ZLN – VIT 3:2 PP: Bod, ale mohly být tři, Zlín obracel v závěru

Vítkovičtí ve Zlíně sahali po třech bodech, ale Berani zlomili jejich odpor na rozhraní 60. minuty. Osmapadesát vteřin před třetí sirénou srovnával Claireaux a v 62. minutě rozhodl v prodloužení samostatným únikem Köhler. Ostravané vezou z města ševců bod, ale vzhledem k průběhu mohli pomýšlet na víc.

Vítkovičtí museli těsně před cestou do Zlína narychlo řešit problém se sestavou. Vinou disciplinárního trestu nemohl na poslední chvíli naskočit do utkání kapitán Jan Výtisk. Jeho místo v sestavě, ovšem na pozici sedmého beka, tak zaujal Lukáš Kovář. Kapitánské céčko na dresu nesl útočník Rastislav Dej.

První větší šancí byla už v 1. minutě šance Petra Šidlíka, která Libora Kašíka v brankovišti notně zamotala. První třetina se převážně hrála v rychlém tempu, aktivita se střídala, ale objektivně se dá říct, že domácí měli o něco více ze hry. Brankář Miroslav Svoboda byl ve větší permanenci a likvidoval také nebezpečnější šance, například v 5. minutě, kdy zasahoval v krátkém sledu po sobě proti pokusům Kubiše a Sedláčka. V 7. minutě se Zlínští na něj hnali v přečíslení dvou proti jednomu, Zdeněk Okál vzal akci na sebe, ale přestřelil. To Kašík krátce na to musel zakročit proti Trškově střele po závaru Vítkovic v útočném pásmu. Ostravané byli nuceni po faulu na Ondráčka hrát oslabení a navzdory tlaku ševců jej přečkali bez úhony. I v rovnovážném stavu si domácí uchovali aktivitu, Svoboda zpacifikoval Žižkovu ránu z mezikruží a proti Köhlerovi zasahoval hned třikrát. Do přestávky i díky tomu diváci ve Zlíně gól neviděli.

Zlínští otevřeli druhou třetinu náporem v útočném pásmu. Hned na úvod zasahoval Svoboda proti pokusu Hermana z bezprostřední blízkosti. Přestože ostravská defenziva byla pod tlakem, dokázala efektivně eliminovat pokusy soupeře na nezbytné minimum, bylo ovšem potřeba vymyslet i něco směrem dopředu, zlínská obrana ale byla neméně úspěšná v napadání rozehrávek a hrozících brejkových situací. Změnu přinesla první přesilovka hostů. Po půlminutovém tlaku v útočném pásmu se rozvlnila síťka za Kašíkem, po spolupráci s Trškou a Bukartsem se prosadil z krátké vzdálenosti Dominik Lakatoš – 0:1. Vítkovické vedení se otřáslo ve 26. minutě po úniku Sedláčka, ale Svobodův beton byl proti vyrovnání. Vstřelený gól neměl negativní dopad na vítkovickou hru, hosté nadále trpělivě bojovali na defenzivní straně a směrem dopředu zbytečně neriskovali, na druhé straně při zakončení byo znát určité sebevědomí, nabyté vedením. V další přesilové hře, z 28. minuty, hned v prvních vteřinách hodně tvrdě a zároveň nebezpečně pálil z jízdy opět Lakatoš. Vítkovičtí následně založili přesilovkový vzorec, pálili Bukarts, Roman, Trška, znovu Roman. Kašík se ale pod kanonádou překonával. Karta se obrátila za polovinou utkání, kdy i Zlín získal možnost druhé početní výhody, nevytěžil z ní ale vůbec nic, vítkovická čtveřice na dlouhý čas zdržela žluté v jejich obranném pásmu a z tribun Zimního stadionu Luďka Čajky se na domácí snášel pískot. Korunu všemu dalo špatné střídání a z toho vyplývající trest pro Berany. Zkrácená výhoda byla pro modro-bílé další šancí k nátlakové hře. Závěr třetiny přinesl důraznější hru ze strany Beranů. Naštěstí pro hosty, žluto-modré zklamala kombinace a ještě tady byl také připravený Svoboda v bráně. Nutno také přiznat, že se na ledě mezi jednotlivými hráči mnohem více jiskřilo, Ferenc, Claireaux, Köhler za domácí a například Bodák nebo Schleiss či Šidlík za hosty stáli v zárodcích šarvátek, rukavice ale zůstaly na rukou. V poslední minutě prostřední části ujel hostující Dlouhý, Kašík vyrazil nad sebe. Hned na to tu byl brejk Clairauxe, Svoboda také puk odrazil a skóre tak zůstalo do druhé sirény nezměněno.

