Základní část TELH 2021/2022: Hradecký zápis a loučení Zlína

Nejdelší základní část v historii nejvyšší soutěže je minulostí. Co přinesla? Zajímavou a vyrovnanou bitvu, překvapení na čele i smutek do řad tradičního účastníka.

Patnáct celků a šedesát kol. Nevídanou porci musely zvládnout týmy v základní části Tipsport Extraligy 2021/2022. Dlouhodobá soutěž – nejdelší v historii naší klubové scény – je nyní minulostí. Jaká byla? Napínavá a přinesla nejedno překvapení.

Králem šedesátikolového maratonu se stal Mountfield HK. Překvapivě uzmul první místo favorizovanému Třinci, ale zcela zaslouženě. Královehradečtí odváděli po celou soutěž vynikající výkony. Poprvé v historii tak Prezidentský pohár putuje pod Bílou věž.

Na druhém konci tabulky to byl ovšem jiný příběh. Následkem předešlé covidové sezony byl počet účastníků extraligy rozšířen na 15 (postoupil vítěz I. ligy, ale nikdo nesestoupil). To pro tuto sezonu znamenalo, že poslední tým základní části poputuje přímo do nižší soutěže a předposlední bude muset bojovat v baráži. I když boj u dna tabulky byl přece jen napínavý, prakticky od poloviny soutěže bylo jasné, že černý Petr zůstane v rukách Zlína.

Beranům se letošní sezona vůbec nepovedla. Paradoxně před jejím zahájením primátor Zlína vyhlásil, že cílem mužstva je útok na mistrovský titul. Nestalo se tak ani zdaleka. Klub, který od roku 1980 nepřetržitě působil v naší nejvyšší soutěži a v posledních 20 letech získal 2 tituly se nyní loučí.

Baráž nakonec čeká na Kladno, které sice statečně bojovalo, ale poskočit ze čtrnácté příčky nedokázalo. Více jak měsíc bude muset mužstvo čekat na soupeře do prolínací soutěže.

A co ostatní? Přímý postup do čtvrtfinále si zajistily kromě prvního Hradce také Třinec a dvě další velká překvapení! Skokani roku, chtělo by se říci. Sparta a Budějovice. Motor v minulé sezoně skončil beznadějně poslední, ale posílil, zabral a je mezi 4 nejlepšími. Sparta byla ještě na začátku kalendářního roku na hraně desítky, ale pak se vyčistil vzduch v kabině a pražský favorit urval třetí flek.

Mrzutí mohli být v Pardubicích a Plzni, kteří na poslední chvíli ztratili místo v první čtyřce. Stejně nebo ještě více hořký byl závěr základní části pro Litvínov. Verva svedla v posledním kole souboj s Karlovými Vary o poslední postupové místo do předkola, ale nezvládla jej. Energie přeskočila chemiky a ukončila jim předčasně sezonu.

Vítkovice zakončily základní část na osmém místě, což je solidní výsledek. Po dvou letech záchranářských prací a dohánění manka měli Ostravané prakticky od poloviny soutěže jasné místo v první desítce, následně první polovině tabulky. Zisk 87 bodů je rovněž solidní metou. Modro-bílí se vyvarovali delší série porážek, nejvíce porážek v řadě zapsali na začátku listopadu, a to 4. Nejdelší šňůra výher počítala tři výhry za sebou, nicméně nejdelší bodovaná série se natáhla na 13 utkání.