Z tripu plný počet bodů a posun na první místo

Foto: Marek Švamberk

Vítkovičtí hokejisté zvládli šestidenní tour po jižních a západních Čechách na jedničku! Ze tří zápasů na ledech soupeřů vydolovali maximální počet 9 bodů. Tento zisk násobí i fakt, že po dlouhých šesti letech uspěli v Plzni. Úspěšný trip je navíc posunul do čela extraligové tabulky! Už v pátek je čeká další zápas, tentokrát doma s Kladnem.

Šest dní byli hokejisté Vítkovic mimo Ostravu. Během nich odehráli tři zápasy na venkovních kluzištích. Postupně v Českých Budějovicích, Karlových Varech a Plzni.

Výsledkem je opravdu úctyhodný počin – zisk všech devíti možných bodů, tedy tři plnohodnotné výhry v řadě. Což navíc ještě umocňuje fakt, že Ostravané vyhráli za tři body v Plzni – to se jim naposledy povedlo v listopadu 2016. A přitom s doslova torzem sestavy v obraně.

Úspěch odstartovala v pátek výhra v Českých Budějovicích, navíc s čistým kontem na straně brankáře Aleše Stezky. „Byli jsme na zápas velice dobře připravení a podali jsme takticky vyspělý výkon. Dokázali jsme blokovat střely, byla to ukázka, jak mužstvo drží pospolu. Výborný Stezka dostal nulu jako dárek k narozeninám. Mohli jsme mít méně vyloučených, dávali jsme domácím zbytečně prostor ke snížení. Celkově musím hráče pochválit, tři body jsou zasloužené,“ shrnul zápas na ledě Motoru trenér Vítkovic Miloš Holaň.

V Budějovicích jeho tým absolvoval během soboty přípravu na nedělní duel v Karlových Varech, kam se mužstvo přesunulo až v sobotu odpoledne.

Nedělní duel sice možná nenadchl leckoho co do hokejové krásy, ale Vítkovičtí v Karlových Varech hráli účelně a především vítězně, znovu za tři body. „První třetinu jsme odehráli výborně. Navázali jsme na výkon z Českých Budějovic. Měli jsme dobře odstoupenou obranu a soupeře jsme k ničemu nepustili. Zaslouženě jsme šli do vedení. Ve druhé třetině jsme byli nedisciplinovaní, což nás provázelo i do závěrečné dvacetiminutovky. Naštěstí se nám podařilo odskočit. Klíčový moment podle mě nastal, kdy jsme bravurně zvládli pětiminutové oslabení, ve kterém jsme zvládli fantastický a obětavý výkon. Tímto jsme si pro vítězství zaslouženě dokráčeli. I když jsme domácím nabídli infarktový závěr, kdy jsme se v přesilovce nechali vyloučit. To je jediné, co mě na našem dnešním výkonu mrzí, naše nedisciplinovanost. Mohlo nás to stát body. Získali jsme tři, s čímž jsme spokojení a děkujeme hráčům do kabiny,“ rozebral karlovarský duel kouč Holaň.

Zcela beze ztrát ale nedělní výhra nebyla. Po ataku na finského forvarda Energie dostal od disciplinární komise stopku na 4 utkání obránce Koch. Navíc se k tomu přidala viróza dalšího slovenského reprezentanta Grmana. Vítkovice tak čekal zápas v Plzni, kde nevyhrály za tři body více jak šest let, a měly do něj jít bez dvou klíčových beků. Trenér Holaň se rozhodl do zadních řad přesunout útočníka Rastislava Deje. Zápas Ostravané zvládali, dvakrát se ujali vedení, jenže po střetu s Holešinským dostal trest ve hře Gewiese, což znamenalo dohrávat duel jen se čtyřmi obránci! Nevídané se ale stalo skutkem. Vítkovice dotáhly své snažení na plzeňském ledě i s torzem zadních řad do vítězného konce. Poprvé od 18. listopadu 2016 zvítězily v Plzni za tři body!

„Nesmírně těžké utkání. Byli jsme na tripu, šest dní mimo domov a tohle pro nás bylo třetí venkovní utkání. Věděli jsme, že je Plzeň velice nebezpečná, řekli jsme si proto před zápasem, že chceme hrát první třetinu na 0:0. I do druhé jsme chtěli vstoupit podobně, naštěstí se nám podařilo vstřelit první gól a hráči měli najednou větší sebevědomí. Peklo pro nás byla ale třetí třetina, hlavně díky naší nedisciplinovanosti. Zde se zápas lámal, kluci bojovali, zblokovali spoustu kotoučů, navíc Klimeš v bráně nás hodně podržel. Hráči předvedli neskutečný kus práce, spousta jich totiž nemohla naskočit. Pro nás to jsou hodně vydřené body, ukázali jsme vnitřní sílu, z minima jsme dnes vytěžili maximum,“ oddechl si trenér Holaň.

Devět bodů z devíti možných, tři výhry v řadě. To v kombinaci s nezdarem Pardubic proti Spartě znamená, že se Vítkovice posunuly do čela extraligové tabulky. A tento úspěch nikterak nemírní fakt, že Dynamo má jeden zápas k dobru.

Po výborném výkonu na venkovních kluzištích se nyní Vítkovice vracejí na ostravský led. V pátek je čeká střetnutí s Kladnem a není vyloučeno, že v něm nastoupí i majitel Rytířů Jaromír Jágr. Velká hokejová výzva pro aktuálního lídra nejvyšší soutěže z Vítkovic.

Vstupenky na zápas s Kladnem jsou již samozřejmě v prodeji online na vstupenky.hc-vitkovice.cz a v den utkání (pátek 13. 1.) budou od 9:00 hodin v prodeji také na pokladně OSTRAVAR ARÉNY od ulice Závodní.

Tipsport Extraliga 2022/2023 – po 36. kole