Zlínský nástup do třetí periody byl opět hodně nebezpečný pro hosty. Miroslav Svoboda byl v permanenci. Vítkovičtí byli nuceni se pod nátlakem soupeře přece jen více zatáhnout, což jim ale nebránilo ohrožovat Kašíka hbitými brejkovými výpady, jako tomu bylo třeba v případě úniku Schleisse, nebo pokusu Veselého. Obecně byla aktivita na holích žluto-modrých. Ostravané to neměli lehké, důrazní Berani se stále drželi v útočném pásmu a snažili se utahovat smyčku kolem Miroslava Svobody. Ve 46. minutě pálil z modré Ferenc, puk se odrazil do volného prostoru a před dorážkou do prázdné brány zachraňoval na poslední chvíli Trška. Emoce ale na ledě vřely, při současném vyloučení Schleisse a Okála vzplála další šarvátka a odpočinout si šli Lakatoš s Köhlerem. Ve 48. minutě kolem Svobody doslova hořel led, vítkovický brankář ale i za přispění kolegů, v sedě, dokázal odolat náporu a střelám Hermana a Šlahaře. V 50. minutě se hosté konečně výrazněji osvobodili, na útočný výlet se po kombinaci se Zdráhalem vydal obránce Trška, ujel sám, ale Kašíka v nájezdu nepřekonal. Na druhé straně krátce na to zahrozil také zadák. Nezachycený kotouč se pokoušel dorážet za Svobodu domácí kapitán Tomáš Žižka, ale ani on na vítkovického strážce svatyně nenašel recept. Drtivý tlak ale museli domácí přece jen využít, v 52. minutě srovnal z mezikruží Zdeněk Okál – 1:1. Radost a euforie ale domácím vydržela přesně 34 vteřin, po útoku dvojice Radek Veselý – Alexandre Mallet kapituloval Kašík podruhé – 1:2. Vítkovice tak byly zpět ve vedení. Po dalších závarech ve vlastním obranném pásmu vyvezl v 57. minutě kotouč až před Kašíka Zdráhal, škoda, že se snažil v ideálnější pozici najít Schleisse. Zlínští nadále doráželi na soupeře před jeho bránou, ale čas pracoval pro Vítkovice. Dvě minuty před koncem třetí třetiny si domácí vzali oddechový čas a na střídačce zůstal i brankář Kašík. Power play Beranů měla být pro Ostravany smrtící. Osmapadesát vteřin před koncem se Zlín dočkal, sklepnutí ze vzduchu a puk skončil v bráně. Sudí ale okamžitě zamířili na trestnou lavici poradit se s videorozhodčím. Video potvrdilo, že gól nepadl po zásahu vysokou holí, nicméně hosté reklamovali bránění brankáři ve hře a využili trenérské výzvy. Ta neprokázala provinění proti pravidlům a dorážka Valentina Claireauxe tak byla definitivně potvrzena – 2:2. Definitivně tím byla potvrzena i remíza po třech třetinách.

Na úvod prodloužení zůstal na pravé straně úplně sám obránce Bodák, napřáhl, ale proti jeho střele vytáhl Kašík ukázkový semafor. Efektivita využití šancí byla rozhodující. Zatímco Ostravané zklamali, na druhé straně ujel Bedřich Köhler a nadvakrát důrazně prorazil puk mezi Svobodovými betony – 3:2. Hostující gólman ještě reklamoval dorážku, ale nebylo mu to nic platné, dva body brali ševci.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): Odehráli jsme velmi dobře první třetinu. Z vypracovaných šancí jsme měli vstřelit gól, ale zápas byl pro nás hodně nervózní. Vítkovice byly celou druhou třetinu lepším týmem, zatímco nás srazila využitá přesilovka soupeře. Ve třetí třetině náš výkon byl podobný jako na začátku zápasu. Bylo otázkou času, jestli šance proměníme a naštěstí se to podařilo. Pro nás šťastný závěr utkání a jsme rádi za dva body.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Do zápasu jsme nevstoupili jako v předchozích zápasech. Přesto jsme měli v úvodu pár šancí podobně jako domácí, ale stav byl po první třtině bez bez branek. Do druhé třetiny jsme vstoupili koncentrovaně, hráli jsme velmi zodpovědně do obrany a z toho jsme přecházeli do útoku. Dobře jsme sehráli přesilovou hru a dali gól. Zlín vyvinul ve třetí třetině extrémní tlak. Podařilo se jim vyrovnat stav, my jsme rychle kontrovali a odskočili opět o jeden gól. Byli jsme velmi blízko, Zlín ale se štěstím vyrovnal, V nastavení rozhodl skákající kotouč přes hůl a domácí získali se štěstím bod navíc. Jsme hodně zklamaní, neboť jsme byli minutu od dalšího tříbodového vítězství a zlatých bodů. Věřím, že i získaný bod má velkou cenu.

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 PP (0:0, 0:1, 2:1 – 1:0)

Branky: 52. Okál (Kubiš, Nosek), 60. Claireaux, 62. Köhler – 25. Lakatoš (Bukarts, Trška), 53. Mallet (R. Veselý, Dej). Rozhodčí: Šír, Obadal – Lučan, Kis. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 4 302. Střely na branku: 55:30

PSG Berani Zlín: Kašík – Novotný, Nosek, Freibergs, Ferenc, Žižka, Buchta, D. Řezníček – Köhler, Fořt, Claireaux – Herman, Honejsek, Šlahař – Kubiš, Fryšara, Dufek – Ondráček, P. Sedláček, Z. Okál

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Kvasnička, Trška, Šidlík, Bodák, D. Krenželok, R. Černý, L. Kovář – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, R. Veselý, Mallet – Razgals, Werbik, Guman