Banner Promo

Zkouška jako řemen. Vítkovice čeká zápasová tour ve Švýcarsku a Francii

Datum publikování:

Mezinárodní konfrontace s předními celky Švýcarska i francouzským mistrem. Vítkovice v neděli vyrážejí na týdenní herní soustředění do země helvétského kříže. Čeká je pořádná dávka – čtyři zápasy v pěti dnech, k tomu náročné cestování.

Vítkovice vstoupily do předzávodního období v tomto týdnu. Dva domácí zápasy, dvě výhry – nejprve nad mistrovským Třincem v prodloužení a poté nad Olomoucí v samostatných nájezdech.

„V prvé řadě je vždy i v přípravě lepší vyhrávat, než prohrávat. To si nemusíme nic nalhávat. Kluci odvedli dobrou práci, jak na ledě, tak Radek Philipp a Roman Šimíček na střídačce. Já jsem s nimi byl po celou dobu v kontaktu, po zápase jsem od videotechnika dostal záznam utkání, takže jsem si ho doma mohl rozebrat a s dostatkem času rozebrat a zkonzultovat,“ vypráví hlavní trenér Miloš Holaň, který vinou zánětu nosohltanu nevedl vítkovický tým přímo ze střídačky.

„Samozřejmě je to ještě začátek, takže v naší hře byla spousta chyb, ale i spousta dobrých věcí. Takže nyní jde o to, v těch dobrých pokračovat a ty špatné se snažit odbourat. A nejlepší měřítko je vždycky ten zápas. Trénink je dobrá průprava, ale zápas to nenahradí. Je jiné tempo, jiný rytmus, stojí pro vám jiní hráči, které v uvozovkách neznáte. Takže z tohoto pohledu ty první zápasy splnily svůj účel. Určitě jsme rádi za ty výhry a i já jsem rád za fanoušky. Za to, že si v létě našli cestu na stadion a podpořili mužstvo ve velkém počtu, to je paráda. Takže jedeme dál,“ pokračuje trenér Holaň.

 

Tour po frankofonním okruhu

Jak trenér zmínil, mužstvo jede dál. Doslova. V neděli tým vyrazí na týdenní herní soustředění do Švýcarska. Čeká jej tour po frankofonním okruhu. Cílem je sportovní středisko ve městečku Vallée de Joux nedaleko Ženevy. Právě Servette Ženeva bude prvním soupeřem, který do Centre Sportif Vallée de Joux za Vítkovicemi dorazí. Hned další den čeká modro-bílé střetnutí s HC Lausanne. Čtvrtek bude dnem volna. Následuje přejezd do Francie, konkrétně pod vrchol Mont Blancu a konfrontace s týmem ze Chamonix. Náročná zkouška čtyř zápasů v pěti dnech bude končit v sobotu na ledě francouzského mistra v Grenoble.

„Po všech stránkách za mě je to výborný zájezd. Nehrajeme Champions League, nemáme možnost si vyzkoušet celky nejvyšších soutěží. Tohle bude parádní příležitost. Hlavy na to máme nastavené. Víme, že to bude těžký zájezd – hodně těžkých zápasů v krátkém čase, k tomu náročné cestování, minimum odpočinku. Budeme se snažit rozdělit to zápasové zatížení na více hráčů, abychom pokud možno rozložili síly. Ale ta konfrontace bude k nezaplacení. Očekáváme dobré zápasy, silné soupeře a těšíme se na to,“ míní kouč.

V duelech s Třincem a Olomoucí zůstali někteří z hráčů mimo sestavu, například střelec Dominik Lakatoš nebo nová slovenská posila Mário Grman. Do Švýcarska a Francie ale samozřejmě i s ohledem na náročnost programu míří kompletní kádr i s juniorskou výpomocí. „Chceme takhle vycestovat, navíc bereme juniory Prčíka a Krejsu, abychom skutečně rozložili síly. A, klišé… ale je to tak – budeme postupovat zápas od zápasu s ohledem na aktuální stav a případnou únavu. Budeme dávat příležitost hráčů, budeme zkoušet různé varianty. Tomu ta příprava slouží. O to více, že soupeři budou kvalitní. Možná neznámí, ale kvalitní. A i pro mladé, i starší hráče je lepší mít tyhle soupeře, než týmy z české extraligy a ze Slovenska, kde určitým způsobem víme, jak budou hrát a ten náboj a leckdy i kvalita je odlišná,“ dodává Miloš Holaň.

