Všichni se musíme podřídit společnému cíli, ví Jan Hruška

V play off odehrál 70 zápasů, je dvojnásobným mistrem extraligy, třikrát hrál finále. Útočník Jan Hruška má s vyřazovacími boji bohaté zkušenosti a ví jaké to je, když tým ze zadních pozic útočí na příčky nejvyšší. Poprvé v kariéře ale bude hrát play off v jiném, než v dresu Komety. A za Vítkovice se postaví právě brněnskému celku.

Honzo, po roční absenci je před vámi i před tebou samým nová série play off, jak se ty osobně těšíš na boje o všechno ve vyřazovací části?

Já se těším dost, protože loni, jak víme, byla korona a play off bylo všem zrušené.

Tak Vítkovice ale po záchranářských problémech ale zůstaly mimo boje play off…

Já to beru tak, že nám všem play off zrušila korona. Takže letos se na to všichni o to více těší.

Po tom loňském boji o záchranu je to jistě příjemná změna, mít motivaci někoho porazit a tím stoupat až k bojům o příčky nejvyšší, nemyslíš?

Play off je vždycky odměna za celou sezonu. Navíc ho budeme začínat doma, takže pro nás to bude, když budu mluvit za všechny, svátek hokeje. Všichni se těšíme a doufám, že si ho i do sytosti užijeme.

Není žádným tajemstvím, že z Brna máš s play off hodně bohatých zkušeností a také jako dvojnásobný mistr také hodně příjemných a úspěšných zkušeností. Co je podle tebe klíčem k tomu, aby play off bylo povedené jak pro jednotlivé hráče, tak pro tým jako celek?

Strašně důležité je, aby všichni táhli za jeden provaz. A i když to zní jako klišé, je potřeba myslet na to, že ty individuální úspěchy a výkony musí jít stranou. Každý se musí podřídit týmovému úspěchu. Ta otázka se proto trošku bije, protože nejde o to, aby byl úspěšný jedinec a tým. Jedince musí každý z nás vyřadit z hlavy a podřídit vše, abychom fungovali dohromady. Je úplně jedno, kdo bude dávat góly, když budeme kompaktní a trpěliví, výsledky se dostaví. A je opravdu jedno, kdo ty body bude dělat.

Z dob v Kometě si jistě vybavíš, že Brno celkem často dokázalo na nejvyšší příčky zaútočit ze zadních pozic po základní části. Čím to a dá se podle tebe něco přenést do dnešní kabiny Vítkovic, aby osmý tým po základní části došel opravdu daleko a byl úspěšný?

To co už jsem zmínil. Vždy, od toho prvního zápasu, být všichni na jedné lodi, být stejně naladění a chtít jen ten úspěch týmu. A vědět, co všechno je pro to udělat a obětovat. Veškeré osobní statistiky a úspěchy podřídit týmu. Jen tak je možnost dostat se co nejdál.

První překážkou je pro Vítkovice Kometa Brno a dá se předpokládat, že pro tebe, jako dvojnásobného mistra s Kometou, to může mít hodně speciální náboj. Bude tomu tak? A jak těžké to bude?

Těžké to bude určitě. Kometa má bohaté zkušenosti s play off. Neříkám, že je to úplně o tom se naladit, ale vždy tam bylo jádro, které umělo tým strhnout. Je tam klid, nebo vždy tam byl. Byla tam jistota, sebedůvěra v ten tým, v to, že začíná nová soutěž a všichni se dokázali podřídit tomu úspěchu. To, co jsem říkal, že je potřeba, to tam vždycky uměli. Nečeká nás určitě vůbec nic jednoduchého. Na druhou stranu všechny ty věci, které jsem vyjmenoval, věřím, že my budeme plnit a určitě budeme Kometě vyrovnaným soupeřem. Udělám vše pro to, abychom tu jejich auru playoffového týmu zlomili a dostali se dál my.

Předkolo je o to specifičtější, že se hraje pouze na tři vítězné zápasy. Může tedy být domácí dvojzápas v jeho úvodu tou klíčovou výhodou?

Specifičtější to je, ale je potřeba se tím moc nezaobírat. Já mám třeba právě z Brna tu zkušenost, že jsem tehdy byli raději, když jsme začínali venku. Neúmyslným způsobem se nám to vlastně i dařilo plnit a každou sérii jsme venku opravdu začínali. Vycházelo vyhrát první zápas a pak je na tom domácím týmu ten určitý tlak, že musí. Takže je to dvousečné. Ale tentokrát začínáme doma a je potřeba z toho tu výhodu udělat. Ta sezona je tak specifická, že ten rozdíl v domácím a venkovním prostředí snad nebude hrát tak velkou roli. Zaměřit se na to a nic takového si nepřipouštět.

Když Kometa hrála doma, vždy měla obrovskou oporu v plné hale a neskutečné atmosféře, vnímáte to tak, že o tuhle zbraň nyní teoreticky při neúčasti fanoušků přišla?

Tuhle zbraň jsme ale ztratili i my, protože věřím, že tady v Ostravě by na play off přišla taky spousta lidí a určitě by nás hnali dopředu. Na obě strany to bude stejné. To Brno bylo doteď vždy úspěšné v tom, že dokázalo zvládnout ty klíčové první zápasy, takže si na to musíme dát pozor a do série vstoupit lépe my.