteří šli do vedení jako první. Pavel Makarenko se s tím nepáral, po přechodu modré čáry napřáhl a tvrdou střelou schovanou za clonícím Stehlíkem propálil Stezku – 1:0. O vyrovnání se pokoušel Rob Flick, ale jeho střela byla zblokována domácími obránci mimo tři tyče. Podobně jako Makarenko u první branky to vyzkoušel Lindberg, ale Kašík kotouč udržel ve své výstroji. Po buly tvrdě pálil Lakatoš, ale jeho střela nemířila přesně. Do obrovské šance se po Plášilově přihrávce prokličkoval Lednický, jeho bekhendovou kličku ale dokázal Kašík přečíst a puk špičkou betonu se štěstím vyrazil. Při střídání čtvrté formace od modré dobře pálil Kovář, ale zlínský brankář v krkolomné pozici vyrazil mimo. Vyhozený puk ve středním pásmu jako první zpracoval Hruška, kterého záchrannou brzdou zastavil Žižka. To pro Vítkovice znamenalo první přesilovou hru, kterou rozdělila první siréna.

Vítkovice úspěšně kombinovaly v útočném pásmu, ale ne a ne se dostat do pořádné palebné pozice. Solovjevova dělovka od modré čáry skončila na zadním mantinelu a proti Maroszově pokusu z levého kruhu se Kašík stihl včas přesunout. Ve čtvrté minutě zůstal po tvrdém souboji s Lindbergem na ledě ležet Žižka. Byť rozhodčí původně vyloučení nesignalizovali, obdržel Lindberg po následné poradě rozhodčích pětiminutový trest do konce utkání. I tentokrát se podařilo vítkovickým ujet v početní nevýhodě do brejku, ale Solovjev Krenželokovu přesnou přihrávku nezužitkoval a přestřelil. Po Flickově nedovoleném bránění navíc dostali domácí podruhé v zápase k dispozici dvojnásobnou početní výhodu trvající dvě minuty. V ní ostřelovali Stezku ze všech pozic. Vítkovický brankář se navíc mohl spolehnout na obětavost svých obránců. Po Gazdově ráně se puk zastavil pod betonem Stezky a o dorážejícího Malleta se postaral Kovář. Gazda byl nadále střelecky aktivní, ale první střela skončila na Stezkově vyrážečce a druhá na chráničích obětavého Kocha. Do konce dvojnásobné přesilovky domácích zbývalo něco málo přes dvacet vteřin, když Gazdovu střelu z vrcholu pravého kruhu Stezka úspěšně vyrazil. Kotouč se ale od betonů odrazil do Kovářových bruslí a následně dopadl přesně do míst, kde byl ke střele připraven Claireaux, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil – 2:0. Zlín tak navýšil své vedení a navíc pokračoval v přesilové hře. Po Suhradově nahození bylo před Stezkou živo, ale brankář Vítkovic spolu se svými spoluhráči udržel kotouč před brankovou čárou. V závěru přesilové hry pálil Mallet, ale ex-vítkovický útočník těsně minul levou tyč branky. Do přečíslení tři na dva se dostala čtvrtá vítkovická formace, ale Fridrichova střela skončila zblokována v ochranné síti. Ve čtrnácté minutě druhé třetiny to vzal na sebe Lakatoš a individuální akcí vyvezl kotouč z obranného pásma, v útočné třetině proklouzl stahovačkou mezi čtyřmi zlínskými hráči, přičemž zejména Suhradu proměnil v cvičný kužel a i přesto, že byl faulován, zavěsil nad Kašíkovu lapačku – 2:1. Šanci k vyrovnání měly Vítkovice při přečíslení čtyř vítkovických na dva zlínské. Plášil ale nezakončil přesně. Na druhé straně zaváhal Kovář, čehož mohl využít Mallet, který ale trefil levý Stezkův beton. Zlínská formace dále kombinovala v útočném pásmu, kotouč se dostal k Ondřeji Němcovi, který se od levého mantinelu prokličkoval na vrchol kruhu, odkud přesnou ranou trefil roh Stezkovy branky – 3:1. Snížit mohl Plášil, který se dostal ke střele z mezikruží, jeho střela z první ale nemířila mezi tři tyče. V závěru třetiny se sekáním provinil Köhler. Plášilovo nahození před brankou zpracoval Kalus, který ale z otočky nevyzrál na Kašíka.