 

 

Soupeři HC VÍTKOVICE RIDERA na tour

 

Genéve-Servette Hockey Club

Servette Ženeva. Jeden z nejúspěšnějších evropských frankofonních klubů. Ne-li ten nejúspěšnější. Dvojnásobný vítěz Spenglerova poháru z let 2013 a 2014. Na zlato z nejvyšší švýcarské ligy ovšem čeká. Klub založený v roce 1905 má na kontě devět stříbrných medailí. První z roku 1917! Poslední z roku 2021. K tomu čtyři třetí místa. V minulém ročníku obsadila Ženeva až 8. místo po nečekaném vyřazení od Lugana v předkole play off. Navzdory tomu ale stále patří k předním švýcarským celkům a posilování kádru na novou sezonu tomu jenom svědčí. Posledním úlovkem Servette se stal olympijský vítěz a mistr světa, finský forvard Teemu Hartikainen, považovaný za aktuálně nejlepšího finského hráče působícího mimo NHL. A nejen on. Jména jako Sami Vatanen, Valtteri Filppula, Linus Omark. To jsou známí borci, o které může trenér Jan Cadieux opřít klubové ambice v novém soutěžním ročníku.

Sestava Servette Ženeva

Brankáři: Gauthier Descloux, Robert Mayer

Obránci: Henrik Tömmernes, Giancarlo Chanton, Arnaud Jacquemet, Roger Karrer, Sami Vatanen, Marco Maurer, Mike Völlmin, Sandis Smons, Simon Le Coultre

Útočníci: Deniss Smirnovs, Vincent Praplan, Mathieu Vouillamoz, Josh Jooris, Jesse Tanner, Daniel Winnik, Keanu Derungs, Alessio Bertaggia, Benjamin Antonietti, Valtteri Filppula, Linus Omark, Teemu Hartikainen, Tanner Richard, Christophe Cavalleri, Marc-Antoine Pouliot, Marco Miranda, Eliot Berthon, Tyler Moy, Noah Rod

Trenéři: Jan Cadieux, Rikard Franzén

 

Hockey Club Lausanne

HC Lausanne. Klub, který letos slaví své 100. výročí. Další ze známých a tradičních značek švýcarského hokeje a frankofonních kantonů. Lausanne rovněž zatím nedosáhlo na stupínek nejvyšší, nicméně i jeho medailová sbírka napříč desetiletími je slušná – pětkrát bronz, dvakrát stříbro. V letošním roce působí v kádru Lausanne z českých zástupců Jiří Sekáč. Vítkovice se s Lausanne potkaly na olympijském turné v roce 2018 a vzájemný zápas tehdy skončil přestřelkou až v prodloužení, kdy se z výhry 5:4 radoval švýcarský celek. V uplynulé sezoně skončilo Lausanne na sedmém místě. Ve čtvrtfinále mu vystavil stopku Fribourg-Gottéron.

Sestava HC Lausanne

Brankáři: Ivars Punnenovs, Tobias Stephan, Viktor Östlund

Obránci: Lukas Frick, Joël Genazzi, Martin Gernát, Andrea Glauser, Fabian Heldner, Igor Jelovac, Aurélien Marti, Dario Sidler, Virgille Thévoz

Útočníci: Cody Almond, Fabio Arnold, Daniel Audette, Benjamib Bougro, Tim Bozon, Floran Douay, Cory Emmerton, Jason Fuchs, Makai Holdener, Michael Hügli, Ronalds Kenins, Robin Kovács, Guillaume Maillard, Paulin Mainot, Marco Pedretti, Nicolas Perrenoud, Michael Raffl, Damien Riat, Miikka Salomäki, Jiří Sekáč

