Vladimír Vůjtek ml. slaví! Populární útočník a hráčský agent má 50

Vladimír Vůjtek mladší slaví ve čtvrtek 17. února 50. narozeniny! Ostravský rodák, vítkovický odchovanec, bývalý hráč NHL, úspěšný reprezentant a syn vítkovické trenérské i hráčské legendy. HC VÍTKOVICE RIDERA přeje vše nejlepší a hodně zdraví!

Je to neuvěřitelné, ale je to tak! Vladimír Vůjtek mladší slaví své 50. narozeniny. Někdejší výborný útočník to díky svému talentu i poctivé práci a píli dotáhl až do NHL a také do reprezentace. Ve své kariéře měl ale i pořádnou smůlu. I tak byl a stále je velkým optimistou a mezi fanoušky je pořád velmi populární.

Už téměř patnáct let se věnuje dráze hráčského agenta. Pod jeho křídly působila a působí největší jména českého hokeje. Sám Vladimír Vůjtek mladší ale byl ve své době na špičce české hokejové scény.

Narodil se 17. února 1972 v Ostravě v té době ještě kapitánovi A-mužstva Vítkovic Vladimíru Vůjtkovi, pozdějšímu výbornému trenérovi. Pod vedením svého otce začal s hokejem ve velmi brzkém věku, následovala přípravka a kompletní hokejová škola Vítkovic. Do ligového A-týmu se dostal už v 16 letech a v sezoně 1988/1989 zapsal první 3 starty v nejvyšší soutěži. Po třech letech ve Vítkovicích přišla i následkem sametové revoluce šance zkusit štěstí za mořem. Vladimír Vůjtek se vydal do USA do celku Tri-City Americans. V červnu 1991 byl draftován do NHL, vybral si jej jako 73. celkově tým Montreal Canadiens. Za „Habs“ ale mnoho neodehrál, pouhé dva zápasy. Přesunul se ale do Edmontonu Oilers, se kterými spojil následující dva roky. Ve farmářském týmu Cape Breton vyhrál Calderův pohár pro šampiona AHL.

Do mateřských Vítkovic se vrátil po dobu výluky v NHL v roce 1994 a ostravský dres oblékal i v sezoně následující 1995/1996. V ročníku 1996/1997 si vyzkoušel finskou nejvyšší soutěž v barvách Ässätu Pori. Následoval návrat do NHL tentokrát do Tampy Bay Lighthning. Bohužel zdravotní problémy jej na velkou část sezony vyřadily ze hry a dokonce jej připravily o start na zlaté olympiádě v Naganu 1998. Restart po dlouhodobé nemoci zažil opět ve Vítkovicích, aby se rozehrál pro návrat za moře. Angažmá v Atlantě ovšem nevyšlo a Vladimír Vůjtek se vrátil do Česka, konkrétně ale do kádru Sparty Praha, se kterou v roce 2000 vyhrál mistrovský titul.

Cestování ovšem nebyl konec, po stříbru se Spartou v roce 2001 zamířil znovu do Finska, tentokrát do Hämeenlinny a jejího celku HPK. Pět zápasů v sezoně 2002/2003 odehrál i v NHL v dresu Pittsburghu Penguins. S krátkým „mezipřistáním“ ve Vítkovicích dohrával sezonu v ruském Čerepovci. V Rusku dohrál i následující ročník, který zahájil znovu ve finském HPK, tentokrát oblékal dres Chmimiku Voskresensk.

Sezona 2004/2005 byla i v podání Vladimíra Vůjtka nezapomenutelná. Výluka v NHL udělala z české extraligy jednu z nejlepších světových lig a Vůjtek byl součástí silného a ambiciózního týmu Vítkovic. Byl to on, kdo rozhodl druhý semifinálový zápas se Zlínem v prodloužení střelou po své tradiční kličce, přitom do utkání nastoupil prakticky z postele po silné viróze. Sezonu 2005/2006 absolvoval ve Švýcarsku, ale stihl i své nezbytné vítkovické angažmá v závěru ročníku i s play off. Hráčská kariéra se už ale chýlila ke konci. Byl rozhodnutý skončit už ve Vítkovicích, ale k návratu k hokeji jej přiměla prosba kamarádů Jana Peterka a Jaroslava Kudrny. Sezona 2006/2007 byla z hráčského pohledu jeho poslední, odehrál ji v dresu Třince. Plynule s koncem aktivní kariéry se ale Vladimír Vůjtek mladší vrhl na dráhu hráčského agenta, sluší se dodat velmi úspěšného.

Kariéra Vladimíra Vůjtka mladšího ale není jen klubovou záležitostí, ale i reprezentační. Největší úspěch v národním dresu zaznamenal na MS 1997 v Helsinkách. Patřil k nejproduktivnějším hráčům českého týmu i celého turnaje. Zápas semifinálové skupiny s Kanadou rozhodl hattrickem a jednou asistencí. Fantastickým výkonem ale na sebe strhl pozornost bijců v červeno-černém dresu a inkasoval několik velice tvrdých zákroků a po otřesu mozku turnaj nedohrál. Byl ovšem členem bronzového týmu a jako nejproduktivnější hráč mistrovství světa byl nominován do All Star týmu turnaje.

Zranění a zdravotní problémy jej ale stály mnohé. Neznámý virus jej vyřadil v roce 1997 na značnou část sezony a připravil jej o start na olympiádě v Naganu 1998. V létě 1998 bojoval po zásahu bruslí do obličeje o život a na památku mu zůstala deseticentimetrová jizva s bezmála dvěma stovkami stehů.

I přes problémy, které jej v kariéře potkaly ale zůstává životním optimistou a dobrým parťákem, což jeho nejbližší mohou jen potvrdit. Jako hráč stihl odehrát v NHL 110 zápasů, v české nejvyšší soutěži bezmála 300 utkání. Je mistrem extraligy z roku 2000, vítězem AHL z roku 1993, bronzovým medailistou z mistrovství světa 1997, bronzovým medailistou z extraligy sezony 2000/2001. A nyní slaví 50. narozeniny.

HC VÍTKOVICE RIDERA PŘEJE VLADIMÍRU VŮJTKOVI MLADŠÍMU VŠE NEJLEPŠÍ
K 50. NAROZENINÁM A HODNĚ ZDRAVÍ A ŠTĚSTÍ