Banner Promo
HC Vítkovice RideraHC Bílí Tygři LiberecHC Sparta PrahaBK Mladá BoleslavHC Škoda PlzeňHC Kometa BrnoHC OlomoucHC Mountfield HKHC Energie Karlovy VaryHC Berani ZlínHC Dynamo PardubiceHC Verva LitvínovHC Motor ČBHC Oceláři TřinecRytíři Kladno

Zemřel Miroslav Fryčer, bouřlivák, mistr, legenda

Datum publikování:

Smutek zavládl ve vítkovické hokejové rodině. V úterý 27. dubna 2021 zemřel po krátké ale vážné nemoci Miroslav Fryčer. Legenda vítkovického i českého hokeje, bojovník, bouřlivák, pozdější trenér. Mistr z roku 1981. Bylo mu 61 let.

Upřímnou soustrast rodině a pozůstalým.

Nečekaná a o to smutnější zpráva zasáhla v úterý odpoledne vítkovickou hokejovou rodinu. Po krátké, ale vážné nemoci zemřel Miroslav Fryčer. Legendární postava modro-bílého hokejového klubu. Člen druhé zlaté generace Vítkovic, mistr ligy z roku 1981, také pozdější trenér A-mužstva. Bylo mu 61 let.

„Zpráva o smrti Miroslava Fryčera mě osobně velice zasáhla. V prvé řadě bych touto cestou chtěl vyjádřit svou nejhlubší soustrast jeho rodině a pozůstalým. Mirek Fryčer byl velkou postavou našeho vítkovického klubu, já sám jsem měl příležitost se s ním blíže seznámit během mého působení v Havířově, kde mě vedl jako trenér. Od té doby jsme měli spolu blízký, osobní, kamarádský vztah,“ zmínil majitel HC VÍTKOVICE RIDERA Aleš Pavlík.

Miroslav Fryčer se narodil v Opavě 27. září 1959, ale vyrůstal v Karviné a částečně také v chorvatském Záhřebu v rodině trenéra Jaromíra Fryčera. Od dětství měl velký talent na sporty, hokej se stal jeho láskou číslo jedna i jeho osudem. V žákovském věku převyšoval v Karviné své vrstevníky o několik tříd. V dorosteneckém věku už nastupoval v nejvyšší soutěži. Byly to Vítkovice, kdo dal příležitost tehdy šestnáctiletému útočníkovi.

Vítkovický dres oblékal Miroslav Fryčer v letech 1976 až 1981 a šanci mezi tuzemskou elitou ostravskému klubu splácel mírou vrchovatou. Společně s dalším mladým talentem Ladislavem Svozilem patřili i přes nízký věk okamžitě k největším zbraním mužstva. Góly stříleli jak na běžícím pásu, ať už to bylo nejprve na křídle s centrem Vladimírem Vůjtkem, nebo následně s Jaroslavem Vlkem ve slavné formaci Fryčer – Svozil – Vlk. Pět let hrál československou ligu ve Vítkovicích, 181 zápasů, 103 gólů, celkem 169 kanadských bodů. Ve 21 letech jako nejproduktivnější hráč dotáhl Vítkovice k mistrovskému titulu 1981, v té době už byl rovněž bronzovým ligovým medailistou, vicemistrem světa, vicemistrem Evropy, olympijským reprezentantem. A obrovskou hokejovou osobností Vítkovic.

V létě 1981 se odhodlal k radikálnímu kroku, emigraci. Komunistický režim bytostně nenáviděl a chtěl hrát hokej v nejlepší lize světa NHL, kam bohužel tehdy vedla cesta pouze přes ilegální odchod z Československa. Během zájezdu Vítkovic ve Švýcarsku se mu podařilo utéct a jeho kroky brzy následovala nejen manželka, ale taky jeho rodiče. On sám i jeho otec Jaromír pak byli téměř deset let zcela záměrně přehlíženi autory všech hokejových kronik a jejich úspěchy nebyly zmiňovány.

Miroslav Fryčer po doslova akčním úniku ze spárů československého totalitního režimu okamžitě zamířil do Kanady, kde už na něj s otevřenou náručí čekali v tehdejším týmu NHL Québec Nordiques. V NHL hrál osm let. Kromě Nordiques hrál  v Torontu, Detroitu Red Wings a krátce i v Edmontonu Oilers. Byl prvním Čechem, který byl vybrán do All Stars Teamu, v roce 1985. V NHL odehrál 415 zápasů, vstřelil 147 gólů a posbíral celkem 330 bodů.

Po konci v zámoří se vrátil do Evropy, hrál ještě v Německu a také v Itálii. Vrhl se na dráhu trenéra, vedl Havířov, krátce Vítkovice už v polovině 90. let. Největší úspěchy jako trenér sbíral ale v italském Meranu, kde dovedl místní tým k mistrovskému titulu. Po zdravotních peripetiích se vrátil k trénování v roce 2006, opět ve Vítkovicích. Následovala působení opět v Itálii, Havířově, i Polsku. Naposledy ve Znojmě, kde působil i jako sportovní manažer.

Miroslav Fryčer byl na jedné straně excelentním hokejistou a na straně druhé i velkým bouřlivákem, který ovšem do všeho dával maximum svého srdce. Hrál naplno, žil naplno. Život na plný plyn se podepsal pod jeho zdravotní stav, dokonce musel v roce 2000 absolvovat transplantaci jater. Ačkoli na přelomu šedesátky zdraví nebylo stoprocentní, byl stále plný elánu a odhodlání do práce, o čemž svědčila příprava mužstva Znojma pro nadcházející sezonu. Bohužel krátká a rychlá nemoc vše ukončila.


Miroslav Fryčer na podzim 2017 vhodil čestné buly zápasu mezi Vítkovicemi a Libercem, zároveň tím veřejně prezentoval knihu svých vzpomínek „Můj divoký hokejový život“

 

HC VÍTKOVICE RIDERA vyjadřuje nejhlubší soustrast rodině a pozůstalým a vzdává hold památce jedné z největších legend

ODPOČÍVEJ V POKOJI FRYGO, NEZAPOMENEME

Tabulka A tým 2022/2023

PozTýmZVVPPPPB
3BK Mladá Boleslav9420316
4HC Olomouc8420216
5HC VÍTKOVICE RIDERA9412216
6HC Sparta Praha8312214
7HC KOMETA BRNO9320413
HC Vitkovice Ridera Logo Middle

Máte už permanentku?

Permanentky jsou již vprodeji! Zajistěte si své místo na stadionu. Více >