Trenéři: John Fust, Bobby Dollas, Alex Reinhard

 

Pionniers de Chamonix Mont-Blanc

Chamonix – šampion francouzských šampionů. Třicetinásobný vítěz francouzské hokejové ligy. Další z frankofonních klubů s bohatou historií, tento ovšem už neleží ve Švýcarsku, ale ve Francii a Vítkovice za ním vyrazí na jeho led. Založen v roce 1910 doslova pod vrcholkem nejvyšší hory Alp Mont Blancu. V roce 1909 se zde Češi poprvé v historii seznámili s kanadskou podobou ledního hokeje na prvním neoficiálním mistrovství Evropy. Po více než sto letech sem opět míří takzvaní mušketýři s hokejkami, ovšem z Ostravy a v pozici velkého lákadla. Pionniers de Chamonix v uplynulé sezoně skončili na 7. místě jak po základní skupině, tak po play off – ve čtvrtfinále Ligue Magnus vypadli s Angers. Do letošního jara působil v Chamonix i vítkovický odchovanec Jiří Klimíček. V posledních letech sice možná nebojoval o mistrovský titul, ale znovu je nutné připomenout, že se jedná o historicky nejúspěšnější francouzský hokejový klub s celkem 30 mistrovskými tituly.

Soupiska Chamonix

Brankáři: Olivier Richard, Richard Sabol

Obránci: Valentin Coffy, Lauric Convert, Camil Durand, Jakub Müller, Christian Silfver, Vitalij Zotov

Útočníci: Joonas Alanne, Jakub Černý, Romain Chapuis, Sébastien Delemps, Vincent Kara, Clément Masson, Jevgenij Nikiforov, Aleksi Poikola, Matthias Terrier, Matt Tugnutt, Gabin Ville, Malo Ville

Trenéři: Marc LeFebvre, Scott Jacklin

 

Brûleurs de Loups de Grenoble

Grenoble. Úřadující francouzský mistr, přestože byl založen až v roce 1963, jde o třetí nejúspěšnější klub země galského kohouta. Na kontě má i s letošním triumfem osm zlatých medailí. Pod ten jarní se velkou měrou zasloužil brankář Jakub Štěpánek, který dres „paličů vlků z Grenoblu“ obléká i nadále. V mužstvu finského trenéra Jyrki Aha je i další jméno známé z české nejvyšší soutěže – Sacha Treille. A kromě něj řada naturalizovaných Kanaďanů či tři Finové. Grenoble je právem aktuálně nejlepším francouzským celkem, který chce i díky přípravnému utkání s Vítkovicemi položit základ svého úspěchu na mezinárodní scéně prostřednictvím účasti v letošním ročníku Champions hockey league.

Sestava Grenoble

Brankáři: Raphaël Garnier, Jakub Štěpánek

Obránci: Pierre Crinon, Kyle Hardy, Janne Jalasvaara, Maxim Lamarche, Lucien Onno, Alexandre Pascal, Bobby Raymond, Jere Rouhiainen

Útočníci: Brent Aubin, Joël Champagne, Aurélien Dair, Flavian Dair, Nicolas Deschamps, Dylan Fabre, Damien Fleury, Adel Koudri, Julien Munoz, Markus Poukula, Timothé Quattrone, Sacha Treille

Trenéři: Jyrki Aho, Ari-Pekka Seikkinen

 

 

Tour Švýcarsko – Francie

 

 

 

 

NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Champions Hockey League
OSTRAVAR ARÉNA

POSLEDNÍ ZÁPAS

A tým
2023-2024 Tipsport Extraliga
OSTRAVAR ARÉNA

Tabulka A tým 2023/2024

PozTýmZVVPPPPB
10HC Energie Karlovy Vary267521233
11HC ŠKODA PLZEŇ268331233
12HC VÍTKOVICE RIDERA256161226
13Rytíři Kladno254361224
14BK Mladá Boleslav274221918