Po kombinaci pálil z mezikruží Marosz, ten ale musel kotouč lovit mezi svými bruslemi, a proto jeho střele chyběla potřebná razance. Kalus se pokusil nahrnout kotouč do brankoviště po svém objetí branky, ale před brankou nebyl nikdo z jeho spoluhráčů. Vítkovice nicméně pokračovaly v tlaku a nebezpečně střílel od modré čáry Koch, jehož pokus byl ještě před Kašíkem tečován. Ve stejném čase se před zlínskou brankou provinil nedovoleným bráněním Ferenc a Vítkovice tak mohly pokračovat v tlaku díky přesilové hře. V té to překvapivou střelou zkoušel Lakatoš, ale kotouč se zastavil na Kašíkově betonu. Lakatoš i nadále ostřeloval zlínskou branku a svým dalším pokusem orazítkoval tyč. Vítkovice pokračovaly v tlaku i po konci přesilové hry, ale Stehlíkova rána mířila těsně vedle tyče. Po dlouhé době se ke střele dostali také domácí, ale Mallet nemířil přesně a minul branku. Okál se po Sedláčkově přihrávce dostal do náznaku úniku, ale Solovjev se zvládl k Okálovi vrátit a hokejkou zblokoval jeho střelecký pokus. Po střetu Lakatoše s Novotným na modré čáře si to nenechal Lakatoš líbit a na ledě se strhla drobná šarvátka, po které na trestnou lavici usedli oba její aktéři. Lakatoš inkasoval dvouminutový trest za hrubost navíc. Vítkovický útočník si pak na trestné lavici musel vyslechnout rasistické skandování domácích fanoušků, kteří hodně rychle zapomněli na Lakatošovo angažmá ve Zlíně. Vítkovice nezačaly oslabení špatně, Bondra dojel vyhozený kotouč a vhazovalo se před Kašíkem, po buly navíc nebezpečně střílel Koch. Zlínští ale přece jen přesilovou hru využili. Suhradova střela od modré čáry se zastavila o Solovjevovu hokejku a na odraz kotouče nejlépe zareagoval Hejcman, který překonal Stezku – 4:1. Ke dvěma střelám se dostal Fridrich a po té druhé si Lednický nenechal líbit krosček Sedláčka a strhla se potyčka, která připomínala spíše řeckořímský zápas, ve kterém Sedláček povalil Lednického k zemi. Zbytek zápasu se dohrál v poklidu a domácí tak získali všechny tři body.

Luboš Jenáček (PSG Berani Zlín): Zápas mohl být v 5. minutě již rozhodnutý. Vstup do utkání jsme měli vlažný, špatně jsme bruslili, nezahráli jsme dobře přesilovky. Nastartoval nás první gól Pavla Makarenka, kdy jsme paradoxně po špatné přesilovce dali gól ze střely kousek pod modrou. To nám nalilo síly, poté jsme se zlepšili a šly nám lépe nohy. Jak jsem říkal už několikrát, když vedeme, tým je úplně jiný než když prohráváme. Pak už jsme zápas vybojovali, brankář Kašík nás hodně podržel. Šli jsme za výhrou a závěr jsme zvládli.“

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Vázlo nám založení od obránců, byli jsme slabší v předbrankovém prostoru jak u nás, tak u soupeře. Nevyhrávali jsme osobní souboje, Zlín vyhrál zaslouženě. Bylo spoustu vyloučení, některá vyplynula ze hry, některá byla z naší strany naprosto zbytečná. I to rozhodlo zápas.

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA
4:1
(1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 8. Makarenko (Ferenc, Suhrada), 27. Claireaux (Gazda, Honejsek), 36. Němec (Claireaux, Mallet), 53. Hejcman (Suhrada, Němec) – 34. Lakatoš (Marosz). Rozhodčí: Svoboda, Kika – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:6, navíc P. Sedláček (Zlín) na 5 minut, J. Hruška na 10 minut, Lindberg na 5 minut a do konce utkání, Lednický (všichni Vítkovice) na 5 minut. Využití: 2:0. Diváci: 1 000 (maximální možná kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 22:28.

PSG Berani Zlín: Kašík – Novotný, Gazda, Němec, Suhrada, Žižka, Ferenc, – Honejsek, Claireaux, Mallet – Köhler, Hejcman, Mikhasenok – Kubiš, Veselý, Zabusovs – Okál, Makarenko, Sedláček – Fryšara

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Polák, Solovjev, Stehlík, Plášil, Kovář, Koch – Lakatoš, Hruška, Krenželok – Kalus, Flick, Bondra – Lindberg, Marosz, Lednický – Fridrich, Chlán, Bernovský